Кілька цікавих фактів про українську мову

22 лютого 2018
Редакція
Українська мова має чим здивувати! Вона милозвучна та відрізняється від своїх східнослов'янських "сестер" особливими словами і правилами. Пропонуємо вам кілька цікавих фактів про нашу рідну мову, котрі варто знати кожному українцю...
 

Цікаві факти про українську мову в цифрах

 1. Згідно з даними Національної Академії Наук України, сучасна українська мова містить близько 256 тисяч слів. Цікаво, що за лексичним запасом вона є найбільш схожою з білоруською – 84% спільної лексики, із польською і сербською - 70% і 68%, а з російською маємо лише 62% схожих слів.
 2. Точно сказати, коли зародилася українська мова, – складно, але відомо, що вона однозначно виникла раніше за російську, німецьку, турецьку та інші. За даними вченого Василя Кобилюха, наша мова сформувалася ще в Х-IV тисячоліттях до нашої ери і походить вона зі санскриту.
 3. Подейкують, що перші слова українською були записані ще в 448 р. н.е. Тоді візантійський історик Пріск Панікійський перебував на території сучасної України в таборі Аттіли, який згодом розгромив Римську імперію, і записав там слова "мед" і "страва".
 4. На відміну від решти східнослов'янських мов, іменник в українській має 7 відмінків. Особливістю тут є кличний відмінок, який існує також в латині, грецькій та санскритській граматиках.
 5. У "Короткому словнику синонімів української мови", де зібрано 4279 синонімічних рядів, найбільше синонімів має слово "бити" – аж 45!
 6. А ви знали, що в нашій мові є три форми майбутнього часу: проста (піду), складна (йтиму) і складена (буду йти).

Цікавинки про українську мову

 1. Однією з особливостей української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Навіть слово "вороги" має зменшувально-пестливу форму "вороженьки", яка вживається в гімні України.
 2. Найвживанішою буквою в українському алфавіті є літера "п" - саме з неї починається найбільша кількість слів. Натомість найменш популярною є буква "ф" - її вживають здебільшого в запозичених словах.
 3. Найдовше слово в українській мові складається з 30 літер: "дихлордифенілтрихлорметилметан" (це хімікат для боротьби зі шкідниками).
 4. Як і в багатьох інших мовах, у нашій є таке поняття як паліндроми. Це так звані "дзеркальні" фрази або слова: їх можна читати як зліва направо, так і справа наліво, наприклад, "Я несу гусеня", або "ротатор".

Цікаве з історії української мови

 1. Українську офіційно визнали літературною після видання "Енеїди" Івана Котляревського. Отже, Котляревський став основоположником нової української мови.
 2. Перший український "Буквар" був виданий у Львові у 1574 році першодрукарем Іваном Федоровим. На жаль, до наших часів дійшов лише один примірник книги. Його знайшли в Римі у 1927 році, а зараз він зберігається в бібліотеці Гарвардського університету.
 3. Найстарішою українською піснею вважається балада "Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?".
 4. Найбільше перекладів серед українських творів має "Заповіт" Тараса Шевченка: його переклали 147 мовами народів світу.
 5. Найбільше псевдонімів мав поет Олексндр Кониський – у нього їх було аж 141, в Івана Франка було 99 псевдонімів, а письменник Осип Маковей користувався 56 вигаданими іменами.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

5 причин завітати на "Київські Контракти. Незалежність"
До Дня Незалежності у Києві на Контрактовій площі вже вдруге цього року пройде Великий Подільський Ярмарок "Київські Контракти". 24-25 серпня гості свята відчують справжню атмосферу традиційного українського ярмарку - із безліччю ексклюзивних товарів, смачних наїдок та розваг. У цій статті ми зібрали п’ять переконливих причин, чому варто у ці дні завітати на Контрактову.
Читати більше
Модним бути зручно: про бренд Birkenstock в Ostriv
Американський модельєр домініканського походження Оскар де ла Рента писав: "Ходіть завжди так, ніби за вами йдуть троє чоловіків". Сьогодні поговоримо про бренд із кількасотлітньою історією - Birkenstock. Його заснували ще в 1774 році.
Читати більше
Як біоритми впливають на продуктивність впродовж дня
Якщо правильно вибудувати графік активності та відпочинку, можна значно підвищити свою продуктивність впродовж дня. Для цього достатньо прислухатися до власних потреб і ритмів сну.
Читати більше