Україні від Олександра Кониського

"Кожний день життя – для України", – так жив Олександр Кониський – засновник шевченкознавства, український перекладач, письменник, кандидат права. Олександр Кониський – автор однієї з трьох пісень, які українці слухають стоячи "Боже, великий єдиний" (1885), музика – Миколи Лисенка.
 

 
З 1990 р. стало традицією завершувати недільні й архієрейські церковні служби Молитвою. Моск. Патріархат відмовився виконувати цей гімн.

Олександр Кониський народився 18 серпня 1836 р. у с. Переходівка на Чернігівщині. Дворянин (герб Одровонж), правнук архієпископа Георгія Кониського.Кандидат права, адвокат працював у Катеринославі, бував у Олександрівську. Своє дозвілля віддавав письменству: написав життєпис Т. Шевченка, 2 томи поезій, більше 50 повістей. Автор шкільних (українських) підручників "Українські прописи" (1862), "Арифметика, або щотниця" (1863), "Граматка або перша читанка задля початку вченья" (1882).

Відкладав гроші для добрих справ. Олександр Кониський організатор недільних шкіл на Полтавщині, Катеринославщині; заснував у Києві видавництво "Вік", яке за 15 років існування опублікувало понад 100 книг українською мовою.
 
wikipedia.org
 
Кониський був одним із фундаторів Львівського Літературного Товариства ім. Т. Шевченка (1873), заповів НТШ 10 тисяч карб..

У поемі "Проповідь на горі" Олександр Кониський писав:

Блажен, хто на громаду звик робить,
Хто брата темного навчає,
Хто в хату вбогу вносить світ…
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Чудернацькі професії Стародавнього Риму
Люди бувають вельми чудернацькими. Іноді взагалі не вкладається в голові те, що у світі існує стільки різних культур. З одного боку, агов, це ж нормально, так і має бути! А з іншого — дивина. Рим завжди захоплював своєю багатою історією, митцями й краєвидами. Та чи знали ви, якими нетиповими професіями послуговувалися мешканці Стародавнього Риму?
Читати більше
Олена Теліга: поетка, патріотка, модель
Ця жінка була унікальною: українкою по духу і за походженням, хоча і народилася в Російській імперії та спілкувалася довгий час російською. Вона знала, що таке багатство і не зламалася у бідності. Вона була однією з багатьох і єдиною у своєму роді.
Читати більше
15 місць на Землі, які виглядають, як пейзажі з інших планет
Наша планета – справжнє джерело сюрпризів. Ми думаємо, що знаємо про неї все, але часом нам зустрічаються такі місця, потрапляючи в які, складно повірити, що це та сама планета. Запрошуємо вас у подорож до різних куточків Землі, де все виглядає настільки незвично, що здається, ніби ми покинули межі нашого космічного дому.
Читати більше