Україні від Олександра Кониського

"Кожний день життя – для України", – так жив Олександр Кониський – засновник шевченкознавства, український перекладач, письменник, кандидат права. Олександр Кониський – автор однієї з трьох пісень, які українці слухають стоячи "Боже, великий єдиний" (1885), музика – Миколи Лисенка.
 

 
З 1990 р. стало традицією завершувати недільні й архієрейські церковні служби Молитвою. Моск. Патріархат відмовився виконувати цей гімн.

Олександр Кониський народився 18 серпня 1836 р. у с. Переходівка на Чернігівщині. Дворянин (герб Одровонж), правнук архієпископа Георгія Кониського.Кандидат права, адвокат працював у Катеринославі, бував у Олександрівську. Своє дозвілля віддавав письменству: написав життєпис Т. Шевченка, 2 томи поезій, більше 50 повістей. Автор шкільних (українських) підручників "Українські прописи" (1862), "Арифметика, або щотниця" (1863), "Граматка або перша читанка задля початку вченья" (1882).

Відкладав гроші для добрих справ. Олександр Кониський організатор недільних шкіл на Полтавщині, Катеринославщині; заснував у Києві видавництво "Вік", яке за 15 років існування опублікувало понад 100 книг українською мовою.
 
wikipedia.org
 
Кониський був одним із фундаторів Львівського Літературного Товариства ім. Т. Шевченка (1873), заповів НТШ 10 тисяч карб..

У поемі "Проповідь на горі" Олександр Кониський писав:

Блажен, хто на громаду звик робить,
Хто брата темного навчає,
Хто в хату вбогу вносить світ…
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Розбиті за маскою: фотограф з України показала згубу від домашнього насильства
Українка Дарина Барикіна, яка зараз проживає у Флориді, намагається візуально показати суть сучасного суспільства. Теми, які проявляються через картинки, є тими, які відображають часто приховані, але руйнівні наслідки сучасного життя. Не мовчіть і не давайте себе образити.
Читати більше
Багатство і розум — синоніми
Програміст, філантроп, підприємець, інвестор - що може об'єднувати людей з цими званнями? Усе дуже просто - мільярди доларів. На них рівняються, їм заздрять, їх ставлять у приклад. Люди, які здатні придбати собі абсолютно все і навіть більше. До вашої уваги п'ятірка найбагатших людей світу 2018 року за версією американського фінансового журналу Forbs.
Читати більше
10 дивовижних фактів про людський мозок
Людський мозок є одним з найважливіших органів в організмі людини. Він допомагає нам думати, розуміти, пам'ятати і навчатися новим речам. Його здатності відрізняють нас від тварин. Пропонуємо до прочитання 10 фактів про чи не найголовніший орган.
Читати більше