Гроші, грошики, грошенята... Без них, дорогеньких – аж нікуди. Хіба можна зробити зайвий крок у сучасному світі і не відчути дискомфорту (тобто, пустої кишені)? Та й взагалі, вся історія розвитку нашої цивілізації свідчить про те, що саме гроші були тією рушійною силою, яка змушувала людей вперто розвивати суспільство – і підвищувати свій матеріальний добробут?
Отже, "грошова" тема завжди була найбільш животрепетною. Згадаємо "Капітал" Карла Маркса: вартість, собівартість, прибуток, економічні категорії... Скільки складних і незрозумілих для пересічних громадян понять! Але те, що є незрозумілим з наукової праці нащадка нідерландського рабина, охоче пояснює український письменник Дмитро Бондаренко.
Ні-ні! Він зовсім не взявся за невдячну роботу – перетлумачити 3-томник засновника Першого Інтернаціоналу. Нещодавно Дмитро презентував у Дніпрі книгу з привабливою назвою – "Гроші".
Про що саме ця книга? Дізнаємось із відповідей автора.
Привіт, Дмитре! Вітаю з новою книгою. Як я розумію, це – збірник оповідань. Невже всі вони про гроші?
Привіт, Еліно! Дякую за привітання. Так, це збірка, яка складається з чотирнадцяти оповідань. І кожне з них в тій чи іншій мірі торкається теми грошей. Десь вони відіграють більшу роль, десь меншу. Але головна спільна риса – це те, що герої більшості цих гостросюжетних історій в різний спосіб зайняті добуванням грошових знаків. І заради цього комусь доводиться йти на злочин (оповідання "Шлєппєр"), комусь ув'язуватися в буремні українські політичні події (оповідання "Заробив"), а комусь навіть проходити крізь огидні фізіологічні приниження (оповідання "Клієнт"). Але навіть в тих історіях, де нема напряму згадки про "мерзенний метал", все одно відчувається його величезний вплив на сюжет.
Як і чому виникла ідея написати цю книгу?
Насправді, як такої ідеї написати книгу про гроші від початку не було. Все склалося само собою. Як, наприклад, було з однією з моїх попередніх збірок оповідань "Кохати по-дніпропетровськи". Просто коли назбиралося достатньо оповідань для книги, я побачив, що всі вони про кохання, і всі події відбуваються в нашому місті. Тому така назва з'явилася природним чином. Так само було із "Грошима". Коли переглянув свої найновіші оповідання і їхню тематику, то сумнівів, як назвати наступну збірку, уже не лишалося.
Таке провокативне питання: ти намагався порадити читачеві, яким чином заробляти гроші, чи навпаки, насміхався над скупістю?
Так, питання справді провокативне. І не те, і не те. Щодо порад як заробити – то у мене тут є своя особиста думка. Знаєте, книжкові магазини по всьому світу завалені літературою "Як стати мільйонером". І багато з цих книжок написані справді багатими людьми, які "створили себе". Є тільки один маленький нюанс. Я не вірю, що всі ті багатії напишуть правду, як вони насправді досягли успіху. Бо це їм просто не вигідно. Це що ж, кожен дурень прочитає і всі навколо стануть мільйонерами?
А коли ж почати ретельно і дуже з багатьох джерел досліджувати чиїсь успіх, то може випливти багато неприємних несподіванок. От, наприклад, "успішний" бізнесмен Трамп, який написав декілька книжок в стилі "як розбагатіти". Але чомусь якось не дуже афішується, що батько у Трампа був мільйонером. У такому випадку "стати успішним" і сам Бог велів. :)
Або ось недавно на одній книжковій виставці я побачив книжку Михайла Поплавського "Як стати популярним і багатим". Не знаю, що "співочий ректор" там понаписував, але навряд чи він був щирим зі своїм читачем. Натомість, ми всі в Україні десь небезпідставно підозрюємо, у чому саме полягає секрет подібних "успішників".
Щодо другої частини питання – щодо скупості. Для більшості героїв моїх оповідань питання заробляння грошей – це питання чисто фізичного їхнього виживання. Тому тут, як то кажуть, не до жиру. І, взагалі, для сьогоднішньої України, з її 1-2 відсотками супербагатих, 5-10 відсотками так званого середнього класу, і 90 процентами бідноти, це, я вважаю, досить типова річ.
А які в тебе стосунки з грошима? Ти збираєш та оберігаєш їх, наче Гобсек, чи одразу "пускаєш в люди", наче три мушкетери?
Ну це, мабуть, найлегше питання. Як, мабуть, і в кожного українського письменника в Україні, грошей нема. Тому і проблеми як такої не існує – чи то зберігати гроші, чи їх спускати. Власне, тому, можливо, і з'явилася така моя книга з відповідною назвою. Як то кажуть, "люди постійно говорять найбільше про те, чого їм найбільше бракує".
У дитинстві ти мріяв мати багато грошей, щоб витратити їх... На що саме?
Тоді були інші проблеми. Тоді в СРСР був тотальний дефіцит всього. І тоді, навіть маючи гроші, ти не міг купити того, що хотів. Але пам'ятаю, що мріяв у дитячому садочку, лежачи на "сонній годині", щоб з'явилася така коробочка невеличка і щоб в ній можна було дивитися мультики, коли побажаєш. Це здійснилося. У сучасному мобільнику можна дивитися все, що завгодно, і коли хочеш.
На мить уявимо, що ти отримав, скажімо, мільйон доларів. На що б ти їх витратив?
Я – письменник реалістичного жанру, а не фантастичного. Тому опис умовних ситуацій мені не властивий.
Який, на твій погляд, найбільш ефективний спосіб розбагатіти?
Одружитися з донькою мільйонера. :)
У ХІХ столітті в Україні нараховувалось чимало меценатів, які підтримували людей, котрі присвятили себе мистецтву. На твій погляд, чому зараз немає таких благодійників?
Кажуть, якщо зроблять закон про меценатство в Україні – то справа піде. Не знаю. Я чомусь скептичний щодо цього. Ну, приймуть такий закон, – і тоді дружини, доньки та коханки депутатів будуть співати з телевізорів цілком легально й без податків державі. Чомусь у те, що наші очільники підтримуватимуть літературу й інші мистецтва, які не підходять для корпоративів, мені мало віриться.
Твої побажання нашим читачам...
Цілком у дусі нашої розмови – бажаю грошей і достатку! Ну і здоров'я, звісно. Бо бути хворим і бідним – це вже занадто.
А що б ти міг побажати грошам, якби вони могли тебе зрозуміти?
Ой, Еліно, ну я ж кажу, що я не фантазер аж то такої міри!
Дякую! Сподіваюсь, що гроші тебе любитимуть і завжди наповнюватимуть твій гаманець! Творчих успіхів і натхнення!
Дякую, Еліно! Взаємно!
Зображення-обкладинка: САМАР-ДНІПРО
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.