Не шукати зручний момент: є шанс, що він не настане

Сезон новорічних свят – час, коли ми переоцінюємо своє життя, надихаємось чарівливою атмосферою і дозвіллям з близькими та ставимо нові цілі.  Мріємо почати з чистого аркушу. Особливо, якщо щось дуже не влаштовує. Новий рік – такий гарний шанс для цього. А чи вийде щось змінити? І що потрібно, щоб це були не примарні надії, а справді крок в нове життя?

Про це та інше спілкуємось з практикуючим психологом Інною Гречко.
 

Все навколо казкове
Надихає нас на зміни

Нове життя з Нового року… Як Ви думаєте, звідки взагалі береться мрія, щоб з якогось моменту все змінилось, почалось спочатку і було інакше?

Мабуть, щоб відповісти, потрібно спочатку визначитись, що взагалі собою являє поняття року. Адже це саме той період, коли ми проходимо певний цикл: Земля обертається навколо Сонця за рік і починає нове коло, природа змінює чотири сезони за рік і починається новий етап.

День народження ми святкуємо також раз на рік і знову новий цикл. Тобто рік – це, немов, певний виток, який має свій початок і кінець. І, як і в природі починається нове коло, так і нам хочеться почати щось нове і, звісно, краще, ніж було.

Звичайно, Новий рік – це умовне позначення, так само кожен дає собі «шанс» на День народження, а хто пов’язаний з навчанням, в того ще один період починається з осені.  Тож, насправді, немає значення, коли ми розпочнемо щось нове для нас чи вирішимо змінити щось в своєму житті. Та саме Новий Рік, Різдво своєю символікою, певною чарівністю, коли все навколо таке казкове, немов, сповнене магії і дитячих мрій, надихає нас на зміни. Це й добре, адже це саме той час, коли можна наповнити себе ресурсами, підзарядитись для здійснення запланованого.

Навіть Діду Морозу доводиться бігати по хатах

Почати з Нового року, з чистого аркуша – як на мене, це про надію змінити своє життя, щось покращити...

Чим більше людині не подобається її життя, тим більше хочеться його змінити й почати з «чистого аркушу». І хоч життя – не аркуш паперу і те, що було написано, просто так не викинути, та це не значить, що не можна змінити – можна і, навіть, потрібно, якщо щось не влаштовує. 

Які насправді шанси, що щось таки зміниться?

Шанси є, вони завжди є, та при цьому потрібно пам’ятати, що вода під лежачий камінь не тече і навіть Діду Морозу доводиться бігати по хатах, щоб рознести подарунки, хоча він, здається, чарівник. Тому, поставивши ціль, важливо розуміти, що для її досягнення варто зробити і чи варта вона цих зусиль.

Також слід враховувати, чим чіткіше ми розуміємо, чого хочемо, тим і шанси на досягнення зростають, адже часто чую «хочеться щось змінити», а коли запитуєш, що і як має бути – людина помічає, що про це і не задумувалась і навіть не знає, як хоче.

Хочеться ввести нову звичку – варто вводити її відразу

Може бути якась закономірність – до прикладу, почати вводити нові звички саме з Нового року, і вони тоді краще приживуться?

Як казав Уолт Дісней: «Кращий спосіб почати робити – перестати говорити і почати робити». Тому, коли хочеться ввести нову звичку, варто її вводити відразу, а не шукати зручний момент, інакше є якраз шанс, що цей момент так і не настане.

Якщо хочеться ввести з Нового року, то варто все ж для себе точно вибрати дату і почати. Адже новорічні свята тривають не один день і постійно буде знаходитись відмова: «ось свята закінчаться й почну», а там нові свята почнуться, робота, і ще щось... і так можна дотягнути й наступного року – одним словом, «бідному женитись і дня мало (ніч коротка)».   

Тоді вже варто запитати себе, чому тягну саме до Нового року замість того, щоб зробити зараз?

Щастя, зміни, успіх – дуже абстрактні

Якщо людина відчуває, що справді потребує якогось перезавантаження, що б Ви порадили для цього?

Для початку прояснити, якого саме перезавантаження хочеться, що конкретно означає це для певної людини. Доки ми чітко не виявимо, чого хочемо, будемо «їсти» все, що підсунуть. І такі слова, як щастя, любов, гармонія, зміни, перезавантаження, успіх, стати кращим і т.д., насправді дуже абстрактні. Тому важливо саме для себе визначити, що конкретно вони означають. Наприклад, щастя: що саме для мене щастя, як саме я розумію, що щасливий, як я себе відчуваю, коли щасливий, що мене таким робить, що я для цього можу зробити, що мені дає відчуття щастя, а чи справді мені це потрібно? 

Що насправді можна зробити, щоб почати, умовно кажучи, нове життя?

Перш за все зрозуміти, що відповідальні за своє життя ми самі і взяти цю відповідальність на себе. Не чекати, поки щось за нас чи для нас робитимуть інші. Звісно можна і потрібно просити допомоги, якщо відчувається, що вона потрібна, та при цьому розуміти, що можуть і відмовити – і це нормально. Можна проаналізувати, що робили досі і зробити інакше.

Час, коли можна переоцінити своє життя

Є така думка – ми не можемо почати життя спочатку, але можемо інакше продовжити… А як?

Експериментувати, тестувати свої ідеї й аналізувати. Я завжди згадую Томаса Едісона: якби він проводив раз за разом один і той же невдалий експеримент і бідкався, що нічого не виходить, навряд чи допомогло б. Натомість він з командою кожного дня вигадував нові ідеї, намагався втілити і перевіряв результат, поки не досягнув бажаного.

Також важливо «побачити», яким має бути цей бажаний результат.

Творіння потрібно спочатку уявити, спроектувати і потім вже шукати шляхи реалізації.  Тож, щоб змінити щось, маємо розуміти що саме хочеться змінити і яким воно має стати.  Не менш важливо виявити, для чого це потрібно, яка глибинна потреба криється. Оцінити реально свої можливості, наслідки, подумати, чи варта ціль того шляху, який доведеться пройти, тих наслідків, до яких вона може привести.

І звичайно, для будь яких змін важливо знайти ресурси: це підтримка близьких, можливо, чиясь допомога, натхнення, віра, благодійність, думки з якими ми дивимось на світ.

І тут Новий рік якраз в нагоді – час, коли можна переоцінити своє життя, поставити нові цілі, зарядитись енергією, надихнути себе на звершення, побути з близькими, можливо, завести нові знайомства. Врешті, чом би в Новому році не зробити щось, чого раніше не робили? – головне, щоб це не принесло шкоди собі й оточуючим.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

5 книг української Незалежності
Книжки, з якими асоціюється період української незалежності, у кожного можуть бути свої. Але існують такі видання, де незаперечні цінності — герб, мова, національна ідея — стають єдиними і основними у справі формування нашої державності.
Читати більше
Тіло не бреше. Причини, профілактика та лікування психосоматичних розладів
Чому не варто і неможливо контролювати емоції, як і для чого проживати їх екологічно. Інтерв'ю з психологом-психосоматологом Оксаною Бамбурою про взаємозв'язок тіла і психіки та профілактику психосоматичних розладів.
Читати більше