Дмитро Бондаренко: Я - письменник реалістичного жанру, а не фантастичного

Гроші, грошики, грошенята... Без них, дорогеньких – аж нікуди. Хіба можна зробити зайвий крок у сучасному світі і не відчути дискомфорту (тобто, пустої кишені)? Та й взагалі, вся історія розвитку нашої цивілізації свідчить про те, що саме гроші були тією рушійною силою, яка змушувала людей вперто розвивати суспільство – і підвищувати свій матеріальний добробут?

Отже, "грошова" тема завжди була найбільш животрепетною. Згадаємо "Капітал" Карла Маркса: вартість, собівартість, прибуток, економічні категорії... Скільки складних і незрозумілих для пересічних громадян понять! Але те, що є незрозумілим з наукової праці нащадка нідерландського рабина, охоче пояснює український письменник Дмитро Бондаренко.

Ні-ні! Він зовсім не взявся за невдячну роботу – перетлумачити 3-томник засновника Першого Інтернаціоналу. Нещодавно Дмитро презентував у Дніпрі книгу з привабливою назвою – "Гроші".
Про що саме ця книга? Дізнаємось із відповідей автора.
 
Привіт, Дмитре! Вітаю з новою книгою. Як я розумію, це – збірник оповідань. Невже всі вони про гроші?
 
Привіт, Еліно! Дякую за привітання. Так, це збірка, яка складається з чотирнадцяти оповідань. І кожне з них в тій чи іншій мірі торкається теми грошей. Десь вони відіграють більшу роль, десь меншу. Але головна спільна риса – це те, що герої більшості цих гостросюжетних історій в різний спосіб зайняті добуванням грошових знаків. І заради цього комусь доводиться йти на злочин (оповідання "Шлєппєр"), комусь ув'язуватися в буремні українські політичні події (оповідання "Заробив"), а комусь навіть проходити крізь огидні фізіологічні приниження (оповідання "Клієнт"). Але навіть в тих історіях, де нема напряму згадки про "мерзенний метал", все одно відчувається його величезний вплив на сюжет.
 
Як і чому виникла ідея написати цю книгу?
 
Насправді, як такої ідеї написати книгу про гроші від початку не було. Все склалося само собою. Як, наприклад, було з однією з моїх попередніх збірок оповідань "Кохати по-дніпропетровськи". Просто коли назбиралося достатньо оповідань для книги, я побачив, що всі вони про кохання, і всі події відбуваються в нашому місті. Тому така назва з'явилася природним чином. Так само було із "Грошима". Коли переглянув свої найновіші оповідання і їхню тематику, то сумнівів, як назвати наступну збірку, уже не лишалося.
 
Таке провокативне питання: ти намагався порадити читачеві, яким чином заробляти гроші, чи навпаки, насміхався над скупістю?
 
Так, питання справді провокативне. І не те, і не те. Щодо порад як заробити – то у мене тут є своя особиста думка. Знаєте, книжкові магазини по всьому світу завалені літературою "Як стати мільйонером". І багато з цих книжок написані справді багатими людьми, які "створили себе". Є тільки один маленький нюанс. Я не вірю, що всі ті багатії напишуть правду, як вони насправді досягли успіху. Бо це їм просто не вигідно. Це що ж, кожен дурень прочитає і всі навколо стануть мільйонерами?

А коли ж почати ретельно і дуже з багатьох джерел досліджувати чиїсь успіх, то може випливти багато неприємних несподіванок. От, наприклад, "успішний" бізнесмен Трамп, який написав декілька книжок в стилі "як розбагатіти". Але чомусь якось не дуже афішується, що батько у Трампа був мільйонером. У такому випадку "стати успішним" і сам Бог велів. :)

Або ось недавно на одній книжковій виставці я побачив книжку Михайла Поплавського "Як стати популярним і багатим". Не знаю, що "співочий ректор" там понаписував, але навряд чи він був щирим зі своїм читачем. Натомість, ми всі в Україні десь небезпідставно підозрюємо, у чому саме полягає секрет подібних "успішників".

Щодо другої частини питання – щодо скупості. Для більшості героїв моїх оповідань питання заробляння грошей – це питання чисто фізичного їхнього виживання. Тому тут, як то кажуть, не до жиру. І, взагалі, для сьогоднішньої України, з її 1-2 відсотками супербагатих, 5-10 відсотками так званого середнього класу, і 90 процентами бідноти, це, я вважаю, досить типова річ.А які в тебе стосунки з грошима? Ти збираєш та оберігаєш їх, наче Гобсек, чи одразу "пускаєш в люди", наче три мушкетери?
 
Ну це, мабуть, найлегше питання. Як, мабуть, і в кожного українського письменника в Україні, грошей нема. Тому і проблеми як такої не існує – чи то зберігати гроші, чи їх спускати. Власне, тому, можливо, і з'явилася така моя книга з відповідною назвою. Як то кажуть, "люди постійно говорять найбільше про те, чого їм найбільше бракує".
 
У дитинстві ти мріяв мати багато грошей, щоб витратити їх... На що саме?
 
Тоді були інші проблеми. Тоді в СРСР був тотальний дефіцит всього. І тоді, навіть маючи гроші, ти не міг купити того, що хотів. Але пам'ятаю, що мріяв у дитячому садочку, лежачи на "сонній годині", щоб з'явилася така коробочка невеличка і щоб в ній можна було дивитися мультики, коли побажаєш. Це здійснилося. У сучасному мобільнику можна дивитися все, що завгодно, і коли хочеш.
 
На мить уявимо, що ти отримав, скажімо, мільйон доларів. На що б ти їх витратив?
 
Я – письменник реалістичного жанру, а не фантастичного. Тому опис умовних ситуацій мені не властивий.
 
Який, на твій погляд, найбільш ефективний спосіб розбагатіти?
 
Одружитися з донькою мільйонера. :)
 
У ХІХ столітті в Україні нараховувалось чимало меценатів, які підтримували людей, котрі присвятили себе мистецтву. На твій погляд, чому зараз немає таких благодійників?
 
Кажуть, якщо зроблять закон про меценатство в Україні – то справа піде. Не знаю. Я чомусь скептичний щодо цього. Ну, приймуть такий закон, – і тоді дружини, доньки та коханки депутатів будуть співати з телевізорів цілком легально й без податків державі. Чомусь у те, що наші очільники підтримуватимуть літературу й інші мистецтва, які не підходять для корпоративів, мені мало віриться.
 
Твої побажання нашим читачам...
 
Цілком у дусі нашої розмови – бажаю грошей і достатку! Ну і здоров'я, звісно. Бо бути хворим і бідним – це вже занадто.
 
А що б ти міг побажати грошам, якби вони могли тебе зрозуміти?
 
Ой, Еліно, ну я ж кажу, що я не фантазер аж то такої міри!
 
Дякую! Сподіваюсь, що гроші тебе любитимуть і завжди наповнюватимуть твій гаманець! Творчих успіхів і натхнення!
 
Дякую, Еліно! Взаємно!

Зображення-обкладинка: ​САМАР-ДНІПРО
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Чи прибутково бути майстром манікюру?
Сьогодні UaModna розповість вам про манікюрну справу. Спробуємо разом розвінчати міф, чи вигідно працювати майстром манікюру? Скільки заробляють люди цієї професії? Чи справді це, як вважає більшість, "легкі" гроші? Все найцікавіше — далі.
Читати більше
Співачка Андріана про конкуренцію, бренд одягу та секрети краси
UaModna мала розмову з відомою українською співачкою Андріаною. Артистка розповіла нам про творчі плани, власні секрети краси та як люди сприймають її хіт "Не дала". Ексклюзивно — далі.
Читати більше