Як Швейцарія за 20 років вирішила проблему зі сміттям

12 квітня 2016
Korol Volodymyr
Зазвичай, туристи, котрі побували у Швейцарії, захоплюються чистотою міст і сіл країни, але рідко цікавляться, яким чином мешканцям вдалося цього досягти.

Система сортування сміття, що практикується вже в багатьох країнах світу, у Швейцарії доведена до крайності. Майже до абсурду.

Сортують все, що піддається сортуванню. Ця система не знає винятків - абсолютно всі зобов'язані розкладати сміття по різних контейнерах. Це повна демократія, у якій беруть участь всі. І це повна відсутність демократії, де нічиї заперечення і дискусії не приймаються: не згоден - плати штраф. Що вдієш, такий менталітет. Всім подобається жити чисто.
 
bomba.co
 
Якщо ви багаті, це не піднімає вас над законом. Нерідко можна побачити громадян, котрі виходять з дорогої машини і без комплексів вивантажують порожні пляшки в пункт здачі тари.

Швейцарія лідирує у світі за кількістю зданих пляшок - більше 90% тари повертається на заводи по вторинній переробці скла. Програма з прийому та переробки використаного скла почалася в 1972 році і до цих пір успішно реалізується.

Тільки при поверненні деяких пивних пляшок в магазин, можна отримати назад свою заставу. В інших випадках, ті, хто здають пляшки, нічого за це не отримують. Але при цьому ще повинні зняти кришки і відсортувати пляшки і банки в залежності від кольору скла. Біле, коричневе, зелене - окремо.
 
bomba.co
 
Папір переробляється окремо від картону (його переробка дорожча), тому від громадян вимагають здавати одне окремо від іншого. Майже третина друкарської продукції, виробленої в країні, повертається в пункти прийому вторсировини.

Нікому в голову не прийде викидати в сміття використані батарейки. Тому, 60% усіх проданих в Швейцарії батарейок здаються назад і не викидаються у відро для сміття.

Окремо здаються РЕТ-пляшки, окремо - старі електричні прилади та побутова техніка, окремо - будівельне сміття, окремо - лампи денного світла, окремо - консервні банки (швейцарці зобов'язані самостійно спресувати їх за допомогою магнітного преса), окремо - трупи тварин (за це треба платити, але закопувати їх забороняється), окремо - залишки рослинної олії, окремо - залишки моторної оливи (змінювати її у власному автомобілі категорично заборонено - це за вас зроблять на тех.станціі за 50 франків). Від одного тільки списку стає страшно.
 
bomba.co
 
Можна цього і не робити, а викидати все у відро для сміття, скажете ви. Можна, але тоді доведеться розоритися на податок, який стягується з кожного кілограма відходів. На кожен сміттєвий пакет наклеюється марка, котра свідчить про сплату податку. Викинути 5 кг сміття коштує 2-3 франка (ціна варіюється в залежності від кантону). Тому більшість місцевих жителів несуть все, що можна, в пункти прийому вторсировини, де здати старий комп'ютер або стару дитячу коляску можна задарма.

Існує навіть перебільшений приклад про те, як правильно викидати використаний чайний пакетик: етикетку - до картону, сам пакетик - до старого паперу, заварку - в компост, скріпку - до використаного металу, а ниточку - в маркований сміттєвий пакет. Можна було б сказати, що це жарт... але не в Швейцарії.
 
bomba.co
 
Були і є умільці, які намагаються позбутися відходів, не наклеюючи марку, але і для таких знайшли вирішення - сміттєва поліція. Фахівці за допомогою сучасних технологій аналізують сміття, залишене не в тому місці або без оплати податку - знаходять порушника (це не жарт) і штрафують. Штрафи значні. Нова газета Цюриха писала про випадок, коли людина дорогою до роботи просто викинула з вікна автомобіля домашнє сміття в паперових мішках. Поліція знайшла порушника.

Його судили і зобов'язали сплатити штраф: 6000 франків за утилізацію сміття і очищення траси, 3000 франків за порушення закону і 530 франків судових витрат. Разом, 9530 франків за витівку! Це дуже жорстоке покарання за швейцарськими мірками. Такий менталітет.

У 80-ті роки, коли маркування сміття було введене тільки на південному сході країни, почало поширюватися явище, так званого, сміттєвого туризму. На вихідні люди брали свої сім'ї, забивали багажники накопиченими за тиждень відходами і їхали в іншу частину країни на пікнік. І країною подорожували і сміття безкоштовно викидали. Тільки до Цюріха звозили понад 3000 тонн "нелегальних" пакетів з відходами в день. Тому, всім кантонам і громадам довелося ввести мито на сміття.
 
bomba.co
 
Ще у 80-ті роки ХХ століття екологічна ситуація в Швейцарії була катастрофічною - всі річки та озера забруднені фосфатами і нітратами, земля - ​​важкими металами, біорізноманітність стрімко зменшувалася, а зростаюче "суспільство споживання" виробляло величезну кількість сміття. Дуже скоро жителі стали задихатися від власного сміття, виробничих і сільськогосподарських забруднень. На такій маленькій території не було великих площ, щоби можна було скинути відходи і забути про них.

Тоді й постало питання вироблення нової екологічної політики, яку почали з педантизмом втілювати. На це пішло два десятиліття, але результат перевершив всі очікування. Швейцарія зараз - одна з найбільш екологічно чистих країн світу, з розвиненим громадським транспортом і чистим гірським повітрям. З будь-якого озера і, природно, з-під крана можна без побоювань пити воду.

У чому причина такого успіху? Причина в тому, що держава - це вони. Швейцарці доручили собі прибрати власну країну, і досягли успіху. Решта було лише справою часу.

Висновок простий... люди захотіли - люди зробили! Поділіться публікацією з друзям і організуйте разом екологічні групи, які стежать хоча б за власним сміттям.

Лінь? Розумію! Але на смітнику жити ще більше не хочеться. Тому, до справи!
 
bomba.co
(via)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

5 причин завітати на "Київські Контракти. Незалежність"
До Дня Незалежності у Києві на Контрактовій площі вже вдруге цього року пройде Великий Подільський Ярмарок "Київські Контракти". 24-25 серпня гості свята відчують справжню атмосферу традиційного українського ярмарку - із безліччю ексклюзивних товарів, смачних наїдок та розваг. У цій статті ми зібрали п’ять переконливих причин, чому варто у ці дні завітати на Контрактову.
Читати більше
Модним бути зручно: про бренд Birkenstock в Ostriv
Американський модельєр домініканського походження Оскар де ла Рента писав: "Ходіть завжди так, ніби за вами йдуть троє чоловіків". Сьогодні поговоримо про бренд із кількасотлітньою історією - Birkenstock. Його заснували ще в 1774 році.
Читати більше
Як біоритми впливають на продуктивність впродовж дня
Якщо правильно вибудувати графік активності та відпочинку, можна значно підвищити свою продуктивність впродовж дня. Для цього достатньо прислухатися до власних потреб і ритмів сну.
Читати більше