UA соціальна: альтернативний світ?

19 листопада 2017
IntoNation.Kyiv
Акаунти в соціальних мережах стали продовженням нас самих. Після заборони 16 травня 2017-го російських "ВКонтакті" та "Однокласників" ми залишилися сам на сам із питанням "Що далі?. Багато хто почав використовувати VPN-розширення та браузери, що відкрили нам заборонений світ. Але кількість наших знайомих у російських мережах все зменшувалась і зменшувалась – й ми всі почали підкорювати Вайбер або Фейбук.

Але й існують мережі, про які ми майже не чули – українські. Звучить фантастично? Насправді, починаючи з 2008-го, їх було сворено близько, вдумайтесь, трьох десятків! Про скільки з них чули ви? Хіба що, про "Ukrainians", яка з червня до вересня встигла народитись, набрати непогану кількість зареєстрованих користувачів, відкрити деякий функціонал і закритись.
 
Йому 21. Він родом з Тернопільської області, розбирається в програмуванні та змушений працювати в Польщі. Проте його руками створюється український аналог зарубіжним мережам – "FrendZona", який вже сьогодні має все, що ми шукаємо у чужих мережах – пошту, музику, відео, документи, стрічку новин, приємний дизайн, який можна адаптувати під власні смаки. Олександр Меленюк. Саме з ним ми поспілкувались про те, як воно – бути розробником української соціальної мережі.
 
Добрий день, Олександре! Розкажіть, будь ласка, як створювалась "FrendZona", кому належить ідея, коли почали роботу, як формувалась команда?
 
Олександ Меленюк (далі – О.М.): Була ідея створити соціальну мережу, яка зможе відповідати за функціоналом аналогам. Вона існує близько 2 років. Команда - 2 розробники: я та Сергій Ділонг. Залучаємо та запрошуємо до співпраці сторонніх розробників.
 
Раніше вас у команді було четверо, чи не так?
 
О.М.: Так, було діло.
 
Ви - команда з Тернополя, "файного міста", якщо вас таке формулювання не образить?
 
О.М.: Не образить, тільки я з Тернопольської області.
 
А інші?
 
О.М.: Україна, Закарпатська область, Ужгород.
 
Які у вас джерела фінансування ("скинулись", інвестори / спонсори, іноземний капітал), якщо можна? Наскільки витратна ця справа?
 
О.М.: Фінансування йде з кишені команди, а також є люди (користувачі мережі), які допомагали нам з фінансами. Ця справа трохи витратна - точну суму, думаю, вказувати не потрібно.

Які труднощі виникають наразі?

О.М.: Наразі труднощів як таких немає. Готуємо для наших користувачів дуже цікаві оновлення мережі, а також пропозиції для сторонніх розробників.

Наскільки, на вашу думку, взагалі перспективні українські соціальні мережі?

О.М.: Ну, думаю, в люди вийти можна з українським продуктом. Якщо захотіти, то можна все. Але, на жаль, в наш час більшість всього вирішують гроші. А ми працюємо в своє задоволення й для людей.

Частина українців не дуже зацікавлена у вітчизняному продукті, тим не менш, останні санкції проти російського бізнесу незначною мірою полегшили конкурування. 

Що можете сказати про інші українські мережі? Чи знайомі з розробниками, можливо, чимось пов'язані?

О.М.: Ну зараз багато українських мереж, і багато їх було. Я знайомий з багатьма розробниками. Тож скажу з точки зору програміста: більшість роблять помилку, використовуючи готове ядро для запуску власного сайту (мережі).
 
З Олександрою Струмчинською знайомі? Що можете сказати про її розробку – мережу "ЄСвоє"? Попередня її робота - "Ukrainians" - мала досить високий рівень розкрутки, однак закрилась, так і не реалізувавши весь функціонал. Чи не чекає, на вашу думку, така ж доля "ЄСвоє"?
 
О.М.: З Олександрою я розмовляв по телефону, але вона відмовилась від вступу в нашу команду. Їй більш цікавий сайт як бізнес і заробіток. "ЄСвоє", думаю, закриється, як і попередня мережа.

Щодо реклами. Як у вас із цим? Які способи розкрутки використовуєте?

О.М.: Ми поки не рекламувалися багато, для цього потрібні фінанси. Тільки так, в інших соцмережах України посилання залишали і все.
 
Які плани на майбутнє?

О.М.: Переробити сайт, зробити його приємнішим ззовні, випустити мобільні додатки (На даний момент розробляється Android-додаток).

Скажу лиш одне - мережа буде розширятись і ми будемо до останнього захищати приватність та права наших користувачів.
 
Деякі соцмережі, які походять з України, позиціонують себе як міжнародні. Наприклад, західноукраїнська "Цімбор" спрямована на Україну, Румунію, Угорщину й усю ближню Західну Європу; "Druzi" - взагалі в своїй політиці наголошують, що це - мережа міжнародна, для спілкування по всьому світу, з серверами в Нідерландах, СШАта Україні. Плануєте розширювати з часом власні кордони, чи ви - принципово українська соціальна мережа?

О.М.: Так, після України плануємо виходити на міжнародний ринок.
 
Бажаний напрямок поширення: Європа? Америка? Росія?

О.М.: Ну, думаю, поки ще надто швидко планувати такі речі. Якщо чесно, не задумувався, але гадаю, скоріш за все це буде Росія, Білорусь, Казахстан, тому що саме з цих країн є відвідувачі.
 
Ви вказали, що будете в майбутньому поширювати свою мережу й на Росію в тому числі. Чи допустиме у цьому випадку поширення сепаратистського, антиукраїнського контенту?
 


О.М.: Ми не блокуємо користувачів за правдиву чи не правдиву інформацію. Скажу лиш одне – те, що порушує правила мережі – буде заблоковане.
 
"ЗАБОРОНЕНО: … Завантажувати, зберігати, опубліковувати, розповсюджувати і надавати доступ або іншим чином використовувати інформацію яка: вміщує погрози, дискредитує, ображає ділову репутацію або порушує недоторканність приватного життя інших користувачів або третіх осіб або порушує чинне законодавство України" - з "Правил користування сайтом"
 
А до блокування російських соцмереж як ставитесь?

О.М.: Особисто моя думка – я тільки за. Це дасть змогу, а точніше, шанс створити щось своє. Українське. Але ми зіштовхнулись з однією проблемою – це люди. Українці не хочуть підтримувати молоді проекти, незважаючи на заборону, вони й далі користуються російськими мережами. В той час як у Росії вже заборонили, точніше, заблокували використання VPN.
 
Тему українських соцмереж майже не обговорюють ЗМІ. Хіба що говорять про роботи Струмчинської. Це не популяризується, не рекламується, тому – не модно. Багато хто перейшов у Вайбер, але це всього-навсього мессенджер, який не надає всіх можливостей соцмереж. Частина людей використовує Фейсбук, але користувачам, котрі звикли до комфорту "Вконтакті", важко адаптуватись до творіння Цукерберга. Саме час розвивати своє, вже готове, функціональне й зручне. Чому, на вашу думку, влада не має бажання вкладати кошти у створення українських соціальних комунікаційних систем?

О.М.: Моя особиста думка, якби влада вкладала гроші навіть, припустимо, у створення ФЗ, з одного боку це б не було добре. Тому що особиста інформація переглядалась би їхніми спецслужбами, а ось нам цього якраз і не потрібно. Ми не надаємо іншим органам і спецслужбам дані своїх користувачів і не плануємо давати.
 
А плануєте обмеження контенту 18+? Свого часу вже закрита "Ukrainiаns" містила достатньо подібного контенту. Тепер вже "ЄСвоє" наголошує, що вони матимуть інструмент, який блокуватиме подібні речі.

О.М.: Я думаю, буде заборонений контент 18+ для віку до 18 років. Буде написаний алгоритм, який буде закривати доступ до такого контенту. Ну це тільки плани. З часом буде така система, яку ми продумаємо й напишемо.
Чи є, на вашу думку, переваги ФЗ перед іншими мережами. Якщо є, то які? Чому саме цю мережу треба обрати?
 
О.М.: Найперше - це структура сайту, яка написана чисто з нуля. Не є вкраденою. У нас уже звичний інтерфейс, користувачу не доведеться звикати до дизайну. В мережі зручна пошта, особиста сторінка, документи.

У порівнянні з багатьма українськими соц. мережами, у нас багатий функціонал. Наш сайт не стоїть на місці, й ми постійно в ньому щось вдосконалюємо та не забуваємо про додавання нових функцій.
 
Дійсно, інтерфейс виглядає стильно, й зручно (гарна альтернатива для тих, кого вже встиг втомити Фейсбук). До речі, щодо кольору, чому обрали такий? Пам'ятаю, влітку сайт тяжів до блакитного, зараз - зелений, навіть скоріш бірюзовий, точніше, навіть, Marrs Green, визнаний найпопулярнішим у світі. Сприймається легко, не втомлює зору.

О.М.: Та шось захотілось змінити на якийсь зеленуватий. Ось і вийшов такий. До речі, з самого початку заснування ядра основним був зелений колір, потім змінювали його, але таки повернулись до першого варіанту. Минулими вихідними ми додали функцію "Змінити тему оформлення". Точніш, доопрацювали її. Раніше можна було змінити палітру на темнішу, тепер вам пропонується 22 кольорові теми, додатково можете обрати свій відтінок з палітри, тож інтерфейс відкритий для персоналізації.
 
Бачила ваш акаунт у Фейсбуці. Наразі Ви працюєте в Польщі. Робота з ІТ пов'зана?
 
О.М.: Ні, не з ІТ робота пов'язана.
 
Якби вам запропонували гарну роботу в Польщі, пов'язану з програмуванням, залишили б Україну та українські розробки?
 
О.М.: Тут я задумався. Думаю, на роботу би погодився, але розробку мережі також не припинив би. А якусь частину зароблених фінансів я би витратив на її покращення. 
 
У вас є кумири, які вас надихають?
 
О.М.: Павло Дуров (розробник всім відомої мережі "Вконтакте", зараз засновник популярного мессенджеру "Телеграм"), а також Марк Цукерберг.
 
Що б ви порадили користувачам УАнету? Можливо, побажали б?
 
О. М.: Побажав би більше користуватись вітчизняними продуктами, а також бути обережними з вибором укр. мереж та інших П.О.
 
Дякую за теплу розмову. Успіхів "FrendZona" й вам особисто.

О. М.: Дякую, вам також.
 
Фото з архіву Олександра Меленюка
Автор - Katrya
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який стосунок має Гелловін до України?
​Незабаром нас очікує дещо контроверсійне свято. Для когось Гелловін – це можливість стати казковим чудернацьким створінням і повеселитися з друзями. А хтось вважає, що це – "диявольське свято, яке не повинно з'являтись у лексиконі українців". Але який же стосунок Гелловін має до України?
Читати більше