10 незвичайних фактів про тату

4 червня 2015
Oxana Kril

П’ятдесят років тому тату вважалося знаком бунтарів і соціальних вигнанців. Проте тепер проста пересічна дівчина, скоріш за все, має єдинорога на щиколотці або метелика знизу на спині.

Татуювання були частиною нашої історії починаючи з кам’яного віку і зустрічаються майже в кожній культурі по всьому світі – від стародавніх греків та римлян до африканців, корінних американців та полінезійців.

Нижче наведено 10 фактів про татуювання, починаючи від тавра повій (бродяг) до гангстерських малюнків на тілі та татуювання мумій.

10. Законність


Зараз на вулицях великих міст можна побачити безліч тату салонів, проте мало хто знає, що такий стрімкий розвиток почався недавно. Багато американських штатів, наприклад, прийняли крайні міри для того, щоби заборонити тату взагалі в 1960-х роках, коли істерія щодо спалаху гепатиту сягнула критичної точки.

В Нью-Йорку було заборонено робити татуювання з 1961 до 1997 року, через що художники були змушені працювати підпільно. У штаті Массачусетс тату були поза законом аж до 2000 року, а покаранням могло бути навіть тюремне ув’язнення.

Сьогодні у всіх штатах дозволені татуювання, хоча правила щодо неповнолітніх залежать від того, де його наносять – в деяких місцевостях дозволяється робити тату за згодою батьків, а в інших – лише після 18 років.

9. Тавро бродяг (повій) і вагітність


Якщо не звертати увагу на узагальнену думку, що тату – це, так зване, "тавро повій", то залишиться ще як мінімум один непередбачений недолік для жінок, які хочуть зробити татуювання знизу на спині.

Деякі анестезіологи хвилюються через те, що епідуральна анестезія, яку вони дають вагітним жінкам, може викликати ускладнення, оскільки чорнила можуть потрапити у спинний мозок. Ризик мінімальний, особливо для татуювання, якому лише кілька місяців, проте певна ймовірність є. Ще більше занепокоєння викликає той факт, що в чорнилах для татуювань присутній оксид заліза, який під час магнітно-резонансної томографії іноді викликає опіки. 

8. Татуювання хною


Для тих, хто боїться робити вічне тату, є альтернатива. Маленькі діти обожнюють тимчасові малюнки на тілі, які вони можуть зробити на карнавалах, в спеціальних машинах в супермаркетах чи навіть посеред вулиці й т.п..

Ви, мабуть, неодноразово бачили палатки або кабінки, які надають можливість зробити тату хною. Оскільки хна має в своїй основі рослинні екстракти, її вже тисячі років використовують для фарбування волосся і зображення фантастичних візерунків на тілі. Загалом хна має світло-оранжевий колір і темнішає до іржаво-червоного через декілька днів. Саме по собі таке татуювання зникає через декілька тижнів і не залишає слідів.

Проте, як відомо, для тимчасових татуювань часто використовується "чорна хна", яка містить синтетичні інгредієнти, зокрема PPD (п-фенілендіамін, p-phenylenediamine). PPD видобувається з кам’яновугільної смоги і викликає сильну реакцію і постійні шрами. Більше того, часом чорна хна містить канцерогенні речовини, які можуть стати причиною проблем, небезпечних для життя, наприклад – лейкемії. 

7. Macy’s


Macy’s була заснована в Нью-Йорку в 1858 році і дуже швидко стала імперією. Магазин давно посів відповідне місце у свідомості американців з його щорічним парадом на честь Дня Подяки і з феєричним салютом до 4-го липня. Логотип універмагу досить простий і класичний – червона зірка.

Насправді, мало хто знає, що зірка була запозичена з татуювання засновника цієї імперії – Роланда Мейсі, який мав його на передпліччі. У молодості Мейсі працював на судні, яке займалося китобійним промислом, де він і набив це тату серед інших таких же моряків. 

6. Міські легенди


Будь-яка частина культури, такої поширеної і суперечливої, як татуювання, звичайно, породжує безліч власних чуток, байок та міських легенд. Деякі з них настільки абсурдні, що в них легко повірити. От наприклад, історія про те, що містер Роджерс, який вів дитячі шоу, був снайпером у підрозділі "Морські котики". Також розповідали, що він носив светри для того, щоби приховати безліч татуювань (насправді, він був одним із найдобріших і найкращих людей, і його светри в’язала йому мама).

Інші історії ще жахливіші: байки про те, як божевільні батьки робили татуювання немовлятам, і про мстивих хлопців, які наносили тату купи екскрементів на спинах своїх зрадливих дівчат. 

5. Рекламне тату


Ні для кого не секрет, що є люди, готові зробити майже все, аби заробити гроші. З іншого боку, є рекламодавці, які завжди шукають нові шляхи, щоби достукатися до аудиторії. Тому трохи дивно, що рекламне тату так довго не користувалось популярністю.

В 2013 році нью-йорська компанія нерухомості Rapid Realty зробила пропозицію своїм працівникам, від якої більшість не змогли відмовитися: зробити татуювання з логотипом компанії і отримати підвищення заробітної плати на 15%. Багато хто прийняв пропозицію.

Біллі Джіббі, боксер-любитель з Аляски, відомий також як "Людина-реклама" ("Billy the Human Billboard"), оплачує свої рахунки завдяки корпоративним татуюванням, яких у нього уже більше двох дюжин, включно з деякими і на обличчі. Його тату включають логотипи Незалежної податкової служби, Host Gator, а також декількох порно сайтів.

Деякі ж рекламні тату насправді були зроблені в дусі альтруїзму. У 2012 році британець Дейв Райдер набив декілька логотипів на своєму тілі для того, щоби зібрати гроші для сина свого друга. Хлопчику, який постраждав від менінгіту, уже ампутували ноги і пальчики. А йому ще навіть двох рочків не було!

4. Вегетаріанські чорні чорнила


Життя самовідданих вегетаріанців може бути досить складним. За межами великих міст їхнє меню може бути дуже обмеженим. Дехто з них, так звані, "етичні вегетаріанці", пішли ще далі – вони не лише усунули всі продукти тваринного походження зі свого раціону, а й відмовилися від будь-яких продуктів, які пов’язані з експлуатацією тварин. Це, наприклад, одяг зі шкіри, шампуні або інші косметичні засоби, які тестуються на лабораторних тваринах.

А це означає, що вони мають бути надзвичайно обережними, приймаючи рішення, де робити своє татуювання. Хоча й існують вегетаріанські тату салони, проте їх дуже мало і вони знаходяться досить далеко один від одного.

На жаль, більшість чорнил для татуювання зроблені з використанням кістяного вугілля (спалених кісток тварин). І навіть якщо у світі існують чорнила, які підходять для вегетаріанців, то засоби, які пізніше використовуються для очищення та лікування готового тату, часто містять побічні продукти тваринного походження.

3. Тюремні та гангстерські татуювання


В той час, як деякі люди роблять татуювання на п’яну голову, інші ставляться до цього надзвичайно серйозно – їхні малюнки на тілі сповнені певного сенсу і символіки. Особливо це стосується тих, хто є частиною якоїсь банди або сидить за ґратами.

Одна банда дуже відома своїми татуюваннями – японська Якудза – організоване злочинне угрупування, якому вже сотні років. Членів Якудзи знають за їхні величезні, на все тіло тату, які називаються іредзумі (irezumi). На відмінну від західних татуювань, які зазвичай робляться за допомогою електричного пістолета, тату Якудза наносять за допомогою однієї єдиної голки в традиційному стилі – це дорогий, болючий і трудомісткий процес. 

В американських в’язницях татуювання заборонене, проте воно є досить поширеним уже протягом багатьох років. Обладнання зазвичай імпровізоване – використовується все, починаючи від кулькової ручки і завершуючи гітарною струною або скріпкою.

Тюремні татуювання мають надзвичайно складну символіку, з різним оформленням зображують приналежність в’язня до банди або вагомі події з життя. Число "13", наприклад, означає приналежність до банди "Мара Сальватруча" – жорстокого угрупування, учасниками якої, в першу чергу, є вихідці з Центральної Америки, і яка відома торгівлею людьми. Учасників Арійського братства часто можна побачити із зображеними трилисником або павутиною.

2. Косметичні татуювання


Не всі татуювання є барвисто оформленими для того, щоби привернути до себе увагу: деякі є витонченими знаками краси. Зараз можна спостерігати надзвичайно великий сплеск попиту на косметичне татуювання або, іншими словами, на перманентний макіяж. Такі процедури включають затемнення брів, виділення контурів губ або підведення очей.

Звичайно, є декілька речей, які необхідно прийняти до уваги. Звісно, ви можете зберегти цілу купу грошей, оскільки ваше тату постійне і вам не треба витрачатися на косметику. Проте кожні декілька років необхідно оновлювати татуювання, щоби воно виглядало свіжим і яскравим. Якщо, зрештою, ви вирішили зробити зворотну процедуру, усунення буде надзвичайно делікатною і важкою роботою. Одна справа, це коли видаляють, наприклад, тигра з плеча, а зовсім інша – чорнила з повік. 

Деякі культури практикують лицьові татуювання протягом багатьох поколінь. Жінки малійського плем'я роблять тату на яснах, щоби показати свій вік і сімейний статус.

1. Мумія


В 1991 році в Ецтальських Альпах (Ötztal Alps) на кордоні між Італією та Австрією було знайдено заморожене в льодовику тіло. Спершу вчені подумали, що це тіло нещасного альпініста, проте з’ясували, що насправді воно дуже давнє – датоване приблизно 3255 роком до нашої ери.

Мумія Етці (Ötzi) названа в честь місця, де її знайдено. Етці помер близько за 700 років до того, як почалося будівництво Великої піраміди в Гізі. Аналіз тіла дав досить багато інформації – від того, що він востаннє їв, до його роду та причини смерті. Він став жертвою злочину – наконечник стріли в плечі, верхня частина тіла і голова в порізах і синцях.

Але найбільш захоплюючою частиною спадщини Етці стала серія татуювань, знайдених на його тілі. Десятки позначок і ліній, вигравіруваних на місцях, які зазвичай асоціюються з точковим масажем. Провідні дослідники вважають, що вони були створені не для красивого орнаменту на тілі, а що це – примітивна форма медицини.

Якщо вам сподобалась ця стаття, вам також варто почитати:
Хочу тату! Чи варто?
"Темний бік" татуювань
50 ідей для татуювання
Крихітні татуювання

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як перетворити звичайну квартиру на інтер'єр «з обкладинки»? 10 лайфхаків від дизайнера
Щодня ми гортаємо стрічку інстаґраму або Pinterest, милуючись стильними інтер'єрами в тематичних профілях. Розпочинаючи ремонт у себе вдома, намагаємося відтворити вподобане, але результат нерідко розчаровує.
Читати більше