SpaceX, Falcon та Dragon - хто вони такі?

14 грудня 2017
IntoNation.Kyiv

Багато хто вже знає, хто такий Ілон Маск, але далеко не всі знають про його дітище "SpaceX". У цьому матеріалі ви дізнаєтесь про головні досягнення і найближчі плани компанії.
 


Отже, "SpaceX" спеціалізується на виробництві космічної техніки, основним завданням компанії є здешевшання собівартості космічних польотів і колонізація Марсу в результаті.

Ну а тепер невеличка кількість хронологічних подій з життя цієї компанії: у 2002 році вона була заснована Ілоном Маском, а вже у серпні 2006 отримала від НАСА на конкурсній основі сумарне фінансування в обсязі 396 млн. долларів. Погодьтеся, кошти чималі, але й мета була досить амбіційна. "SpaceX" мала на ці кошти розробити і продемонструвати усьому світу два свої проекти: ракету-носій "Falcon 9", а також був запущений на орбіту макет корабля "Dragon".

Якщо точніше, то "Falcon 9" являє собою частково одноразову і частково багаторазову ракету-носій. Що це означає? За своєю будовою Falcon 9 складається з двох ступеней та бортового відсіку. Перший ступінь оснащено двигунами "Мерелін", яких там 9 штук. У якості пального на першій ступені використовується керосин РП-1, роль окислювача бере на себе рідкий кисень. Бак окислювача розташовано над баком для пального з єдиною перегородкою, їх виконано з алюміній-літієвого сплаву, який дозволяє суттєво збільшити міцність і полегшити вагу конструкції. Саме перша частина Falcon 9 є частково багаторазовою. Щодо другої, то вона практично така ж, але дещо менша і має певні відмінності: вона оснащена двигунами "Мерелін Вакуум", які спеціалізовані під більш ефективну роботу в той момент, коли апарат перебуває у вакуумному середовищі.

Розділення ступенів між собою відбувається наступним чином. Розігнавши другу ступінь з корисним навантаженням, у першій ступені повністю вимикаються двигуни на висоті 70 км. Після того, як ступені розділено, перша виконує за допомогою системи орієнтації, маневр у напрямку уникнення зустрічі з полум'ям від другої і повністю проводить розворот роботи двигунів у інший бік і на гальмування.

Вартість запуску одного такого дива техніки складає 62 млн. долларів.

Маск і його інженери методом досліджень вивели кілька прототипів Falcon 9: Falcon 9 v1.0, Falcon 9 v1.1, Falcon 9 v1.1(R), Falcon 9 Full Thrust, та врешті решт Falcon Heavy. Останній був удосконалений до того, що став дещо потужнішим за своїх попередників і здатен долетіти до Марса та навіть Плутона.

А тепер повертаємося до наших драконів, а точніше до другого проекту Ілона Маска "Dragon". Він являє собою вантажний космічний корабель для приватних польотів і доставки корисних вантажів на МКС, а в перспективі навіть людей. Призначений для багаторазових польотів і є альтернативою морально застарілим шаттлам. На сьогоднішній день Dragon - це офіційно єдиний вантажний космічний корабель, здатний повноцінно повертатись із космоса на Землю. Приблизні терміни експлуатації дракона - 2 роки. За рахунок використання у його конструкції композитних матеріалів та застосування 4 аккамуляторних батарей на основі літій-полімеру розробникам вдалося досягнути ваги у 4,2 тонни, що значно знижує затрати на пальне. Ці батареї є сонячними і виробляють у середньому 1,5-2,0 кВт електроенергії, теоретичний максимум сягає до 4 кВт. На данний момент відбулось 14 запусків, із яких 13 були успішними. На найближчі два роки планується ще 8 запусків.Перспективи Маска і його компанії шалені, за його словами, він планує у майбутньому зменшити вартість космічних польотів у середньому на 7 млн. долларів, а вартість на перевезення вантажу - в середньому на 1100 долларів за 1 кг корисної ваги.

А тепер давайте зазирнемо на 10 років у майбутнє і побачимо там відверто нову галузь космічної логістики. Тільки уявіть собі, які кошти будуть обертатися у цій сфері. Вже зараз ряд космічних компаній та корпорацій, починаючи від Роскосмосу і закінчуючи японською Mitsubishi Heavy Industries, планують суттєво зменшувати вартість своїх ракет-носіїв та їхніх запусків, бо вони просто програють перегони за космічно-логістичний ринок, ще їх навіть не розпочавши. Але поки всі планують та щось рахують, Маск активно експерементує, саме тому він на кілька кроків попереду конкурентів.

Автор - Куліш Ярослав

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як перетворити звичайну квартиру на інтер'єр «з обкладинки»? 10 лайфхаків від дизайнера
Щодня ми гортаємо стрічку інстаґраму або Pinterest, милуючись стильними інтер'єрами в тематичних профілях. Розпочинаючи ремонт у себе вдома, намагаємося відтворити вподобане, але результат нерідко розчаровує.
Читати більше