Сімейні альбоми в епоху селфі

12 січня 2018
Simple History

Тетяна Кудря


Зараз за кордоном України перебуває більше 20 мільйонів українців. Хтось їде у пошуках кращої роботи, хтось — на навчання, хтось — до рідних…

Вчора приїхала подруга з Канади. Вона вже там 15 років. За цей час старенькі батьки померли в Києві. Отже, треба продавати спадок. Викидають старі меблі, роздають книжки знайомим. Разом з мотлохом в сміття летять і старі фотографії.

Беру до рук пожовклі світлини: капітан Червоної армії,  на  грудях — більше десяти нагород, дві зірки. А ось ще декілька фотографій… На них — той же чоловік із старшою жінкою та дівчатами. Мабуть, мати та сестри. А на наступному фото — маленька хата, поруч із старезним деревом. Деякі з них підписані: 1936, 1940, 1945… Тримаю в руках, розглядаю: все це — історія, за кожною фотографією — людська доля. На питання: "Чому викидаєш, не береш з собою?" отримую відповідь, що немає сенсу везти до Канади старий папір…

А я згадую такі далекі 80-ті. Одного літа я, юна студентка, була в Угорщині, гостювала у друзів батька. Мені до рук дали товстелезний альбом із світлинами. Найдавніші з них зроблено ще у 19-му столітті. Чоловіки в мундирах Австро-Угорщини, жінки в довгих мережевних сукнях. Дядько Ласло показував і розповідав: "Це — мій дід, це — батько, директор гімназії, це — я студент, і це, у ватнику, — також я, у таборі ГУЛАГУ в 1949".

Це вже потім, у 60-х його було реабілітовано…


 


Такого альбому у моєї родини не було. Значно пізніше я почала збирати старі світлини і разом з дітьми зробила сімейний альбом. З тридцятих років збереглося лише декілька маленьких світлин, які робили для документів. Батьки, на щастя, вижили у Другій світовій, але окупація Харківщини і бої 1943-го не сприяли колекціонуванню фотографій… Матусині світлини підписані вже 1949-м роком, коли вона отримала призначення на роботу до Львова. Так ми і складали по рокам історію молодості наших рідних. Вже не було в живих моїх батьків, але про кожну світлину я могла щось розказати своїм дітям, щось згадати із розповідей, сумні чи веселі моменти…

Всі ці фото — це наша історія, наша пам'ять. З цих маленьких, унікальних історій кожної родини формується історія нашої країни. І це не безликі параграфи у підручнику, а справжні, живі люди, яких ми знали.

Кожен має право вирішувати, що для нього мотлох. Але хочу запитати: що для вас історія вашої родини? Чи взяли б ви з собою у дорогу альбом зі світлинами предків?

(вперше надруковано на vidia.ua)

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як перетворити звичайну квартиру на інтер'єр «з обкладинки»? 10 лайфхаків від дизайнера
Щодня ми гортаємо стрічку інстаґраму або Pinterest, милуючись стильними інтер'єрами в тематичних профілях. Розпочинаючи ремонт у себе вдома, намагаємося відтворити вподобане, але результат нерідко розчаровує.
Читати більше