Шнобелівська премія

28 листопада 2014
Христина Якимів

Більшість людей вважає науку чимось нудним та незрозумілим звичайному пересічному, але мало хто знає, що наука буває доволі веселою. В цьому можна переконатись переглянувши відомий американський серіал "The Big Bang Theory". Та є ще один спосіб познайомитись з наукою, в якої є почуття гумору.

Всі знають про одну з найпрестижніших міжнародних премій — Нобелівську премію. Та не всі чули про такий собі "антинобель", а саме Шнобелівську премію!
 


Започаткована Шнобелівська премія була в 1991 році. Також вона відома під назвою "Антинобелівська премія" чи "Ігнобелівська премія" (походить від англійського слова ignoble, тобто негідний).

Вручають таку премію за досягнення, які спочатку викликають сміх, а потім роздуми. Або ж, як говорить оригінал, — first make people laugh, and then make them think. Раніше нагороди вручалися за відкриття того, що не може бути або не повинно бути відтворене.

Засновником цієї пародійної премії є Марк Абрахамс, редактор гумористичного журналу "Аннали неймовірних досліджень" ("Annals of Improbable Research").
 


Церемонія нагородження відбувається кожної осені в Гарварді. І найцікавішим є те, що вручають її справжні Нобелівські лауреати! Все це виглядає приблизно у такий спосіб: стоять серйозні науковці на сцені з бутафорськими кумедними окулярами та накладними носами, а по всьому залу літають паперові літачки (у них там точно своя атмосфера).
 


Отримати таке стьобне визнання можна за найдивніші та справді дурні дослідження чи відкриття. Ну от як теорія ймовірності корови, до прикладу, де британські вчені довели, що чим довше корова лежить, тим більша ймовірність того, що вона встане. І справді, геніальне відкриття! :)

До речі, це далеко не єдина премія в британців. Вони неодноразово отримували Шнобелівське визнання. У 1999 році Британський інститут стандартів отримав нагороду з літератури за шестисторінкову інструкцію щодо правильного приготування чашечки чаю.

Ще одним з таких безглуздих відкриттів було дослідження впливу присутності людей на сексуальність страусів. Видали навіть премію за дослідження коливання кави у чашках під час ходи.

У 2010 році Андре Гейм став першим призером, що отримав як Нобелівську, так і Ігнобелівську премії. Отже, продуктивний науковець цей Андре! ;)

Але неможливо не відзначити український "бюстгальтер-респіратор". 2009 року українка та доктор медичних наук Олена Боднар, президент науково-дослідного інституту в Чикаго (Trauma Risk Management Research Institute), виборола Ігнобелівську "премію здоров'я". Пані Боднар сконструювала бюстгальтер, який у критичній ситуації можна перетворити на дві захисних маски-протигази. Одну – для власниці бюстгальтера, другу – для її супутника або супутниці. Свою медичну кар'єру Олена Боднар розпочала в Україні, допомагаючи евакуювати та лікувати чорнобильських дітей.
 


Цьогоріч про премію також не забули, тож у жовтні 2014 року було роздано премії у різних галузях: психологія, фізика, біологія, медицина, нейронауки, економіка, мистецтво та навіть вивчення Арктики. До речі, про останню категорію: дослідники біологічного факультету Університету Осло зацікавилися питанням, на якій відстані Шпіцбергенский північний олень може розрізнити наближення білого ведмедя порівняно з дистанцією, на якій він розрізняє людину. В цілях безпеки біологи використовували людину, переодягнену в білого ведмедя, і встановили, що дистанція виявлення і переляку в оленів в 2,5 рази більша, ніж до людини в темному одязі.
 


Іноді нагороди являють собою завуальовану критику, інші, однак, привертають увагу до наукових досягнень, які мають деякий гумористичний або несподіваний аспект.
 


Як бачимо, науковці теж не без почуття гумору і навіть можуть поглузувати над собою, що лише свідчить про те, що у всьому можна знайти позитив. Тому робіть те, що вам подобається, та займайтеся тим, що приносить вам втіху, тільки б ви не впливали на страусів. :)

Хоча деякі дивакуваті винаходи сучасності доволі спрощують наше життя :)

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як перетворити звичайну квартиру на інтер'єр «з обкладинки»? 10 лайфхаків від дизайнера
Щодня ми гортаємо стрічку інстаґраму або Pinterest, милуючись стильними інтер'єрами в тематичних профілях. Розпочинаючи ремонт у себе вдома, намагаємося відтворити вподобане, але результат нерідко розчаровує.
Читати більше