Писанку роблять душею

3 квітня 2018
Редакція

Кожному з вас, хоча б раз у житті, доводилось чути саме про українські писанки. Не про мальовані яйця, а саме за писанки. А от тримали справжню – одиниці. Щоб виправити ситуацію, пропонуємо зробити писанку власними руками. Опанувавши цим давнім українським видом мистецтв, ви зможете робити писанки як для себе, так і в подарунок. Навчитися виготовляти такий прадавній оберіг вам допоможе наш майстер-клас.

bradkronen.com

Нам знадобиться

Щоб виготовити писанку, перш за все потрібен відповідний настрій. Кажуть, із яким писатимеш, такою енергетикою й зарядиш яйце. Тому беріться за справу з доброзичливими та гарними думками. А ще радять читати молитву. Тоді й писанка краща, й оберігає сильніше.

Із матеріалів потрібні: яйця (сирі або пусті, переважно білі), простий олівець (щоб наносити малюнок), писачок (приспособа для нанесення воску), свічка, фарби, по ложці для кожної фарби (щоб занурювати яйце), оцет, чимало серветок, а головне – знати, що ви хочете зобразити на своїй писанці.

Майстер-клас з писанкарства в Техасі, 2015р.
Фото: Ukrainian American Cultural Club of Houston

При виготовленні писанки, поверхню яйця ділять на кілька частин – від двох до сорока. Кожна з них щось обов'язково означає. На великодні яєчка зазвичай наносили такі символи як: сонце, хрест, ружу, квіти, гілки-сосонки, змійовики, безкінечники, дерево життя, граблі, сваргу, дубові листочки, баранці, пташок. Раніше барвники робили з підручних засобів: чорний – із сажі, коричневий – із кори дерева, жовтий – із цибулиння, синій – із бузини, зелений – із підсніжників. Зараз користуються фарбами для вовни.

Підготовка

Деякі писанкарі пишуть на сирих яйцях, які – якщо їх правильно зберігати – можуть залишитись свіжими до наступного Великодня. Втім краще брати пусті яйця. Для цього потрібно зробити в шкаралупі дві тоненькі дірочки, вичавити білок із жовтком (найлегше за допомогою медичного шприца), промити всередині водою.

Щоби перша фарба краще закріпилась на шкаралупі, перед процесом яйце треба повністю занурити в оцет. Тримати його в рідині потрібно до тих пір, поки шкаралупа не вкриється пухирцями. Коли діставатимете з оцту або з фарби, в жодному разі не протирайте, а лише промокайте серветками. Також менше беріть писанку руками, краще - серветкою.

Майстер-клас з писанкарства в Техасі, 2015р.
Фото: Ukrainian American Cultural Club of Houston

Фарби розводять в такій пропорції: пакетик на 250 мл води. Якщо фарба погано лягає, можна додати в неї невелику кількість оцту.

Щоби було зручно, радимо розставити банки з фарбою у послідовності занурювання писанки – від найсвітлішої до найтемнішої.

Коли будете працювати з писачком, запаліть свічку, щоби підносити до неї періодично писачок та розтоплювати віск.

ck.ridna.ua

Писачок – лійкоподібний інструмент, за допомогою якого, через тоненький носик, наноситься віск на шкаралупу яйця. Складається з металевого резервуару для воску та ручки, до якої кріпиться резервуар. Бажано мати декілька писачків з різним діаметром отвору – 0,3-0,7 мм. Тоншим наносять тонкі лінії, товщим покривають великі фрагменти малюнку.

Є писачки, що їх виточують на станках, а є такі, які можна легко зробити власноруч. Використовують для цього мідь, бронзу, латунь, але можна зробити й зі звичайної консервної бляшанки.

Нанесення ліній та малюнків

Щоби поділ на частини зробити рівно, спочатку ділимо одну з частин яйця, наприклад, хрест-нахрест. При цьому кожну лінію робимо максимально довшою, куди дістаєте олівцем. Перевертаємо яйце, щоби було видно верх і низ, продовжуємо лінії до кінця. Навіть якщо деякі вийдуть не зовсім рівними, їх можна буде виправити під час роботи з писачком.

Так само і з поперечною лінією. Перевертаєте яйце рівно на бік, а потім ведете лінію від верхньої до нижньої точки.

Майстер-клас з писанкарства в Техасі, 2015р.
Фото: Ukrainian American Cultural Club of Houston

Великі малюнки наносяться олівцем. Якщо ж збираєтесь зобразити дрібні деталі, робити це краще писачком. Добримуйтеся пропорцій, щоби писанка виглядала охайною, а не тяп-ляп.

Починали писанкувати від Стрітення й до Зелених свят або Трійці. Зазвичай розписували від 15 і більше яєць. Одне-два освячували на Великодень, 2-3 приносили на кладовища, дарували сусідам, сватам, дітям, онукам, коханим. На найкращих писанках дівчата настоювали воду, бо вірили, що вона молодить шкіру. Якщо писанка ненароком розіб'ється, її потрібно винести на город або в поле і там закопати.

Починаємо писати

Дірочки, які ви робили, щоб видути білок із жовтком, перекрийте воском. Якщо отвір завеликий, його заліплюють воском колом по краям, поступово їх звужуючи. Якщо шкаралупа тріснула, таке яйце відкладайте і беріться за інше.

Якщо шкаралупа яйця біла, спочатку треба нанести віск на місця, які будуть білими. Якщо ж білого на писанці немає, яйце потрібно занурити в найсвітлішу фарбу. Оскільки це перший колір, його можна потримати довше, щоб фарба гарно лягла; далі кольори наносити буде легше.

Майстер-клас з писанкарства в Техасі, 2015р.
Фото: Ukrainian American Cultural Club of Houston

Пофарбували перший раз. Ложкою піднімаємо писанку, знімаємо її за допомогою серветки, обмокуємо фарбу зі шкаралупи. Далі беремо писачок і починаємо покривати воском місця з потрібним нам кольором. Зробили. Занурюємо в темніший колір. Промокнули. Знову наносимо віск. Продовжуємо до тих пір, допоки не будуть нанесені всі кольори.

Важливо, перед тим, як покривати лінії писачком, стирати серветкою з носика першу краплю воску. Інакше зробите воскову кляксу, а не лінію.

Відзначимо, якщо ви хочете нанести зелений і червоний кольори, їхнє поєднання не дає необхідного відтінку. В таких випадках радять занурювати не все яйце, а лише ту частину, де буде або зелений або червоний колір.

Писанка готова

Коли всі кольори нанесені, залишається тільки зняти віск. Прийнято робити це за допомогою свічки. Підносите ваше яєчко до полум'я, підігріваєте, стираєте віск серветкою. Занадто близько не підносьте, бо може з'явитисья кіптява (сажа).

Майстер-клас з писанкарства в Техасі, 2015р.
Фото: Ukrainian American Cultural Club of Houston

Готові писанки можна зберігати на почесному місці до наступного Великодня. Також ними можна прикрасити помешкання. Для цього крізь писанку пропускають плетені з кольорових ниток шнурки з китичкою на кінці. А ще з писанок роблять гірлянди, які потім довгі роки прикрашають, а головне оберігають оселі українців.

Якщо ви хочете комусь подарувати писанку, треба зважати на того, кому ви її даруватимете. Наприклад, чоловікам дарують із зображенням дубових листочків або з баранчиками. Жінкам дарують із зображенням рослинних орнаментів, рибин. Коли малюють зірочки або цяточки, безкінечники – це оберіг-побажання для всієї родини. Для дітей – символи, що пов'язані з родом. Якщо це закохана пара, малюють дві половинки, які склалися в одне яєчко, причому обидві половинки з різними візерунками. Якщо освідчуєтесь у коханні – даруйте писанку з ружею.

Reno Jack

Автор: Павло Магденко

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com