Читати більше
Те, чого ти не знав про українську мову
"Чужу мову можна вивчити за шість років, а свою треба вчити все життя."
Франсуа Вольтер
Найдавніша згадка про українську мову датується 858 роком, а вперше українська мова була прирівняна до рівня літературної в кінці XVIII століття після виходу першого видання "Енеїди", автором якої був Іван Котляревський. Саме Івана Петровича і вважають засновником нової української літературної мови.
Першим букварем, виданим в Україні, був "Буквар" ("Азбука"), що складався з абетки, складів, зразків відмінювання і короткої читанки. Надрукований він у 1574 році у Львові Іваном Федоровим. Єдиний примірник зберігається у бібліотеці Гарвардського університету (США). Знайдено його у Римі 1927 року.
Українська мова є однією з найпоширеніших мов у світі, оскільки за кількістю носіїв посідає 26-те місце. Також вона є другою за поширеністю серед мов слов’янського походження.
Найбільш вживаною літерою в українському алфавіті є літера "п". Саме на цю літеру починається найбільша кількість слів. Найменш вживаною літерою в нашій абетці є "ф". В українській мові слова, які починаються з цієї літери, в основному запозичені з інших мов.
Найдовшим словом української мови є назва одного з пестицидів "дихлордифенілтрихлорметилметан".
Згідно з "Коротким словником синонімів української мови", у якому розроблено 4279 синонімічних рядів, найбільшу кількість синонімів має слово "бити", а саме — 45.
Цікавим фактом про українську мову є те, що вона входить до трійки найкрасивіших мов у світі. На мовних конкурсах в Італії та Франції її визнавали другою за мелодійністю мовою світу, першою - італійську. Інші джерела повідомляють про бронзу української мови на цьому конкурсі, друге місце посідає французька, а 4 - за перською мовою.
Найчастіше серед іменників у рідній нам мові вживається слово "рука", серед дієслів — "бути", прикметників — "великий", займенників — "він".
Найбільшу кількість значень має абревіатура ПК. Серед найвідоміших можна виділити такі: персональний комп’ютер, палац культури, паровий кран, передній край, перфокарта, Петербурзький комітет, Петроградський комітет, підбирач-копнувач, пістолет-кулемет, Пітерський комітет, предметний каталог, Повітряний кодекс, пожежний кран, польовий караул, постійний комітет, променевий кінескоп, проміжний конденсатор, прохідницький комбайн, прядильно-крутильна (машина), парсек.
Найдовша абревіатура в українській мові складається з 9 літер – ЦНДІТЕДМП, тобто Центральний науково-дослідний інститут інформації і техніко-економічних досліджень з матеріально-технічного постачання.
Найбільшу кількість разів, а саме 147 мовами світу перекладений літературний твір "Заповіт" Т.Г.Шевченка.
Слово, словосполучення чи фраза, що читається однаково зліва направо і справа наліво, називаються паліндромами. Звучання й значення при цьому не змінюються. В українській є лише два 7-буквених паліндроми: "ротатор" і "тартрат". А до найдовших фраз належать "Я несу гусеня" й "Аргентина манить негра". В останньому випадку "ь" не враховується.
Умови використання матеріалів сайту
Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку
Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com
Читати більше
Читати більше
Читати більше