Місто руками мешканців: 10 успішних прикладів

24 грудня 2015
Annie
Чимало чудових ідей ніколи не були б реалізовані без активної участі самих мешканців міста. Починаючи від пропозицій та ідей - і завершуючи їх фінансуванням та безпосереднім втіленням. І, що найголовніше, самі мешканці під час реалізації таких проектів відчувають себе важливою складовою міста, справжніми громадянами. Видання Інсайдер підготувало підбірку з 10 чудових історій, що гідні захоплення та вивчення.

1. Міст за кошти мешканців у Роттердамі

www.archdaily.com
 
"Ми будуємо міст і нам потрібна ваша допомога!" - З таким закликом звернулися архітектори студії ZUS до жителів Роттердама. Фахівці ZUS створили сайт I Make Rotterdam, на якому збирали гроші для фінансування проекту. У результаті пішохідний міст в центральному районі міста з'явився на 30 років раніше запланованого владою терміну. 

Кожен бажаючий міг заплатити за один з 17 000 модулів, потрібних для його будівництва. Частини мосту при цьому ставали іменними - на кожній планці викарбувано ім'я "спонсора". Для багатьох такий хід став додатковим стимулом до того, щоби профінансувати проект, і разом з тим став візуальним втіленням головної ідеї проекту I make Rotterdam - місто створюється його жителями.
 
urbanua.org
 
У березні 2012 року був готовий перший фрагмент Luchtsingel. Міст дозволяє жителям легко долати відстань між Центральним вокзалом і районом Hofbogen, минаючи світлофори, перехрестя і не дуже дружелюбні ділянки кварталу.

Детальніше про проект читайте тут

2. "Сади принцес" силами мешканців у Берліні

urbanurban.ru
 
"Міські жителі втратили контакт із землею. І дорослим, і дітям, на жаль, знайомі тільки упаковані в целофан овочі з супермаркету. Ми хочемо показати людям, як ростуть овочі та як можна виростити їх корисними для здоров'я", - розповідає Марко Клаузен. Разом з Робертом Шоу він вирішив перетворити пустир в берлінському районі Кройцберг на квітучий сад.

Ідея виникла під час подорожі до Гавани, де підсобні господарства в межах міста дуже поширені. Виявилося, що знайти однодумців просто. Після публікації короткої замітки в журналі Zitty для допомоги в розчищенні пустиря від сміття прийшла сотня добровольців. Сьогодні "Сади принцес" щорічно відвідують більше 50 тис. осіб. На ділянці площею 6 тис. кв. м росте більше 260 сортів овочів та ягід, багато з яких не зустрінеш у звичайному магазині.
 
lubodar.info
 
Крім пожертв, "Сади принцес" не отримують ніякої фінансової допомоги. Садівники продають овочі, розсаду і землю, також є невеликий бар і кафе, де можна випити кави і спробувати страви, приготовані з продуктів з сусідньої грядки. Крім цього, хлопці займаються різними освітніми проектами з дітьми та молоддю. В "Садах принцес" не використовують ніяких хімічних добрив і пестицидів, тільки органіку, а земля і насіння мають так званий "біо-сертифікат". Для грядок пристосували пластикові контейнери з-під пляшок і мішки, для розсади - пакети з-під молока та соку.

Детальніше про проект читайте тут

3. Open-air бібліотека у робочому кварталі Магдебурга

www.archilovers.com

Промисловий район на південному сході міста був забудований закинутими фабриками і заводами. Убога інфраструктура району обмежується кількома магазинами і величезними пустирями між фабриками. Облагородити міське середовище вирішили самі жителі кварталу, не чекаючи ініціативи від влади.

Розчистивши пустир в центрі кварталу, вони заповнили його звичайними коробками, де зберігаються всілякі книги. Ідея проекту така: будь-хто бажаючий може позичити книгу за умови, що поверне її назад після прочитання. Бібліотека у коробках проіснувала кілька років, а пізніше за справу взялася група професійних архітекторів з KARO Architekten. Вони розробили не менш економний проект: бібліотека з 20 000 книг вмістилася на невеликій платформі, спорудженій з перероблених матеріалів.
 

www.archilovers.com

Тепер відвідувачі можуть прочитати книгу в кафе, влаштувати пікнік на терасі або навіть відвідати лекторій - для цих цілей в бібліотеці побудували сцену.

Детальніше про проект читайте тут

4. Творчі майстерні замість залізничного мосту у Парижі

www.cristinamello.com.br
 
У 1994 році в Парижі на місці занедбаної залізничної гілки Ligne de Vincennes, яка простягнулася віадуком від площі Бастилії до східних околиць міста відкрили Promenade Plantée або Coulée Verte (озеленений променад або Зелений струмок). Це пішохідно-паркова зона й одночасно культурний майданчик. Променад розташований на даху віадука і простягнувся на 4,7 км, займаючи 6,5 га. У Promenade Plantée можна перепочити від міської метушні, а також познайомитися з міськими художниками і дизайнерами, багато з яких влаштовують тут майстер-класи.

Детальніше про проект читайте тут

5. Парк культури на території газової фабрики в Амстердамі

urbanua.org
 
Масштабний проект перетворення колишнього заводу Westergasfabriek, що виробляє вугільний газ для освітлення вулиць міста, зайняв більше двадцяти років. Ще в 1981 році міська рада Амстердама вирішила, що на місці фабрики слід створити парк. Але реалізувати ідею виявилося не так просто. Промислова територія вимагала очищення від серйозних забруднень. Крім того, слід було вирішити питання власності, більшість будівель заводу мала архітектурну цінність.

У 1993 році було обрано план розвитку території, який передбачав розміщення тут Національного центру сучасної музики, котрий повинен був стати головним орендарем, розташовуючись в одній з найбільших будівель. Для решти будівель передбачалося використовувати план, відповідно до якого головними користувачами повинні стати місцеві організації і різні громадські об'єднання сусідніх районів. Пізніше Центр сучасної музики вийшов з проекту, але до цього часу формат тимчасового використання з різними орендарями та подіями вже продемонстрував явний успіх. Парк був відкритий після очищення і редизайну території в грудні 2003 року.
 
urbanua.org

На разі проект має власне фінансове забезпечення та не отримує ніяких постійних субсидій. Рада округу лише оплачує щорічні витрати з обслуговування парку. Здача будівель в оренду та організація комерційних подій забезпечує проекту необхідний дохід, дозволяючи не тільки обслуговувати будівлі, а й приносити керівній компанії прибуток. Найважливіше значення для успіху проекту мав зв'язок з усіма зацікавленими сторонами. Головну роль тут грали активні організації з сусідських спільнот, місцеві жителі широко залучалися до обговорення процесу створення парку.

Детальніше про проект читайте тут

6. Друге життя порту у Гамбурзі

urbanua.org

Там, де раніше розташовувався величезний порт, зараз можна влаштувати пікнік на газоні. Найбільша у світі портова територія Хафенсіті трансформується в абсолютно новий район: 157 гектарів нової забудови розширять історичний центр міста на 40%. В рамках цього амбітного проекту використовуються території, котрі раніше вважалися непридатними для будівництва житла, проектується мережа пішохідних і громадських просторів та затверджується пріоритет безмоторного та громадського транспорту над автомобілем.

Закінчити трансформацію території Хафенсіті планують через 25 років. У 1997 році для фінансування проекту міською владою був створений фонд "Місто і порт", у володіння якому були передані всі муніципальні землі в майбутньому Хафенсіті. За рахунок продажу цих земель і позик фонд фінансує перенесення підприємств, очистку ґрунту, будівництво доріг, мостів, пішохідних зон і парків. Решта інфраструктури - метро, ​​мости, що зв'язують район з центральною частиною міста, школи та університети - фінансується з бюджетів різних міністерств.
 

mfc-city.com

Вже зараз район, будівництво котрого досі триває, щорічно відвідують сотні тисяч туристів. Хафенсіті - унікальний випадок, коли міській владі, планувальникам, архітекторам і девелоперам вдалося створити гармонійне поєднання нової забудови з історічним контекстом; побудувати справді живий квартал, де однаково комфортно себе почуває і турист, і місцевий житель.

Детальніше про проект читайте тут

7. Притулок та дитячий спортмайданчик під розв'язкою у Каракасі

urbanurban.ru
 
У більшості міст світу простори під розв'язками і мостами не використовуються, а у випадку Каракаса ці площі захоплюють вуличні торговці. А ось на землі під шосе Франсіско Фахардо, котра довгий час не використовувалась ні для чого, фахівці бюро Urban-ThinkTank створили притулок і дитячий спортмайданчик для сиріт. Зараз у притулку можуть розміститися понад 30 дітей з вулиці. Невелика ділянка відведена під вирощування кукурудзи, а верхній рівень будівлі використовується як футбольний та баскетбольний майданчики. До майданчика прилягає майстерня по деревообробці, де дітей навчають ремеслу.

8. Облаштування "сліпих зон" у Белу-Орізонті

urbanurban.ru
 
Суть проекту Vacant lots - Experimental occupations - оглянути "сліпі простори" і визначити, як їх можна використовувати. У 2005 році художники та архітектори виявили в бразильському місті Белу-Орізонті з населенням понад 2 млн осіб 70 000 пустирів, які на 10% відповідали міським потребам.
 
urbanua.org
 
Після переговорів з власниками територій та залучення місцевих жителів вони були перетворені в громадські простори. Деякі з них стали зеленими майданчиками, в щільно заселених районах їх зручно використовувати під паркувальні місця, на периферії на ділянках вирощують кукурудзу, боби та інші культури.

Детальніше про проект читайте тут

9. Вільні простори у Нью-Йорку

urbanua.org
 
Ідея зайняти вільні простори в Нью-Йорку прийшла в голову активістам некомерційної організації 596acres.org. Вони розвісили в Брукліні інформаційні таблички з докладною схемою того, як можна отримати вільні ділянки землі в місті. Місцевим жителям пропонувалося зв'язатися з органом міської адміністрації, якому належить земля, і укласти угоду про її використання. Договір про оренду землі максимум на два роки, зразок якого 596acres пропонують на своєму сайті, дозволяв жителям використовувати території виключно для ведення "міського садівництва".
 
urbanua.org
 
За більш ніж рік існування організації їй вдалося облаштувати 86 з 113 порожніх територій. На порожніх землях місцеві жителі влаштовують community gardens - громадські сади-городи.

Детальніше про проект читайте тут

10. Парк атракціонів з побутових відходів у Лімі

urbanua.org
 
Авторами проекту RUS Lima ("Тверді побутові відходи") став іспанський колектив Basurama ("Любителі сміття"), який намагається переосмислити використання ресурсів, влаштовуючи різні акції, перформанси та дослідження. У Лімі вони вирішили подарувати друге життя трасі електропоїзда, що проходить через район Суркільо. Ця конструкція - один із прикладів "побутових відходів" міста, являє собою бетонну платформу, до якої немає доступу. Вона піднята на висоту 9 м над землею і має протяжність в кілька кілометрів.
 
urbanua.org
 
У результаті місце перетворилося на своєрідний парк атракціонів, створений з автомобільних шин і запчастин.

Детальніше про проект читайте тут

(via)

 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як перетворити звичайну квартиру на інтер'єр «з обкладинки»? 10 лайфхаків від дизайнера
Щодня ми гортаємо стрічку інстаґраму або Pinterest, милуючись стильними інтер'єрами в тематичних профілях. Розпочинаючи ремонт у себе вдома, намагаємося відтворити вподобане, але результат нерідко розчаровує.
Читати більше