Лист командировочний чи таки відрядний? (Трішки про те, як правильно творити деякі прикметники)

Чи помічав ти, дорогий читачу, що інколи трапляються всілякі оказії під час творення прикметників від іменників жіночого роду на -к-а, як-от: виставочна зала, посадочний майданчик, перевірочний документ. Правду кажучи, якісь кострубатенькі, недолугі прикметники виходять. І тут не потрібно бути фахівцем чи то мати особливе мовне чуття, щоб помітити їх неприродне для української мови звучання. Тож постає логічне запитання: як правильно сказати? Як не припуститися помилки? Виявляється, все дуже просто: потрібно лише скористатися зовсім іншим суфіксом (до прикладу, не -очн-, а -ов-), який так само додаємо до твірної основи, зокрема: виставкова зала, посадковий майданчик, перевірковий документ.

Начебто все зрозуміло, проте наш допитливий розум докопується далі: чи назавжди потрібно забути про суфікс -очн- в українській мові, чи таки є прикметники з цим суфіксом, які відповідають сучасним нормам української літературної мови? А виявляється, таки є такі прикметники. Тож перейдімо безпосередньо до них.

Мовознавці поділяють прикметники з -очн- на три групи, проте нам видається за доцільне виділити чотири таких групи, зокрема:

1. Нормативні похідні прикметники з двома суфіксами -к- та -н-:

око – очний, заочний;

пісок – пісочний;

потік – поточний;

урок – урочний.

Тож насправді перед нами прикметники, утворені від іменників лише за допомогою суфікса -н-. Отже, звукосполучення -очн- тут НЕ є суфіксом.

Приклади речень:

Заочний курс навчання розрахований на фахівців-практиків.

Поточний рахунок відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей і проведення розрахунково-касових операцій згідно з умовами договору.

Як зазначено в економічному енциклопедичному словнику, протягом урочного часу працівники зобов’язані виконати обсяг дорученої їм роботи.

2. Ненормативні похідні прикметники з суфіксом -очн-, на місці якого насправді мав би бути природний суфікс -ов-:

арочний – арковий;

балочний – балковий;

барочний – бароковий;

закусочний – закусковий,

креветочний – креветковий;

маточний – матковий;

огірочний – огірковий;

припадочний – припадковий

рамочний – рамковий

трубочний – трубковий.

Приклади речень:

Косметологи стверджують, що огіркова маска покращує стан жирної шкіри та сприяє зменшенню темних кіл під очима.

Маткове молочко, вироблене бджолами, називають концентратом концентратів, який позитивно впливає на обмін речовин, стимулює центральну нервову систему, знижує рівень холестирину в крові, володіє протиатеросклеротичною дією тощо.

Товщина рамкових фасадів із МДФ майже завжди більша, ніж 16 мм., тому під час ручного врізування можна бути спокійним.

А ще про дві групи прикметників читайте на сайті МОВОЛЮБАМ
 

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як перетворити звичайну квартиру на інтер'єр «з обкладинки»? 10 лайфхаків від дизайнера
Щодня ми гортаємо стрічку інстаґраму або Pinterest, милуючись стильними інтер'єрами в тематичних профілях. Розпочинаючи ремонт у себе вдома, намагаємося відтворити вподобане, але результат нерідко розчаровує.
Читати більше