Crowd investing - це окрема ідеологія, яка насправді не про гроші

14 жовтня 2014
Masha Zagirska
Ідеологія спільної реалізації проектів в останні кілька років стала настільки популярною, що породила величезну кількість напрямів: краудсорсинг, краудфандінг, краудінвестінг, краудвойтінг, краудсерчінг і ще величезна кількість страшних слів, що починаються на "крауд​".

CROWD INVESTING - спільне народне інвестування. Фактично, це мікрофінансування, але не бізнес-ангелами, а звичайними людьми. Причому найчастіше максимальний обсяг фінансування обмежений $10-20 тисячами. Стартував краудінвестінг як самостійна ідеологія тільки в 2012 році, чому сприяв підписаний Обамою JOBS Act, який дозволив займатися інвестиціями не тільки кваліфікованим інвесторам, але й звичайним жителям США.

Дивлячись на такий розвиток подій у "крауд", можна виокремити три причини, чому краудінвестінг ще не прижився в Україні.

 Crowd investing "де-юре неможливий"

Ось вона, надумана проблема. Я б не сказала, що це цілком неправда, з'ясувала, що ця проблема зупиняє багатьох. З іншого боку, практично на кожній зустрічі з підприємцями або представниками крауд​​-культури, я зустрічаю як мінімум одну розумну людину з величезним життєвим і професійним досвідом, яка хоче створити краудінвестінгову платформу. І кожен з них придумав свій спосіб обходу законодавчих перешкод, а деколи і не один.

Найпоширеніші варіанти вирішення цієї проблеми: публічний інвестиційний договір, організація майданчика-фонду, пряма передача акцій, договір довірчого управління. Є й більш цікаві та несподівані рішення, але в цілому законодавча проблема сильно надумана.

Відсутність окремої ідеології, яка насправді не про гроші

Ця проблема знаходиться на боці людей, початківців нового проекту. За останній рік переконалася, що наші стартапи здатні отримати фінансування за допомогою краудфандінга і краудінвестінга. Більшість ідей дуже цікаві та гідні поваги. У деяких навіть вельми непогана первинна підготовка та реалізація. Багато з них здатні залучити інвестиційні фонди або приватних інвесторів, але ніяк не через краудінвестінг.

Вся справа в тому, що краудсорсинг, краудфандінг і краудінвестінг - це окрема ідеологія, яка насправді не про гроші. Ви думаєте, людині, яка пише статтю для Вікіпедії потрібні гроші? Вона насправді не отримає навіть популярності як автор цієї статті. Але разом із сотнями тисяч людей, вона робить спільну справу. Прекрасну справу, на яку не шкода витратити свій вільний час зовсім безкоштовно.

Crowd investing – для кого він?

Багато фінансових аналітиків і учасники інвестиційних ринків дуже люблять обговорювати краудінвестінг.

Краудінвестінгові майданчики розраховані на середній клас!? Для них основне завдання - примножити або як мінімум зберегти свої гроші, тому інвестиції в проекти на етапі стартапу явно не для них. Їм набагато цікавіше вкладатися в нерухомість, депозити в кінці-кінців. Тому з категорії середнього класу залишаються тільки гравці, які й сьогодні грають на біржі, сидять на "Форексі", спекулюють криптовалютами.

Інша категорія людей, на яких розраховують аналітики, - це бізнес-ангели. Але і тут є проблема. Бізнес-ангелів в Україні вкрай мало. А тих, хто готовий вкладати дійсно розумні гроші, - одиниці. Тому на них йде справжнісіньке полювання з боку стартаперів, які тільки й мріють презентувати їм свої проекти. У таких умовах їм немає потреби йти в краудінвестінг. Занадто високий попит. Для бізнес-ангелів немає ніякого сенсу йти в спільні інвестиції невідомо з ким.

Ще одна категорія, на яку сподівається ринок - венчурні фонди. Але з ними ситуація ще цікавіша. При нестачі бізнес-ангелів, венчурні фонди у нас почали грати їх роль, насправді їм не властиву. Класичний венчурний фонд вкладається в компанію тільки в момент ранньої стадії фінансування, коли стартап вже працює і може показати реальні фінансові результати. Але навіть венчурні фонди, що виконують роль бізнес-ангелів, повинні покладатися на цифри і вкрай строго оцінювати ризики, досить великі при краудінвестінгу.

Все… більше причин немає.

Більш того, як мені здається, я описала і шлях виходу краудінвестінгу з глухого кута.

Насправді це навіть не аналітика, а просто запрошення до діалогу. Можливо, я щось пропустила і ви зможете доповнити ці роздуми своїми коментарями.

Рада буду отримати feedback!

 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як перетворити звичайну квартиру на інтер'єр «з обкладинки»? 10 лайфхаків від дизайнера
Щодня ми гортаємо стрічку інстаґраму або Pinterest, милуючись стильними інтер'єрами в тематичних профілях. Розпочинаючи ремонт у себе вдома, намагаємося відтворити вподобане, але результат нерідко розчаровує.
Читати більше