Хто такі кацапи?

1 квітня 2014
Редакція
Нещодавно UaModna розпочала розповідь про слівця, якими частенько називають один одного  народи - сусіди, як от Україна та Росія. Про москалів уже згадували. Однак ця назва має синонім, який вважається більш негативним. Як ви здогадались, мова піде про слівце «кацап».

В загальному, кацапами називають росіян. При чому така назва вважається досить образливою. Хоча розповідають, що росіяни самі так називають певну верству свого суспільства, яка проживає недалеко від українського кордону, або розмовляє з певним діалектом. А взагалі це слово використовується не тільки українцями, а й поляками, словаками, білорусами і ще деякими народами.

Перш за все варто пояснити, в чому саме відмінність між «москалем» та «кацапом». Версій на цю тему існує чимало. Одні стверджують, що москалі – це росіяни, котрі мешкають в Україні, тому нічого спільного не мають з кацапами – росіянами, котрі проживають в Росії. Ще дехто стверджує, що москалі – це культурні, освічені кацапи. Вважається також, що справжній кацап вживає багацько алкоголю і не контролює використання ненормативної лексики.
 
Щодо походження слова «кацап», основною теорією довгий час було поєднання слів «как цап», запропоноване Максом Фасмером. В часи, коли Україна була частиною Російської імперії, існувала традиція, за якою росіяни носили довгі бороди. Українцям це було дивно, тому що самі вони були начисто виголеними, залишали хіба що вуса. Однак, є незрозумілий факт - звідки в українській мові взялося слово «как». Цю версію більшість з нас чули з дитинства. В її підтримку існує лише один аргумент.

Розповідають, коли відбувалась Переяславська Рада, Богун, Виговський та інші козаки активно переконували Хмельницького, щоби той не укладав договорів з підступними кацапами. Тоді гетьман звернувся до гостей з Росії і спитав, чому їх так називають, однак не почув відповіді. Хмельницький послав до Москви Виговського, щоби він запитав те ж саме у царя. Той у свою чергу порадився з боярами та зі своїми прислужниками – вихідцями з України, і відповів, що українці – хохли, бо в козаків на голові хохолки (оселедці), а росіяни – кацапи (как цапи) через свої бороди. Однак це тільки одна з версій, достеменно невідомо як було насправді.
 
Є версія про румунське походження слова, згідно з якою «ca tap» перекладається саме «як цап».
В творі Гоголя «Иван Федорович Шпонька и его тетушка» є згадка про «кацапів». На початку розповіді Микола Васильович дав перелік слів, котрі можуть бути незрозумілими читачу. Серед них був і «кацап» - росіянин з бородою.

Академік Яворницький висунув теорію, що слово «кацап» тюркського походження. Він розповідав, що працюючи у Міністерстві Юстиції в Москві, натрапив на документи датовані 18 століттям, де слово «кацап» було написане через букву «с», себто «касап». Це підтверджує тюркське походження слова, і що першими так називали росіян саме татари. В арабській мові є слово «касаб», яке означає «м’ясник», «той, хто забиває худобу». Науковці виділяють також словосполучення з цим словом, які означають «люта людина», «деспот», «кат», «різник». І це стосується багатьох східних мов.

То чому різники почали асоціюватись у них з росіянами? Подейкують, що так росіян прозвали за недотримання певних харчових правил ісламу. Однак ця версія занадто надумана. Згідно іншої теорії, колись військо Івана Грозного пообіцяло татарам - жителям Казані, що їх залишать в живих, якщо вони віддадуть місто без бою. Однак обіцянку не було дотримано. Сталось це в 1552 році. Військо Івана Грозного довгий час не могло здолати опір. Тож цар пішов на хитрість і обдурив жителів міста. Він їх звичайно відпустив, але перед тим понівечив усіх захисників.
 
Не повірите, але це слово також вживалось і в російській мові. «Кацап» було образливим прізвиськом за часів церковного розколу, яке вживали старообрядники щодо своїх опонентів - ніконіанців.
У 19-20 столітті після більшовицької пропаганди кацапами почали називати москвофілів, котрі стверджували, що українці і росіяни – це один народ.
 
Одна з теорій також говорить про єврейське походження терміну. Один професор віденського університету посилаючись на історичні джерела з австрійських архівів стверджує, що слова «кацап» і «хохол» спочатку використовувались тільки в єврейських общинах на території України (коли наша держава входила до складу Австро-Угорської імперії). Це було пов’язано з тим, що єврейські чоловіки частіше одружувались з українками та росіянками. Відповідно їх діти вже не могли бути євреями, адже ця релігія передається по матері. Тому від таких шлюбів народжувалися «кацапи» та «хохли». Шлюбів євреїв з росіянками було набагато менше, тому що в ті часи жінок цієї національності тут було набагато менше і тому, що це було ганебно. Адже це були переважно представниці влади або жорстоких землевласників. Відповідно діти від такої жінки були «коцапами» - «мерзотними» (згідно місцевого говору євреїв).

Отже теорій походження терміну «кацап» є чимало. І якщо покопирсатися в історії, то, напевно, їх можна знайти ще більше. А кожен вже сам може обрати той варіант, який йому ближче до душі.

Шукаючи інформацію для даної публікації, автор випадково натрапив на форум, в якому точилася жвава дискусія з цього приводу. І серед всього навалу корисної та не дуже інформації знайшлася фраза про те, що українці, котрі називають росіян кацапами та москалями цілком заслуговують, щоб їх обзивали хохлами. Змушує дещо задуматись. Ми повинні ставитись до людей так, як хотіли би щоб вони ставились до нас. Виходить ми ображаємось на «хохлів», але чомусь росіянам повинно подобатись бути «москалями» чи «кацапами» (в сучасному розумінні цих термінів).

З іншого боку, як тільки «хохол» посміє сказати, що він українець, то відразу ж стає ворогом народу, бандерівцем, фашистом і викликає надзвичайно негативну та агресивну реакцію у росіян. Цікаво, відколи бути українцем стало злочином, а ще більш цікаво -  за які гріхи.. Але це вже тема наступної статті...
 
Матеріал підготовано для Редколегії Ua Modna
Автор - Женя Гунчевська

 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як перетворити звичайну квартиру на інтер'єр «з обкладинки»? 10 лайфхаків від дизайнера
Щодня ми гортаємо стрічку інстаґраму або Pinterest, милуючись стильними інтер'єрами в тематичних профілях. Розпочинаючи ремонт у себе вдома, намагаємося відтворити вподобане, але результат нерідко розчаровує.
Читати більше