Голландський стартап вчить ворон обмінювати недопалки на їжу

13 жовтня 2017
Кирило Кр.
Сигаретні недопалки - одне з головних джерел сміття на планеті. Іноді на вулиці взагалі складно знайти чисте місце: недопалки скрізь - на дорогах, в парках, на траві, прямо під ногами. Щорічно люди вживають 4,5 трильйона сигарет, і чимала їх частина викидається повз сміттєві контейнери. Тільки в Нідерландах щороку на вулиці потрапляє більше 6 млрд недопалків.
 
Близько 98% сигаретних фільтрів виготовляється з використанням пластику (ацетату целюлози), у якого термін розкладання складає до 10-12 років.
 
Голландські активісти вигадали оригінальне вирішення проблеми. А що якщо навчити збирати недопалки найрозумніших птахів, які й так всюди вештаються околицями - ворон? Так народився open-source проект Crowbar.
 
Ідея полягає в тому, щоб навчити ворон обмінювати недопалки на їжу через спеціальні open-source годівниці, використовуючи позитивне підкріплення.
 
geektimes.ru
Позитивне підкріплення - це подія, що збігається з будь-якою дією і веде до збільшення ймовірності повторного вчинення цієї дії. В даному випадку голландці навчають ворон, що якщо вони принесуть недопалок в годівницю, то отримають винагороду, тобто їжу.
 
Годівниця Crowbar - це автоматичний пристрій, який одночасно навчає ворон, збирає недопалки та годує птахів. Ворона приносить недопалок і кидає його в нижню частину пристрою. Встановлена ​​зверху камера розпізнає недопалок (фільтр сигарети) - і видає шматочок їжі на стіл в якості винагороди.
 
Інженери вже змайстрували пристрій, а найближчим часом збираються перевірити його в реальних умовах. За ідеєю, достатньо, щоб добувати їжу таким способом навчився один птах, а потім це знання буде поширюватися серед інших в геометричній прогресії. Принаймні, в теорії так все задумано.
 
geektimes.ru
 
Голландські борці за чистоту вулиць запозичили ідею в американського підприємця Джошуа Кляйна, який навчив ворон приносити знайдені монетки в обмін на їжу в пристрої Crow Box на Arduino - і таким чином хитрий Джошуа заробляє гроші.

Інтелект ворон

Сімейство воронових (різні види ворон, граків, сорок, галок) - це геніальні птахи. Спостерігаючи за їхньою поведінкою, ви дуже скоро помітите, наскільки вони тямущі. Ворони і зараз є природними санітарами міст, підбираючи за людьми різне сміття. Вони здатні проникнути всюди, навіть у найбільш важкодоступні закутки.
 
На думку вчених, окремі види ворон мають інтелект, який можна порівняти з інтелектом приматів. Деякі з них вміють навіть виготовляти і використовувати до трьох інструментів одночасно для добування їжі Так, Новокаледонська ворона виготовляє знаряддя, спеціально обкусуючи гілочку. Причому вона здатна виготовити знаряддя трьох типів: просто відламати паличку, зробити гачок з гілочок або обскубати листя пандануса, щоб зробити "багнет". Птах бере його в дзьоб, направляє вперед та орудує ним як багнетом, насаджуючи на нього личинки комах...

Виготовлені знаряддя ворона може забирати з собою, користуючись ними в подальшому. В одному з експериментів птахам дали глечик з водою і черв'яком на поверхні, якого неможливо було дістати дзьобом. Так ось, ворони досить швидко починають кидати в глечик каміння, щоби підняти рівень води та дістати їжу. Вони реально розуміють механіку закону Архімеда, вибираючи каміння побільше і відмовляючись від глечика, який заповнений тирсою, а не водою. Деякі досліди показують, що птахи здатні навчатися виготовляти нові знаряддя в разі потреби.

Використання воронами інструментів у певному порядку


 
Орнітологи відзначають, що маніпуляційні здатності цих птахів можна порівняти з такими ж у нижчих мавп, у яких п'ять пальців. Загалом, вчені в наш час вже не ставлять під сумнів інтелект ворон. Тож навряд чи у когось є сумніви, що вони здатні засвоїти схему обміну недопалків на їжу. Єдине побоювання - що високий інтелект ворон дозволить їм вигадати метот, який допоможе обдурити "годівницю" і добувати з неї їжу простішим способом, тобто без недопалків.
 
Крім того, поки незрозуміло, чи буде птах, який навчився добувати їжу в обмін на недопалки, ділитися цим знанням з родичами, яи збереже секрет при собі. З іншого боку, вчені довели, що ворони успішно навчаються новим навичкам, спостерігаючи за іншими воронами, тож навряд чи найрозумнішій вороні вдасться зберегти таємницю, хіба що використовуючи виняткові заходи конспірації.
 
Є ще певна небезпека, що якщо на вулицях закінчаться недопалки, то ворони почнуть забирати сигарети у людей або переслідувати курців і підхоплювати недопалки на льоту. Але ймовірність цього не дуже велика. Все-таки недопалків на вулицях їм повинно вистачити для обміну на їжу.

(via)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Модним бути зручно: про бренд Birkenstock в Ostriv
Американський модельєр домініканського походження Оскар де ла Рента писав: "Ходіть завжди так, ніби за вами йдуть троє чоловіків". Сьогодні поговоримо про бренд із кількасотлітньою історією - Birkenstock. Його заснували ще в 1774 році.
Читати більше
Як біоритми впливають на продуктивність впродовж дня
Якщо правильно вибудувати графік активності та відпочинку, можна значно підвищити свою продуктивність впродовж дня. Для цього достатньо прислухатися до власних потреб і ритмів сну.
Читати більше
Квіткова дівчина: як юна візажистка створює ніжні композиції просто на обличчі
Юна мешканка Лондона створює власний тренд просто зараз. Вона покриває очі квітковими конструкціями, виконаними із живих, нещодавно зрізаних, квітів. Така тенденція обов'язково знайде своїх прихильників. У її роботах простежується стиль та певна естетика. Зазирніть і ви у світ юної феї.
Читати більше