Голландський стартап вчить ворон обмінювати недопалки на їжу

13 жовтня 2017
Кирило Кр.
Сигаретні недопалки - одне з головних джерел сміття на планеті. Іноді на вулиці взагалі складно знайти чисте місце: недопалки скрізь - на дорогах, в парках, на траві, прямо під ногами. Щорічно люди вживають 4,5 трильйона сигарет, і чимала їх частина викидається повз сміттєві контейнери. Тільки в Нідерландах щороку на вулиці потрапляє більше 6 млрд недопалків.
 
Близько 98% сигаретних фільтрів виготовляється з використанням пластику (ацетату целюлози), у якого термін розкладання складає до 10-12 років.
 
Голландські активісти вигадали оригінальне вирішення проблеми. А що якщо навчити збирати недопалки найрозумніших птахів, які й так всюди вештаються околицями - ворон? Так народився open-source проект Crowbar.
 
Ідея полягає в тому, щоб навчити ворон обмінювати недопалки на їжу через спеціальні open-source годівниці, використовуючи позитивне підкріплення.
 
geektimes.ru
Позитивне підкріплення - це подія, що збігається з будь-якою дією і веде до збільшення ймовірності повторного вчинення цієї дії. В даному випадку голландці навчають ворон, що якщо вони принесуть недопалок в годівницю, то отримають винагороду, тобто їжу.
 
Годівниця Crowbar - це автоматичний пристрій, який одночасно навчає ворон, збирає недопалки та годує птахів. Ворона приносить недопалок і кидає його в нижню частину пристрою. Встановлена ​​зверху камера розпізнає недопалок (фільтр сигарети) - і видає шматочок їжі на стіл в якості винагороди.
 
Інженери вже змайстрували пристрій, а найближчим часом збираються перевірити його в реальних умовах. За ідеєю, достатньо, щоб добувати їжу таким способом навчився один птах, а потім це знання буде поширюватися серед інших в геометричній прогресії. Принаймні, в теорії так все задумано.
 
geektimes.ru
 
Голландські борці за чистоту вулиць запозичили ідею в американського підприємця Джошуа Кляйна, який навчив ворон приносити знайдені монетки в обмін на їжу в пристрої Crow Box на Arduino - і таким чином хитрий Джошуа заробляє гроші.

Інтелект ворон

Сімейство воронових (різні види ворон, граків, сорок, галок) - це геніальні птахи. Спостерігаючи за їхньою поведінкою, ви дуже скоро помітите, наскільки вони тямущі. Ворони і зараз є природними санітарами міст, підбираючи за людьми різне сміття. Вони здатні проникнути всюди, навіть у найбільш важкодоступні закутки.
 
На думку вчених, окремі види ворон мають інтелект, який можна порівняти з інтелектом приматів. Деякі з них вміють навіть виготовляти і використовувати до трьох інструментів одночасно для добування їжі Так, Новокаледонська ворона виготовляє знаряддя, спеціально обкусуючи гілочку. Причому вона здатна виготовити знаряддя трьох типів: просто відламати паличку, зробити гачок з гілочок або обскубати листя пандануса, щоб зробити "багнет". Птах бере його в дзьоб, направляє вперед та орудує ним як багнетом, насаджуючи на нього личинки комах...

Виготовлені знаряддя ворона може забирати з собою, користуючись ними в подальшому. В одному з експериментів птахам дали глечик з водою і черв'яком на поверхні, якого неможливо було дістати дзьобом. Так ось, ворони досить швидко починають кидати в глечик каміння, щоби підняти рівень води та дістати їжу. Вони реально розуміють механіку закону Архімеда, вибираючи каміння побільше і відмовляючись від глечика, який заповнений тирсою, а не водою. Деякі досліди показують, що птахи здатні навчатися виготовляти нові знаряддя в разі потреби.

Використання воронами інструментів у певному порядку


 
Орнітологи відзначають, що маніпуляційні здатності цих птахів можна порівняти з такими ж у нижчих мавп, у яких п'ять пальців. Загалом, вчені в наш час вже не ставлять під сумнів інтелект ворон. Тож навряд чи у когось є сумніви, що вони здатні засвоїти схему обміну недопалків на їжу. Єдине побоювання - що високий інтелект ворон дозволить їм вигадати метот, який допоможе обдурити "годівницю" і добувати з неї їжу простішим способом, тобто без недопалків.
 
Крім того, поки незрозуміло, чи буде птах, який навчився добувати їжу в обмін на недопалки, ділитися цим знанням з родичами, яи збереже секрет при собі. З іншого боку, вчені довели, що ворони успішно навчаються новим навичкам, спостерігаючи за іншими воронами, тож навряд чи найрозумнішій вороні вдасться зберегти таємницю, хіба що використовуючи виняткові заходи конспірації.
 
Є ще певна небезпека, що якщо на вулицях закінчаться недопалки, то ворони почнуть забирати сигарети у людей або переслідувати курців і підхоплювати недопалки на льоту. Але ймовірність цього не дуже велика. Все-таки недопалків на вулицях їм повинно вистачити для обміну на їжу.

(via)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який стосунок має Гелловін до України?
​Незабаром нас очікує дещо контроверсійне свято. Для когось Гелловін – це можливість стати казковим чудернацьким створінням і повеселитися з друзями. А хтось вважає, що це – "диявольське свято, яке не повинно з'являтись у лексиконі українців". Але який же стосунок Гелловін має до України?
Читати більше