Ціна комфорту за екологічним тарифом. Порахуємо?

15 листопада 2014
Versal

Ранок. Я вмикаю електричний чайник. Це 2,5 кВт електроенергії за годину. Десь у трубі електростанції під величезним тиском у чисте небо вириваються клуби диму, що забруднюють три сусідні області. Але ж мені потрібно зварити чай.

Приймаю душ, використовуючи при цьому 15 л чистої води за хвилину. Потім чищу зуби — якщо не вимкнути воду, то за 3 хв звичайної гігієнічної процедури витече 19 літрів води. До речі, це більше, ніж деякі жителі Кенії використовують за день. На моєму столі — білосніжні паперові серветки. Кілька з них я викину у смітник, коли витру руки від шоколадного тістечка, або просто промокну сік, що випадково пролився.

У моєму принтері — високоякісний білий папір, для виготовлення однієї тонни якого використали 17 дерев, а можна б зробити приблизно 30 000 учнівських зошитів. Мало не забула про скляні пляшки від мінеральної води — я викину їх разом з іншим сміттям. А це означає, що понад 1000 років природа розкладатиме їх на безпечні сполуки.

Коли я зміню батарейки в дитячій іграшці, я викину їх у загальний контейнер для сміття, у якому скляні та пластикові пляшки. А одна пальчикова батарейка забруднює 20 кв. м ґрунту на глибину 5 м. У лісі це площа "проживання" двох дерев, двох кротів і одного їжака. І ще на забрудненій однією батарейкою землі не можна нічого вирощувати протягом 50 років (через важкі метали, що є у складі батарейки).

Людство платить високу ціну довкіллю за можливість випити гарячу каву зранку після теплого душу. Чим чистіше в квартирі, будинку чи офісі — тим бруднішим стає наше довкілля. Чим біліша постіль, на якій ми спимо, тим брудніші ріки, що тисячоліттями прокладали собі шлях до морів. Але чи чесно це у ставленні до нашого єдиного дому — блакитної планети? І як жити з комфортом, не руйнуючи при цьому Землю?

Журнал "VERSAL" приготував кілька корисних порад.

Дотримуйтесь їх — і наша спільна екологічна свідомість вийде на новий рівень, і порятує єдине місце у Всесвіті, на якому може існувати людина, від передчасного старіння.
 

ВОДА

1. Застосовуйте екологічні розпилювачі води з меншими отворами на змішувачах і душових насадках — це дозволяє використовувати майже удвічі менше води. Ручка душу з перебивачем струменя води знижує її витрати на чверть.

2. Кнопка подвійного зливу в санвузлі економить близько 15 літрів води щодня для сім’ї з трьох людей (пам’ятаєте, скільки води на день використовують мешканці Кенії?).

3. Встановлюйте сучасні змішувачі — не ті, котрі мають два крани, а з одною ручкою — вони швидше змішують воду, а отже, це зменшить її витрати при підборі оптимальної температури.

4. Використовуйте склянку з водою при чищенні зубів — це дозволяє зекономити нашій планеті близько 19 літрів води за 3 хвилини. До речі, в найдорожчих готелях Європи часто можна прочитати прохання у ванній кімнаті про економію води. І ще один факт: середній показник добового обсягу води на людину в Україні — 330 л літрів щодня. У розвинутих країнах Світу використовують удвічі менше.

5. Якщо звикли щодня приймати ванну — спробуйте відмовитись від цієї розкоші, це зменшить використання чистої води на 140-160 літрів на день.

6. Мийте овочі та фрукти у глибокій ємності — при митті у проточній воді використовується біля 15 літрів води, а в посудині — лише три.

7. Для прання обирайте економрежим та використовуйте повне завантаження машини. Зараз виробники побутової техніки намагаються випускати продукцію із режимом економії АА+. Цей маркетинговий хід (більший економрежим — менші витрати електроенергії) виявився дуже корисним планеті.

Пам’ятайте: 10 крапель води за хвилину рівноцінне втраті 2000 л питної води щороку, запаси якої в Україні постійно зменшуються через забруднення грунтових і підземних вод побутовими, сільськогосподарськими й виробничими стоками.
 

ПАПІР

1. Започаткуйте у своїй сім’ї правило — викидати папір окремо. Це просто і потребує лише використання додаткового пакета. З часом це стане звичкою, і ви помітите, що навіть паперову обгортку від цукерки не зможете викинути у загальний смітник. Папір можна просто віддавати в пункти прийому макулатури або брати за це дрібні гроші — до речі, це дуже заохочує дітей. Створіть дітям «екоскарбничку», куди вони зможуть кидати свої заощадження за здану макулатуру, і дозвольте їм купити на ці кошти те, що вони захочуть, — тоді проблема з паперовим сміттям у дитячій кімнаті буде вирішена. Проявіть ініціативу, якщо ви — батьки школяра: організуйте таку акцію збору паперу у своєму класі чи школі.

2. Купуйте зошити, блокноти чи пакети, виготовлені із сировини, що вже використовувалася, а потім зможете знову віддати їх на переробку. Пам’ятайте, що папір можна переробляти 7 разів. Також спробуйте читати електронні книги.

3. Малюк любить малювати чи вирізати з паперу? Підготуйте йому "еколисточки" — видруковані чи вже використані з одного боку листки паперу, можливо, навіть розрізані навпіл. Часто буває, що ми роздруковуємо інформацію, яка через певний час стає неактуальною, і є спокуса викинути листки у смітник. Дайте дитині помалювати на звороті.

4. Мінімізуйте витрати паперу в офісі — друкуйте на половині сторінки, якщо текст займає стільки місця, іншу половину використайте для друку іншого документа. Використовуйте електронну звітність і заповнення електронних форм. Встановіть у різних відділах офісу невеликі картонні ящики для збору макулатури — нехай це буде цікаве офісне змагання. Раз у місяць зважуйте їх, записуйте результати, а в кінці року оголошуйте команду-переможця.

5. Обирайте папір, вибілений без хлору (з маркуванням PCF) і вироблений із контрольованих насаджень (маркування FSC).
 


Читайте продовження статті тут.
 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

5 причин завітати на "Київські Контракти. Незалежність"
До Дня Незалежності у Києві на Контрактовій площі вже вдруге цього року пройде Великий Подільський Ярмарок "Київські Контракти". 24-25 серпня гості свята відчують справжню атмосферу традиційного українського ярмарку - із безліччю ексклюзивних товарів, смачних наїдок та розваг. У цій статті ми зібрали п’ять переконливих причин, чому варто у ці дні завітати на Контрактову.
Читати більше
Модним бути зручно: про бренд Birkenstock в Ostriv
Американський модельєр домініканського походження Оскар де ла Рента писав: "Ходіть завжди так, ніби за вами йдуть троє чоловіків". Сьогодні поговоримо про бренд із кількасотлітньою історією - Birkenstock. Його заснували ще в 1774 році.
Читати більше
Як біоритми впливають на продуктивність впродовж дня
Якщо правильно вибудувати графік активності та відпочинку, можна значно підвищити свою продуктивність впродовж дня. Для цього достатньо прислухатися до власних потреб і ритмів сну.
Читати більше