8 реальних загроз людству, в які ніхто не хоче вірити

13 серпня 2014
Редакція
Достеменно відомо, що понад 99% видів живих істот, які коли-небудь існували на нашій планеті, зникли. І навряд чи людина буде жити вічно. Переймаючись питаннями про те, що загрожує нашому існуванню, ми малюємо в голові апокаліптичні картинки з науково-фантастичних фільмів про гігантський метеорит або нашестя інопланетних загарбників. Але є і менш кінематографічні, але цілком реальні сценарії, про які мало хто замислюється. Про деякі з них ми вирішили розповісти у цій статті.​
 

Сонячні бурі 

Найменші хиби в роботі нашого гігантського термоядерного реактора - тобто Сонця, можуть призвести до того, що на нашій планеті може просто стати або надто холодно, або надто спекотно для підтримки життя і необхідних інгредієнтів для нього: а саме придатної для дихання атмосфери і води в рідкому стані. Сонце є досить постійною зіркою в порівнянні з більшістю інших зірок нашої Галактики, проте потік його випромінювання все ж змінюється протягом відносно стабільного 11-річного циклу. Зміни ці складають всього 0,1%, але навіть ця мізерно мала цифра досить серйозно впливає на клімат Землі.

Помірні бурі відбуваються регулярно по 100-150 разів на рік, однак сонячний Супершторм може знищити значну частину енергосистеми в розвинених країнах. Найпотужнішою за всю історію вимірювання стала буря 1859-го року, також відома як "Подія Керрінгтона". Корональний викид був настільки потужним, що Північні сяйва спостерігалися по всьому світу, навіть над Карибами. Сонячний шторм призвів до порушень в роботі телеграфних ліній США. Але в середині XIX століття не було серйозної електричної інфраструктури, а от якби такий катаклізм стався в наші дні, він би вивів з ладу трансформатори високої напруги і залишив би без електрики цілі країни, відкинувши нас на сто років назад.
 

Гамма-сплеск 

Сонце - не єдина зірка, яка несе загрозу нашій планеті. Масштабні космічні викиди енергії спостерігаються у віддалених галактиках, і називаються вони гамма-сплесками. Ці найяскравіші електромагнітні явища відбуваються під час спалаху, коли швидко обертаючись масивна зірка колапсує, перетворюючись або в нейтронну зірку, або в кваркову зірку, або в чорну діру. При цьому за кілька секунд спалаху вивільнюється стільки енергії, скільки Сонцем виділяється за 10 мільярдів років.
 
Джерела цих викидів знаходяться на відстані мільярдів світлових років від Землі, а в нашій Галактиці гамма-сплеск трапляється приблизно 1 раз на мільйон років, але якщо він станеться досить близько від нашої планети, то його наслідки серйозно позначаться на всьому живому. За даними дослідження 2004 року, гамма-сплеск на відстані близько 3262 світлових років може знищити до половини озонового шару Землі, який є нашим головним захистом від ультрафіолетового випромінювання. При цьому промені від вибуху в поєднанні зі звичайним сонячним випромінюванням, що проходить через ослаблений озоновий "фільтр", можуть викликати масове вимирання людства.
 
Якщо гамма-сплеск відбудеться на відстані 10 світлових років (в таких межах від нас знаходиться близько 10 зірок), це буде еквівалентно вибуху атомної бомби на кожному гектарі неба, і на половині планети все живе буде винищено миттєво, а на другій половині - трохи пізніше за рахунок вторинних ефектів.
 

Супервулкани

Серйозна небезпека таїться і в надрах нашої планети. Відомо, що виверження так званих супервулканів, яких на Землі існує близько 20, можуть змінити клімат і привести до найстрашніших наслідків. Добре одне - в середньому такі виверження відбуваються раз в 100 тисяч років.
 
Одну з найбільш небезпечних підземних сил несе в собі Єллоустонська кальдера, яка має розміри близько 55 км на 72 км, і займає третину території знаменитого національного парку. Вчені встановили, що вулкан вивергався три рази, останній раз 640 тис. років тому. Ймовірність нового гігантського виверження оцінюється вченими в 0,00014% в рік.
 
Виверження Єллоустонского вулкана загрожує всьому людству. За словами вчених, в стратосферу буде викинуто величезну хмару, яка може зависнути на довгий час, перешкоджаючи проникненню на Землю сонячних променів. Скорочення потужності сонячної радіації вдвічі - призведе до глобального неврожаю, а наявних на Землі запасів продовольства навряд чи вистачить на декілька місяців. Середньорічна температура на Землі може знизитися на 12 градусів і повернутися на вихідні позиції лише через 2-3 роки.
 
Інші, менш великі вулкани, можуть загрожувати страшними наслідками іншого характеру. Наприклад, вулкан на острові Ла Пальма Канарського архіпелагу в разі виверження може викликати гігантську океанську хвилю, яка здатна затопити Кариби і величезні території узбережжя США. Один зі схилів вулкана нестабільний, і якщо він почне вивергатися, в океан може впасти скеля масою півтрильйона тонн. Вона викличе хвилю висотою 650 метрів, якій не складе труднощів швидко перетнути Атлантику.
 

Глобальна пандемія 

Населення нашої планети продовжує рости, і при цьому вже більше 50% людей є жителями міст. Перенаселеність призводить до зростання мутацій, а висока щільність населення - до швидкого поширення захворювань. Судячи з усього, ця тенденція тільки збережеться, і в майбутньому нам слід очікувати появи нових страшних епідемій, які здатні вбивати цілі міста.
 
При цьому антибіотики стають все менш дієвими, чим не на жарт стурбована Всесвітня організація охорони здоров'я. Зростання стійкості до антибіотиків може відкинути людство в епоху до винаходу пеніциліну, коли найдріб'язковіша інфекція ставала смертельно небезпечною. "У зв'язку з відсутністю оперативних і погоджених дій багатьох зацікавлених сторін наш світ вступає в епоху, коли антибіотики втрачають ефективність і звичайні інфекції та незначні травми, які можна було виліковувати протягом багатьох десятиліть, зараз можуть знову вбивати", - каже помічник генерального директора ВООЗ з безпеки охорони здоров'я, доктор Кейджі Фукуда.
 
Загалом, не складно уявити, як спалахне нова епідемія чуми і лікарі не матимуть ніякої можливості зупинити її. Всім відомо, що таке чорна смерть, яка вирувала в середині XIV століття і знищила мало не половину населення світу, на відновлення популяції після якої пішло аж 150 років. Інша страшна пандемія сталася в 1918-1919 роках, коли від іспанського грипу померли приблизно 50 - 100 млн осіб (або близько 5% населення). З нинішнім рівнем урбанізації та розвитком транспортної інфраструктури справи будуть тільки погіршуватися.
 
У 2010 році команда фахівців епідеміологів побудувала комп'ютерну модель вірусу Ніпах, після чого простежила за тим, як він буде поширюватися і розвиватися. Звіт про результати комп'ютерної симуляції ліг в основу фільму "Зараження". Так що фантазії про смертельний вірус невідомого походження, який стрімко поширюється по всьому світу, цілком можуть стати реальністю.
 

Виснаження ресурсів 

Скільки ще залишилося нафти в надрах нашої планети, ніхто точно не знає. Але за оптимістичними прогнозами, до 2050 року вже буде викачана половина всього світового нафтового запасу (згідно з оприлюдненими розвідувальним даними). "Перша і найбільш нагальна проблема, з якою ми зіткнемося до того моменту, - це завершення епохи дешевого природного палива. Без перебільшення можна сказати, що саме запаси дешевої нафти і природного газу лежать в основі сучасного забезпеченого життя", - пише літератор-фаталіст Джеймс Г. Кунстлер.
 
Нафтова криза матиме жахливі наслідки, до яких велика частина населення світу не готова. І цей процес торкнеться не тільки промислово розвинених країн. З часом, коли нафта буде все більш рідкісним ресурсом, більш розвиненим країнам доведеться шукати її там, де вона ще залишиться - у своїх більш слабких сусідів. Настане новий етап експлуатації "бідних" країн "багатими": на Близькому Сході та в Африці будуть розв'язуватися все нові збройні конфлікти.
 
Дефіцит нафти може спровокувати гостру нестачу й інших необхідних для життєдіяльності людства ресурсів. Мільярди людей будуть голодувати через загальну залежність від викопного палива. У результаті це все може привести до повернення до натурального господарства.
 
Можливо, одного разу людство злізе з "нафтової голки" і замінить бензин спиртом, який видобуватиметься з кукурудзи або цукрової тростини. Однак немає жодного відомого способу, за допомогою якого ми можемо виробляти рідкоземельні метали, а їх потенційних замінників або не існує в природі, або вони володіють недостатніми властивостями. А без цих речовин у нас не було б ні смартфонів, ні комп'ютерів, ні електромобілів, ні будь-якої іншої електроніки, а відповідно, і прогресу.
 
Згідно з підрахунками учених Єльського університету США, джерела рідкоземельних металів виснажуються з величезною швидкістю. На даний момент близько 95% всіх рідкоземельних металів видобуває Китай, і зовсім недавно його уряд запровадив обмеження на експорт деяких елементів, а також подвоїв на них ціну для НЕ китайських виробників.
 

Сірий слиз 

З розвитком технологій людству варто побоюватися, що технології ці вийдуть з-під контролю і знищать своїх творців. Однією з гіпотетичних загроз є те, що футурологи називають "сірим слизом" (Grey Goo) - молекулярну нанотехнологію, яка має здатність самовідтворюватися і яка не підкоряється людині.
 
Вперше про можливість створення такої субстанції заговорив американський учений Кім Ерік Дрекслер, якого називають "батьком нанотехнологій". Ідею створення нанороботів учений розглянув у своїй книзі "Машини створення". В оригінальній ідеї передбачалося, що мікроскопічні машини можуть бути розроблені в лабораторії, але також можуть отримати свої властивості й випадковим чином.
 
У 2010 році були вперше продемонстровані нанороботи на основі ДНК, які здатні відшукувати і знищувати ракові клітини, залишаючи здорові тканини неушкодженими. Крихітні капсули виділяють необхідні дози ліків при виявленні цілі та цілеспрямовано знищують "ворога". У результаті з'ясувалося, що ці нанороботи можуть існувати ще місяць після смерті "господаря".
 
Поки, зрозуміло, нанокіборги розробляються виключно для блага людей, але в теорії вони цілком можуть як творити, так і знищувати. Якщо в силу якихось причин нанороботи потраплять в біосферу і почнуть нескінченно розмножуватися, використовуючи в якості матеріалу для створення своїх копій все, до чого зможуть дістатися, фактично вони можуть почати поглинати все навколо, включаючи саму планету. При цьому гіпотетично "сірий слиз" буде дуже складно знищити, так як буде достатньо одного збереженого реплікатора, щоб він заново почав розмножуватися. Якщо ж такий робот потрапить у Світовий океан, то знищити його буде просто неможливо.
 

Ядерний голокост 

Допоки в світі існує 7 країн, що мають ядерну зброю, вірогідність початку ядерної війни ніяк не може дорівнювати нулю, незважаючи на те, що вона може призвести до вимирання людства або до кінця сучасної цивілізації на Землі. Причини цієї загрози досить очевидні: ядерний вибух супроводжується руйнівною ударною хвилею, яка стирає на шляху все навколо палючим світловим випромінюванням і проникаючою радіацією, яка викликає незворотні зміни в матерії. Люди, які не отримають значних пошкоджень безпосередньо від вибуху, з великою ймовірністю можуть загинути від інфекційних захворювань і хімічних отруєнь. Існує також велика ймовірність згоріти в пожежах або опинитися замурованими в завалинах.
 
Ядерний вибух викличе зміну електромагнітного поля, яка виведе з ладу електричну і радіоелектронну апаратуру - тобто всі лінії зв'язку, трансформатори, напівпровідникові прилади, що призведе до втрати всіх сучасних технологій.
 
Незважаючи на всі ризики, яким піддасться цивілізація, аналітики припускають, що мільярди людей все ж таки зможуть пережити глобальну термоядерну війну. Але після її закінчення може початися ядерна зима. Вибухи і пожежі винесуть в стратосферу гігантську кількість диму і сажі. В результаті сонячні промені будуть відбиватися від цих частинок, і температура на планеті знизиться до арктичної, а населенню, яке вижило, доведеться пристосовуватися до нових надзвичайно тяжких умов.
 

Невігластво та дурість 

Найбільш недооціненою загрозою для будь-якого суспільства є неуцтво (несвідоме або усвідомлене) в поєднанні з пасивністю і лінню. Обидва типи невігластва вигодовуються засобами масової інформації - головними інструментами політиків і корпорацій.
 
Саме "культ невігластва" є причиною того, що в XXI столітті у світі існують релігійні фундаменталісти, расисти, люди, що поклоняються владі та демонізують всіх тих, хто цього не робить. Саме через повсюдне невігластво усюди зустрічаються люди, які заперечують глобальне потепління і експлуатують інших заради особистої користі.
 
У "ситі роки" невігластво росте, а важливість і необхідність освіти стають менш очевидними. Молоде покоління, користуючись вигодами системи, яка була побудована їх предками, поступово забуває, як і навіщо ця система була побудована. Зрештою, некомпетентні люди отримують владу за підтримки більшості, тим самим ставлячи основи самої системи під загрозу.
 
Популізм і відсутність компетенції несуть реальну небезпеку для людства. Так, наприклад, дослідники з США (країни, яка зараз знаходиться на піку процвітання в результаті технічних досягнень та ефективної економічної політики в XIX і XX столітті) говорять про те, що цей пік можна інтерпретувати як початок занепаду.

Макс Тегмарк, професор фізики в Массачусетському технологічному інституті, також вважає, що людська дурість - найбільша проблема всього людства, а штучний інтелект - його найбільша екзистенційна небезпека. Люди з обмеженим інтелектуальним функціонуванням, ігноруючи потенційні катастрофічні наслідки, можуть допустити, що штучний інтелект розвинеться в щось, здатне знищити людство.
 
(via)

Матеріал підготовано для Редколегії UA Modna
Автор - Анна Петрик


 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як перетворити звичайну квартиру на інтер'єр «з обкладинки»? 10 лайфхаків від дизайнера
Щодня ми гортаємо стрічку інстаґраму або Pinterest, милуючись стильними інтер'єрами в тематичних профілях. Розпочинаючи ремонт у себе вдома, намагаємося відтворити вподобане, але результат нерідко розчаровує.
Читати більше