10 неймовірних фактів про Луцьк ХХ століття (Фото)

19 серпня 2016
Редакція
Кожен населений пункт має у своїй історії факти, які, з точки зору сьогодення, здаються неймовірними і цікавими. "Фішка" таких фактів – у їхній разючій відмінності від того, що можна очікувати.

Необов’язково ці події стосуються минулого, але історія надає їм особливого шарму. 

За кільканадцять століть луцької історії назбирався чималий масив "неймовірних фактів" про місто у ХХ столітті.

1. Дирижабль бомбардує Луцьк

volynpost.com
Дирижабль LZ-39, який упав біля Луцька


 
Маловідомо, але в часи самого початку Першої світової війни над Луцьком і Волинню літали дирижаблі. Це були на той час ворожі німецькі та австрійські "повітряні кораблі". 

Один із них через воєнні пошкодження упав неподалік Луцька. Це сталося у грудні 1915 року. А перед тим – восени 1914 року – імовірно, дирижабль бомбардував спочатку Варшаву, а потім Луцьк.

2. Велосипеди з номерами

volynpost.com
Такими могли бути луцькі номерні знаки на велосипеди

Більше ста років тому рік тому "нероби" міської управи придумали новий податок для лучан: брати кошти за номерні знаки для… велосипедів! Насувалася Перша світова, і гроші в міській казні були аж ніяк не зайві. 

"Городская Управа имѣетъ честь доложить, что сборъ со включеніемъ платы за снабженіе велосипедовъ… нумерными знаками не долженъ превышать въ годъ 1 руб. 50 копъ. съ велосипеда", - йшлося в повідомленні.

3. В громадських місцях було прийнято плювати

volynpost.com
Подібні оголошення висіли в Луцьку

 
Зіґмунд Фройд якось описав як нормальний випадок, коли він прийшов додому до однієї клієнтки і не знайшов там плювальниці. Психоаналітик прийняв просте рішення: плюнув їй на підлогу.

У міжвоєнному Луцьку плювати на підлогу було суворо заборонено. Санітарний відділ міського магістрату турбувався про санітарний стан. У громадських місцях Луцька висіли оголошення про використання спеціальних плювальниць. В архіві області зберігся один із таких. 

"Оголошення! Плювати тільки в плювальницю. Плювки є розсадником сухот. Винні у плюванні на підлогу караються штрафом 1000 злотих або арештом на 3 місяці", - наголошував суворий імператив магістрату.

4. Польське золото привезли до Луцька

volynpost.com
Карта руху польського золота по світу

 
У 1939 році в Європі вже пахло війною, тож керівництво Банку Польського у Варшаві, як і багатьох інших європейських столиць, складало плани порятунку банківського золотого фонду. 4 вересня перша партія золота покинула столицю. Наступного дня 38 тонн золота загальною вартістю 463 мільйони тодішніх злотих зі столиці вивезли до Любліна. 

Проте німці швидко просувалися углиб країни, тому в Любліні золото не затрималося довго. 7 вересня 30 автобусів та автомобілів з золотом прибули до Польського банку в Луцьку

Між 9 та 13 вересня залізничним сполученням золото покинуло Луцьк. Вже 13 вересня 38 тонн скарбу сконцентрувалося на кордоні з Румунією і згодом покинуло державу.

5. Луцькі танки

volynpost.com
Танки 7ТР були присутні і на параді військової техніки в Луцьку у вересні 1938 року, що відбувався на теперішньому проспекті Волі

В другій половині 1930-х років у Луцьку працював танковий завод. Це не було повне завершене виробництво танків, тут їх складали частково. 

У Луцьку виготовляли польські легкі танки 7ТР. В основному вони були задіяні під час оборони Варшави. Всього у Польщі зробили півтори сотні таких танків. Цехи, які після війни залишилися в Луцьку від заводу, стали основою сучасного заводу "Мотор".

6. Єврейське повстання

volynpost.com
Меморіальна дошка загиблим євреям луцького трудового табору. Висить на приміщенні Педколеджу, де було повстання у 1942 році

 
Усім відомий факт повстання у Варшавському гетто у квітні 1943 року. Через антилюдські умови утримання, хвороби, смерть та голод євреї збунтувалися проти режиму. Проте ще до повстання у Варшавському гетто відбулося кілька менших бунтів. Один із перших єврейських бунтів Другої світової відбувся у Луцьку.

Коли нацисти захопили місто, вони, окрім традиційного єврейського гетто, утворили ще й трудовий табір. Він розташовувався у приміщенні гімназії імені Глікліха (тепер тут Педагогічний коледж на проспекті Волі). Тут перебувало приблизно 500 євреїв. У грудні 1942 року вони здійснили повстання. 

Бунтівники зробили 3 атаки на охоронців табору. Під час останнього втікачі були розстріляні з кулеметів. Повстання було придушене.

7. Луцьк - одне з перших міст Європи "житлового бджільництва"

volynpost.com
Луцькі соти на макеті проекту. Фото з книги Луцьк. Архітектурно-історичний нарис

 
Уже відомим і популярним став факт, що в Луцьку є будинки, згруповані оригінальним способом – у плані (простіше кажучи, з космосу) вони виглядають як соти. Ідеться про групу будівель між проспектами Соборності, Молоді, Відродження.

В деяких європейських містах подібний прийом після війни вже застосували, але луцькі архітектори з цим не були знайомі. Важливо не тільки те, що цей спосіб вперше в СРСР застосували в Луцьку. Цю ідею придумали місцеві архітектори. Їм слово.

"Пам'ятаю, де і коли прийшла ідея блокувати будинки під кутом 120 градусів. Якось йшли ми, я і архітектор Василь Маловиця, майбутній головний архітектор проекту 33-го мікрорайону, до новобудов на вулиці Львівській, які через кілька днів мали здаватись в експлуатацію. Ці будинки для нас обох були настільки гидкими (адже ми закінчили художній інститут), що й дивитись на них не хотілось. Та куди дітись? А якщо, подумав я, взяти дозвіл на розробку шестикутної блок-секції? Не ставити будинки паралельно, а компонувати їх довільно за довжиною із різними поворотами?", - згадував архітектор Ростислав Метельницький.

У Києві їм погодили проект. Так і постали в Луцьку з кінця сімдесятих будівлі під кутом 120 градусів, які виглядають як соти.

8. Один з найкращих автомобілів Європи

volynpost.com
Луцькі автомобілі на в'їзді в Струмівку

Багатьом відомо, що перший в СРСР передньоприводний автомобіль виготовляли саме в Луцьку. Це був один із варіантів відомої "Волинянки". Проте багато хто (не знав і) забув, що в 1978 році на Туринській виставці в Італії ЛуАЗ 969М увійшов у десятку найкращих авто Європи. А через рік на виставці у Чеському Будейовіце (сюди свого часу прямував Бравий Швейк) авто отримало золоту медаль як найкращий автомобіль для села.

Це авто ще має немало рекордів і славних сторінок історії. 

9. Аеродроми

volynpost.com
Німецькі солдати на фоні літака 89-го винищувально-авіаційного полку, який базувався в Луцьку. Характерна особливість літаків полку - зображення блискавки

 
Луцьк був єдиним західноукраїнським містом, яке мало два аеродроми: військовий на Вишкові, цивільний - біля Крупи.

А Загалом впродовж історії в Луцьку було 5 аеродромів, 4 з яких – на території міста. Перший аеродром розташовувався в районі нинішньої вулиці Гулака-Артемовського, другий протягом дуже короткого часу – біля теперішнього вокзалу, третій – на місці ПортСіті, четвертий – на Вишкові, п’ятий – у Крупі.

10. Найзеленіше місто країни

volynpost.com
Зелений Луцьк сьогодні. Фото з готелю Лучеськ

У 1970-х роках Луцьк визнали одним із найзеленіших міст СРСР. Через велику кількість зелених насаджень, великий парк і цілу низку скверів Луцьк вважався дуже "зеленим" містом. Дерева росли у місті буквально скрізь. У сімдесятих і вісімдесятих роках навіть замок Любарта був залитий листям фруктових і не тільки дерев, між якими проглядалися стежки.

Нині, за підрахунками, Луцьк знаходиться на 28 місці в Україні за площею зелених насаджень на одного мешканця з показником 6,4 квадратного метра при нормі 20 квадратних метрів.

Це лише мала частина цікавого поруч.

Автор: Олександр КОТИС
Джерело: volynpost.com

 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як перетворити звичайну квартиру на інтер'єр «з обкладинки»? 10 лайфхаків від дизайнера
Щодня ми гортаємо стрічку інстаґраму або Pinterest, милуючись стильними інтер'єрами в тематичних профілях. Розпочинаючи ремонт у себе вдома, намагаємося відтворити вподобане, але результат нерідко розчаровує.
Читати більше