10 найнебезпечніших помилкових переконань, псевдонаук і забобонів

14 серпня 2014
Редакція
Автори популярного блогу Planetarium, присвяченого розвіюванню міфів про псевдонаукові концепції, вирішили оцінити небезпеку існуючих помилкових переконань, псевдонаук і забобонів (ППЗ). Вони підійшли до справи зі значною відповідальністю і розробили цілу систему оцінки, а результати вивели у спеціальний рейтинг, щоб гідно "нагородити" переможців.

Різноманітність ППЗ насправді величезна: страх біометричних паспортів, ідеї, що Атлантида навіть "не потонула, а полетіла", що всі народи світу походять від українців, виявлення інопланетних послань в принтері, пекла на Сонці та, навіть, віра в благословення горщиком Серафима Саровського…

Щоб отримати більш адекватну та неупереджену оцінку небезпеки ППЗ, були запрошені експерти. Кількість їх сягала 75 осіб, включаючи 19 з вченими ступенями. В результаті був отриманий перелік з 39 помилкових переконань, забобонів і псевдонаук. Ми розповімо вам про 10 найнебезпечніших.

10. Ідея про світову змову


Світова змова отримала високий рейтинг небезпеки завдяки своїй популярності та величині збитків, які вона завдає освіті. І справді, якщо є всесвітня змова, як можна вірити вчителям у школі, науковим дослідженням, рекомендаціям лікарів? Вороги народу хочуть влаштувати геноцид, і ми наступні! Рептилоїди не дрімають! Популярність ідей про світову змову тісно пов'язана з популярністю інших ППЗ. Адже без світової змови не пояснити, чому вчені так одностайно стверджують, що у людини і шимпанзе був спільний предок. Без змови не пояснити, чому публікують дослідження про відсутність корисних властивостей гомеопатії порівняно з плацебо, чому з'являються статті про те, що не потрібно боятися ГМО, а ВІЛ - справжній вірус, що викликає СНІД. Світові змови дуже абсурдні, а  віра в них, на жаль, практично невиліковна. Якщо подумати, то це природно, адже кожен, хто критикує твою теорію змови - сам учасник змови, член масонської ложі, рептилоїд і родич Рокфеллера! Навіть собі вірити не можна: раптом в голову імплантований який-небудь чіп?

9. Псевдонаукові дієти


Цей пункт включає віру в корисність веганства, виняткового сироїдіння, роздільного харчування, харчування за гемокодом, таблетки для схуднення, які не пройшли клінічних випробувань, вживання невиправданої кількості вітамінів, переплату за "все натуральне" і навіть спроби харчуватися виключно енергією сонця. Зрозуміло, деякі такі дієти можуть завдати шкоди здоров'ю і гаманцю, що і було відзначено експертами.

8. Нью-Ейдж


Чакри, чищення від шлаків, медитації, пошук просвітління через кисневе голодування при холотропному диханні або прийомі сумнівних психоактивних речовин. Тут же використання волосся індіанців Черокі замість тампонів та інша кумедна нісенітниця. Насправді сюди потрапляє будь-яка окультна, містична або натуропатична практика, яка не підходить до конкретніших категорій. Ми маємо справу з таким собі смітником різноманітного окультного лахміття, який стає вельми популярним і вимогливим до гаманця. Обережно: може бути небезпечно для здоров'я.

7. Біологічно активні добавки


Ці речовини маскують під ліки, тобто їх представляють чимось корисним, важливим для профілактики хвороб, часто вони лежать на сусідніх полицях з ефективними препаратами. Насправді ж, на відміну від нормальних ліків, БАДи не проходять клінічних випробувань, тобто їх корисність, як мінімум, сумнівна. Бувають дорогими і небезпечними для здоров'я.

6. Неприязнь до ГМО


Ця вкрай абсурдна омана форсовано нав'язується споживачам через ЗМІ. Для здоров'я цей забобон не небезпечний і, до речі, легко лікується: деколи досить доступно пояснити, що таке генетично модифіковані організми і чому ГМО такі ж безпечні, як і біологічні організми з невідомими генами, які ми постійно вживаємо. Але складно змагатися зі ЗМІ, що відстоюють позицію "зеленого лобі", неосвічених політиків і торговців так званими "органічними" продуктами, які, загалом, нічим не кращі і не гірші звичайних чи трансгенних, тільки дорожчі. Звідси фінансовий збиток. Справа навіть не стільки в тому, що ГМО життєво необхідні в нашій країні, скільки в тому, що вся ця істерія навколо ГМО йде на руку відвертим шарлатанам, як хороший засіб маркетингу.

5. Екстрасенсорика  


Небезпека віри в надзвичайні здібності таїться "скрізь потроху". Іноді до екстрасенсів звертаються з проханням знайти зниклу людину. Коли з таким проханням звертаються правоохоронні органи, це може зменшити шанси знайти людину живою, оскільки будь-яка "професійна" взаємодія з екстрасенсом, з будь-яким екстрасенсом - даремна трата дорогоцінного часу. Ну і гроші на вітер.

4. Гомеопатія


Це окремий напрямок альтернативної медицини, який намагається впарювати споживачам таблетки, що не містять нічого, крім цукрової оболонки. Як не дивно, багатьох прихильників гомеопатії вдалося переконати. Можливо, цьому сприяє порівняння, яке придумав Джеймс Ренді: гомеопатичний розчин-рекордсмен має таку ж кількість діючої речовини, як, наприклад, розмелене зернятко рису, розчинене у посудині з водою об'ємом як наша Сонячна система з центром в середині Сонця і кінцем за орбітою Плутона ... Гомеопатія дуже популярна, на неї витрачається величезна кількість грошей (у тому числі й з бюджету), а шкода здоров'ю обумовлена, насамперед, тим, що люди забувають про нормальне лікування.

Примітка: іноді гомеопатію плутають з лікуванням травами. Іноді зустрічаються гомеопатичні засоби з трохи більшою кількістю діючої речовини. Апріорі сказати, що ці препарати працюють або не працюють не можна, потрібно розбиратися в кожному окремому випадку. Наприклад, оціллококцінум не може працювати краще ефекту плацебо з очевидних причин: там немає жодної молекули діючої речовини.

3. Народна медицина та цілительство


Ці напрямки виділені окремо від решти альтернативної медицини, щоби підкреслити їх традиційність. Це може бути замовляння болячок у бабці, а може бути і поїдання яких-небудь "цілющих" грибів або відварів, які нерідко виявляються токсичними. Небезпека для здоров'я - максимальна, популярність - величезна, а ЗМІ рекламує ці нісенітниці через псевдонаукові передачі про здоров'я.

2. Релігія


Єдина значуща причина, згідно якої релігія програла альтернативній медицині у змаганні за золоту спецолімпійську медаль обскурантизму, полягає в тому, що від релігійності, мабуть, легше позбутися. У будь-якому разі, багато тих, хто був релігійним в дитинстві, змінюють своє світобачення, подорослішавши. Можливо, це відбувається так само, як з Дідом Морозом, про дитячу віру в якого згадав один з експертів. Цікаво й те, що релігію в анкеті згадало найбільше число експертів: 51 з 75 номінували її хоча б по одному пункту анкети.

Ринок релігійної індустрії складно переоцінити. Це величезні фінансові потоки "добровільних пожертвувань" на церковну інфраструктуру, ікони, ритуали та обряди. Шкоду здоров'ю забезпечують довгі стояння холодною зимою заради священних артефактів на зразок поясу Богородиці або Дарів Волхвів. При цьому через масове скупчення прочан можуть поширюватися інфекції. Є також шкідливі бактерії, які можуть мешкати в "святих джерелах" і "святій воді". Багато хто намагається замінити невідкладну медичну допомогу молитвою або надією на божественну інтервенцію. Збиток від релігії сучасній освіті теж складно переоцінити. Це, перш за все, впровадження кафедр теології в багатьох ВНЗ і основ релігійної культури в школах. Тим часом ЗМІ старанно працюють на цей обскурантизм.

1. Альтернативна медицина


Це все величезна різноманітність методик оздоровлення, які або взагалі не працюють, або дієвість яких не доведена. Лікування огірком, не відриваючи від бадилля, від геморою? Будь ласка! Уколи "зарядженою" водою? Дайте два! Сюди ж відноситься акупунктура і мануальна терапія, що заслуговують якщо не безапеляційної критики, то, як мінімум, скептичного ставлення. Як дізнатися, чи перевірена методика? Якщо ви володієте англійською мовою, рекомендується знайти її назву в базі даних медичної та наукової літератури PubMed або хоча б почитати Вікіпедію і перевірити наявність посилань на PubMed з позитивними висновками про ефективність методу. Але запам'ятайте: альтернативна медицина небезпечна для вашого здоров'я і для вашого гаманця.

Хтось може сказати, що коли-небудь деяким віднесеним до ППЗ явищам знайдуться наукові підтвердження. Можливо. Наука постійно розвивається, і ми можемо говорити лише про сучасні наукові уявлення. Але в більшості випадків справа не в тому, що самі ідеї абсурдні (хоча, вибачте, деякі дуже абсурдні), а в тих методах, якими ці ідеї намагаються обґрунтувати. На жаль, на практиці все зводиться до аргументів у стилі "одній тітоньці допомогло". Критичне мислення, вміння грамотно розрізняти випадкові збіги за допомогою статистичних тестів, бажання визнавати свої помилки, перевіряти джерела: ось що допоможе нам уникнути розповсюдження хибних переконань, псевдонаук і забобонів. Неймовірні твердження вимагають неймовірних підтверджень.

(via)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як перетворити звичайну квартиру на інтер'єр «з обкладинки»? 10 лайфхаків від дизайнера
Щодня ми гортаємо стрічку інстаґраму або Pinterest, милуючись стильними інтер'єрами в тематичних профілях. Розпочинаючи ремонт у себе вдома, намагаємося відтворити вподобане, але результат нерідко розчаровує.
Читати більше