Василь Медяний: "Sundance Film Festival" побачить "Лісову пісню" Лесі Українки

30 березня 2015
Редакція
Незабаром український кінематограф може поповнитись ще одним вітчизняним шедевром, і все завдяки зусиллям вінницьких ентузіастів – студії SwitVideo Production та акторів місцевого драмтеатру. А допоки зйомки "Лісової пісні" (за мотивами однойменної драми Лесі Українки) тривають, ми вирішили дізнатись трохи більше про творчий процес.
   
Для початку розкажіть трішки про себе та про студію SwitVideo Production.

SwitVideo Production існує вже близько 25 років і працювала до цього часу в руслі документально-історичного кіно та навчально-пізнавальних фільмів. Особисто я, Василь Медяний, закінчив факультет іноземних мов та факультет психології у м. Вінниця, але відразу ж після закінчення університету захопився створенням відеопроектів і ось уже 25 років я є продюсером та кінооператором студії SwitVideo Production.

Ви зараз працюєте над зйомками повнометражного фільму "Лісова пісня". Чому ви обрали саме цей твір? Можливо, ви розглядали й інші витвори Лесі Українки або якогось іншого українського письменника?

Головною темою фільму є стосунки Природи і Людини, Природи в Людині, Людини в Природі, справжнього і удаваного, істинного і химерного, вірного і зрадливого, вічного і минущого... Глядач має відволіктися від стрімкого темпу сучасного побутування (що почасти підмінює життя), зануритись у національний всесвіт, нагадати собі свої таїни, озирнутись на недоторкані скарби і зазирнути вперед, врешті — дослухатись голосу власної душі.
 
"Лісова пісня" -  це перший наш повнометражний художній проект, сподіваємось, не останній. У планах є твори Коцюбинського, також твори сучасних драматургів.

Як і коли виникла ця ідея? Яку мету ви ставили перед собою, розпочинаючи роботу над стрічкою?

"Лісова пісня" Лесі Українки надихала на творчість багатьох талановитих митців: художників, музикантів, поетів, драматургів, режисерів. Надихнула вона і нашу творчу групу. Уже кілька років поспіль ми працюємо над цим безсмертним твором. А почалося все з великого бажання довести, насамперед собі, що український кінематограф існує. "Розкрутити", як зараз кажуть, талановитих акторів. Вінницькі актори гідні високої класики, великих режисерів та світових фестивалів.
 
У кого виникла ідея? Хто був ініціатором?
 
Театральна постановка "Лісової пісні" визнана як "Краща театральна вистава для дітей та молоді" у 2009 р. та завоювала Національну премію ім. Л. Українки у 2010 р. Відвідавши виставу у Вінницькому драмтеатрі ім. М. Садовського, я був захоплений постановкою і, після спілкування з режисером Т. Славінською, ми дійшли до спільної згоди, що хотіли б екранізувати цю постановку. Актори театру із задоволенням погодились взяти участь у проекті. Отож ініціатива у нас була взаємна і всі отримують задоволення від цікавої роботи.
 
Розкажіть трохи про фільм: хто задіяний у проекті та де відбуваються зйомки? Як відбувається фінансування?

Фільм знімаємо під Вінницею. Прекрасна природа, мальовничі краєвиди, ставки, озера, таємничий ліс — все наповнене містичною атмосферою, яка переносить нас у стародавній світ наших предків. Тому за жанром фільм є міфом з прадавніх часів.

У стрічці задіяні актори Вінницького музично-драматичного театру ім. М.Садовського: Славінська Таїса Дмитрівна, режисер-постановник Вінницького обласного українського академічного муздрамтеатру ім. М. Садовського, заслужена артистка України. У 2000-му році закінчила Київський Державний університет культури та мистецтв за фахом режисер драматичного театру, викладач, у 2006-му році закінчила магістратуру у Київському Національному університеті театру, кіно та телебачення ім. Карпенка-Карого.
 
Поряд з досвідченими майстрами театру та кіно, такими як, народна артистка України Лідія Белозьорова, заслужений артист України Анатолій Вольський, заслужений артист України Володимир Постніков, працює талановита молодь Вікторія Немченко, Максим Какарькин, Наталя Білозор, Богдан Костюк та інші.
 
Фінансування відбувається силами самої студії.
 
Чи був у вас або в когось з вашої команди досвід роботи з подібними проектами, повнометражними стрічками?

Наші актори відомі в Україні, режисери із задоволенням запрошують їх у свої проекти. Вони знімалися в повнометражних стрічках неодноразово, це і "Веселі Жабокричі", "Пропала грамота", "Повернення Мухтара", "Перший постріл" тощо.
 
На рахунок фінансування, чи не звертались ви за допомогою до держави, благодійних фондів чи громадських ініціатив?

За допомогою зверталися до місцевих органів управління. Обіцяли допомогти, чекаємо на позитивний результат.

Що буде з фільмом по завершенні зйомок: чи буде він доступний для загального перегляду?

Звісно, ми сподіваємось, що наш проект буде закінчено і він буде доступним для загального перегляду у кінотеатрах та на телебаченні.
 
Ви плануєте брати участь в якихось українських або міжнародних конкурсах?

Амбіції у нас великі, тому обов’язково будемо брати участь у міжнародних фестивалях. Насамперед плануємо представити "Лісову пісню" з англійськими субтитрами на "Sundance Film Festival" цього року.
 
З якими проблемами ви зіткнулись впродовж зйомок фільму?

Коли ми розпочали цей проект, то зрозуміли, що фінансові витрати вийдуть за межі передбачуваних і запланованих кошторисом. Тому проблема з фінансуванням — перша перешкода для вчасного і вдалого завершення проекту, для якого потрібна комп’ютерна графіка та оригінальне музичне відтворення. У зв'язку з останніми подіями в Україні та важким економічним становищем ми не в змозі швидко завершити фільм. Але розуміємо, що на даному етапі українське суспільство та особливо молодь переживають "інтелектуальний голод" і відчувають потребу в якісному творчому продукті українського кінематографа. В цьому наша основна мета.
 
Коли ви планували завершити фільм? 

Ми планували завершити фільм ще минулого року, але у зв’язку з початком військової агресії з боку сусідньої держави зрозуміли, що всі проекти будуть відкладені за браком коштів, які держава спрямовує на забезпечення військових у зоні АТО. Незважаючи на це, продовжуємо працювати. Якщо знайдемо кошти на комп’ютерну графіку та оригінальне музичне оформлення, то плануємо завершити фільм до осені цього року.

Це єдиний проект в планах чи, можливо, ви думали про створення інших таких фільмів у майбутньому?

В планах є також й інші проекти. Один з них - це створення патріотичної стрічки за сценарієм Віктора Рибачука та Ігоря Шурова "Мертвим не соромно" про боротьбу українського народу за незалежність у роки до та під час Другої Світової війни.
 
Забігаючи на перед, чи не могли б ви трішки розповісти про цей фільм?

Завжди цікавився історією нашої країни, але, якщо чесно,  забігати наперед і вдаватися в деталі щодо запланованого проекту не хотів би, поки не закінчимо "Лісову пісню". Такий собі, знаєте, кіношний забобон :)



І на останок, трохи банальне запитання, але цікаво почути думку людини, що працює в цій сфері. Що ви можете сказати про сучасний український кінематограф, особливо з огляду на теперішню ситуацію? Адже все українське стає доволі популярним у світі. Окрім того останнім часом українська кіноіндустрія випустила кілька доволі якісних українських стрічок. Чи є в українського кіно перспективи і що потрібно для його подальшого розвитку?

Сучасний український кінематограф опинився в дуже непростій та неоднозначній ситуації. З огляду на теперішні події в країні. З одного боку, українське набуває все більшої популярності. З іншого, щоби розвивати українську культуру і кінематограф зокрема необхідні кошти, які зараз йдуть на вирішення конфлікту на сході України. Виходить щось на кшталт замкнутого кола: розвиватись хочемо, прагнемо і робимо все можливе своїми силами, але цього недостатньо для створення дійсно якісного продукту. Тому наша робота розтягується на довше, ніж ми планували. Чекаємо на підтримку держави, коли це буде можливо, а також сподіваємось, що відгукнеться меценат, хто цікавиться і хоче підтримати український кінематограф в скрутні для України часи.

Наша молодь відчуває велику потребу в українському. Зараз Нацрада заборонила показ більшої частини російської теле та кіно продукції, але заповнити ефір національним продуктом в повному обсязі не має чим. Ми хочемо допомогти суспільству повернутися до свого коріння та відчути красу і силу української класики. Віримо, що наші зусилля будуть підтримані місцевою владою та людьми, які небайдужі до сьогодення України.

 
Що ж, побажаємо знімальній групі та акторам успіху у цій нелегкій, але такій потрібній справі. А якщо у вас є можливість допомогти або ви знаєте когось зацікавленого в розвитку українського сучасного кінематографу, звертайтесь:

за телефоном (США) -  (847) 714 64 32 до 8 квітня 2015
за телефоном (Україна) - 380 67 766 96 39
e-mail - vasilymedyany@yandex.ru
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

5 книг української Незалежності
Книжки, з якими асоціюється період української незалежності, у кожного можуть бути свої. Але існують такі видання, де незаперечні цінності — герб, мова, національна ідея — стають єдиними і основними у справі формування нашої державності.
Читати більше
Не шукати зручний момент: є шанс, що він не настане
Про нове життя з Нового року: чому хочеться все змінити та як насправді це реалізувати в 2022 році. Інтерв'ю з практикуючим психологом Інною Гречко про шанси почати щось нове і краще з Нового року.
Читати більше