Тарас Зень: “Ми знайшли найстаріше відео про Івано-Франківськ”

12 квітня 2013
Lilia Kolesnyk

Cтарший пластун Івано-Франківської станиці, 27-річний громадський активіст Тарас Зень розповів UaModna про знахідку найстарішого відомого досі відео Івано-Франківська, Пласт та плани на 2013 рік.

Тарасе, нещодавно ти організував показ найстарішого відомого нам відео про Івано-Франківськ. Про що це відео?

На 11-хвилиннному відео, знятому у 1944 році, показується Івано-Франківськ в той момент, коли в місто входять радянські війська. Кадри на відео – постановочні, солдати йшли спеціально на камеру, так як камера в ті часи вже була подією. Тим не менш, це все ж таки найстаріше відео, про яке ми знаємо.
 


А як ти взагалі дізнався про існування цього відео?

У 2012 році Пласт відзначив 100 років свого існування, і на честь цієї події почали зйомки фільму про Пласт у Станіславові, який, до речі, має от-от вийти. У фільмі нам потрібно було показати відеоряд довоєнних чи воєнних часів. Але, як виявилося, таких відео про Івано-Франківськ нема - найстаріше відео з Київського архіву датується 50-ми роками.

Мене це здивувало і я почав шукати інформацію в центральному відео-архіві України. І тут, зовсім випадково, від місцевого краєзнавця Івана Боднарева я довідався, що найстаріше таке відео, про існування якого ми знаємо, знаходиться у Московському архіві. Написали туди запит, вони вислали рахунок на 3800 грн. Вже почали організовувати збір коштів, аж ось інший історик розповів, що таке відео демонстрували в Івано-Франківську у 1994 році.

Знову почали рити-шукати, і довідались, що й справді - це відео таки є у нашому краєзнавчому музеї. Але на 35-міліметрових плівках, а у Франківську вже немає такого обладнання, на якому його можна було б показати. На студії Довженка відео оцифрували на спеціальному професійному обладнанні. Таким чином франківчани нарешті змогли переглянути його на презентації, яку ми організували, а окремі його фрагменти – тривалістю до хвилини – увійдуть до фільму про пласт.



 

Коли має вийти фільм про Пласт?

Фільм зараз монтується, і має вийти орієнтовно за кілька тижнів. Фільм триватиме близько 30 хвилин. Це, звісно, не буде Голівуд). Але все буде на досить хорошому рівні. Знімає франківський оператор Ігор Гурський. Думаю, що ми навіть видамо його дуже невеликим тиражем на дисках. Після презентації виставимо його в Інтернеті.

Тарасе, чим ти зараз займаєшся?

Вже майже пів року як працюю на ТРК «Вежа» дизайнером, а також організовую участь українських гуртів у зйомках в музичній програмі на цьому телебаченні.

У вільний від роботи час займаюсь пластовою діяльністю. В цій скаутській організації вже 11 років. Ще донедавна у Пласті був виховником, мав свій гурток і курінь. У 2006-2008 роках був головою Пласту у Франківську. Зараз від виховницьких справ вже відійшов. Мої вихованці самі виросли і набрали собі вже гуртки. Так що я маю таких собі умовних “онуків”:)

Тому зараз намагаюсь проводити якійсь цікаві зовнішні заходи на місто від Пласту. Таке мені цікавіше. 

До речі, наші пластуни підтримують зв’язок з американськими скаутами?

Ми підтримуємо зв’язки з скаутами всього світу. Проте найбільше напевно з польськими карцерами. Щодо американських бойскаутів, то нещодавно запрошували їх на велике відзначення 100-ліття Пласту у Львові. Міцно тримаємо зв’язки з пластунами з діаспори, які живуть в США, Канаді, Аргентині, Великобританії, Польщі, Австралії, Ірландії та Німеччині.

Знаємо, що за версією “Західного Кур’єру” ти увійшов у десятку "впливових особистостей" 2012 року. Що означає для тебе такий статус? Він допомагає чи навпаки, радше зобов’язує?

То рішення однієї окремо взятої газети. Звичайно, це було приємно почути, але думаю ця впливовість дещо перебільшена. Воно ніяк не допомагає і точно ні до чого не зобов’язує. 

Вважаю що серед людей які творили обличчя міста у 2012 році є набагато більш достойні. Наприклад Ростислав Держипільський, який з кожним роком підсилює увагу всієї України до нашого місцевого театру, чи письменники Тарас Прохасько та Юрко Андрухович, завдяки яким про місто знають з позитивного боку, Ярема Стецик який зорганізував безліч оригінальних заходів. Та багато інших прикладів.

Одне точно можу ствердити, що в тому списку забагато політиків. Треба все ж робити більше акценту на культуру, адже політики і так в нашому житті забагато ;-)

Які у тебе плани на 2013 рік?

Плани на цей рік є. Хочемо нарешті завершити і презентувати наш фільм про Пласт, над яким вже працюємо рік. Також готуємо фотоальбом про розвиток скаутського руху на Прикарпатті. Ще плануємо ряд різних яскравих заходів, про які ще трохи рано говорити, так як вони тільки в процесі розробки.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

5 книг української Незалежності
Книжки, з якими асоціюється період української незалежності, у кожного можуть бути свої. Але існують такі видання, де незаперечні цінності — герб, мова, національна ідея — стають єдиними і основними у справі формування нашої державності.
Читати більше
Не шукати зручний момент: є шанс, що він не настане
Про нове життя з Нового року: чому хочеться все змінити та як насправді це реалізувати в 2022 році. Інтерв'ю з практикуючим психологом Інною Гречко про шанси почати щось нове і краще з Нового року.
Читати більше