Найстрашніше в депресії — сама депресія

Депресія – хвороба, що відбирає можливість жити насиченим і барвистим життям. Проявляється як втрата інтересу до всього, що було цікавим і важливим раніше. Під час захворювання спостерігається порушення сну, апетиту, лібідо та інших життєвих функцій. Супроводжується постійним почуттям провини і пригніченістю, знесиленням і нездатністю відновитись.

Коли депресивні симптоми тривають більше 2 тижнів – це привід негайно звернутись до спеціаліста. Важливо не зволікати, не забирати в себе найцінніше – час. Залишаючись з проблемою наодинці, людина продовжує свої страждання та ризикує «запустити» розвиток хвороби – до ще більшого виснаження, апатії, суїцидальних думок і дій. Важливо потурбуватись про себе та звернутись по допомогу, адже депресія – це хвороба, від якої можна вилікуватись.

Робота з психологом допомагає виявити першопричини виникнення депресії та усунути їх, навчитись знаходити ресурси, справлятись з напруженням і труднощами, якнайкраще підтримувати своє психічне здоров'я. Допомога спеціаліста важлива не тільки для самого хворого, а й для тих, чиї близькі страждають від наслідків депресії.

Про це та інше спілкуємось з практикуючим психологом Марією Шевченко. Говоримо про психологічні прояви та симптоми депресії, про перебіг і діагностику, лікування та профілактику захворювання.


поняття «депресія» на сьогодні звучить дуже розмито


Фраза «в мене депресія» нерідко звучить в побуті. Часто це слово вживають, не говорячи про психічне захворювання, а стосовно поганого настрою, пригніченості. Як взагалі правильно відрізняти і називати ці стани?

Так, погоджусь, що саме поняття «депресія» на сьогодні звучить дуже розмито, оскільки часто вживається в різних контекстах, вміщаючи в собі різні сенси. При цьому депресія й емоційні реакції на стрес, такі як сум, печаль, туга – це не одне і те ж.

Депресія – це діагноз з певними критеріями, який встановлює лікар психіатр.

Суїцидальні думки та суїцидальна поведінка можуть бути симптомами депресії, проте іноді такі прояви можуть свідчити і про інші психічні розлади, що актуалізують дані симптоми, або є джерелом депресії.

Як зрозуміти, що в людини важкий депресивний стан, який загрожує здоров’ю і життю? Які особливості поведінки на це вказують?

Депресія має різні форми, від легкої до важкої. При цьому є певні прояви, які можуть свідчити про депресію.
Ось деякі симптоми, що повинні викликати занепокоєння:

  • втрата інтересу до того, що раніше надихало;
  • обезсилення з неможливістю відновитися;
  • втрата концентрації уваги та погіршення пам’яті;
  • перманентне почуття провини та низька самооцінка;
  • пригніченість, відчуття власної нікчемності;
  • проблеми зі сном, неможливість заснути або часті чи ранні пробудження та підвищена сонливість або навпаки надмірна тривалість сну;
  • втрата апетиту або навпаки приступи переїдання;
  • суїцидальні думки чи дії.

Коли всі або більшість симптомів спостерігаються впродовж більш ніж двох тижнів, це може свідчити про розвиток депресії і бажано звернутись до спеціаліста.


у депресії небезпечна сама депресія,
яка може перетікати з легкої у важку форму


Що найбільш небезпечно в депресії?

У депресії небезпечна сама депресія, яка може перетікати з легкого депресивного стану у важку форму захворювання.
Важкість депресії здебільшого визначається інтенсивністю та тривалістю симптомів.
Чим складніший перебіг хвороби, тим складніше справлятись з нею самостійно.
В результаті цього можуть виникати суїцидальні думки і дії, тобто наслідки можуть бути летальними.

В інтернеті можна знайти різноманітні тести на депресію. Чи варто користуватись ними самостійно, щоб зробити якісь висновки про свій стан? Як Ви діагностуєте депресію?

Я як психолог не маю права ставити діагноз. При цьому я використовую базові знання психіатрії в практиці, і можу опиратись на діагностичні критерії того чи іншого розладу. Тому, коли я бачу, що є підозри на депресію, я можу запропонувати звернутись додатково до лікаря-психіатра для встановлення діагнозу.

Якщо лікар-психіатр підтвердить депресію, то до психотерапії може бути додатково призначена і фармакотерапія. Хоча все залежить і від перебігу хвороби  та від її складності.


немає однієї події, яка точно призведе до депресії


Що може спровокувати розвиток депресії? Чи є такі обставини, умови чи фактори, які неминуче призводять до депресії?

Депресія частіше розвивається при наявності кількох визначальних факторів:

  • генетична схильність;
  • соціальне середовище, в якому перебуває людина;
  • особистість, тобто певні стратегії реагування на життєві обставини, поведінка
    людини, її реакцій в тій чи іншій життєвій ситуації.

Немає однієї події, яка точно призведе до депресії. Все буде залежати від сукупності факторів, вказаних вище.

Якщо вчасно скористатись професійною допомогою, можна зупинити розвиток захворювання? Як зрозуміти, що необхідно лікувати депресію, і до кого саме потрібно звертатись?

Так, безумовно, можна. Депресія лікується, головне не боятись звертатися по допомогу. Оскільки депресія окрім небезпеки суїцидального характеру має ще й особливість переходити в хронічну.
Краще за все звертатись до психіатра або до лікаря-психотерапевта для встановлення діагнозу.
Якщо є сумніви в тому, що з вами відбувається, можна почати зі звернення до психолога.

Депресія не завжди потребує медикаментозного лікування. Необхідність в застосуванні тих чи інших медичних препаратів лікар визначає індивідуально.


варто розповісти про свій стан тому, кому довіряєте


Розкажіть детальніше про хронічну депресію. Як її розпізнати? Які шанси вилікуватись від хронічної депресії?

Під хронічною депресією мається на увазі стан, з певною тривалістю, стадіями покращення і загострення. Щодо можливості вилікувати депресію в хронічній формі, думаю, що можливо, але все буде залежати від конкретної історії хвороби.

Для людини в депресивному стані характерна пригніченість, нездатність приймати вольові рішення, негативні установки  щодо всього. Відповідно, важко звернутись навіть на консультацію до психолога, вже не кажучи про візит до психіатра, щоб отримати професійну підтримку і допомогу. Як з цим справитись?

Можливо, тоді варто просити про допомогу в близьких. Розповісти про свій стан тому, кому людина  довіряє, і спільними зусиллями шукати потрібного спеціаліста.

Коли людина захворіла депресією, яка відповідальність її близьких? В яких випадках члени сім’ї чи партнер можуть звернутись до спеціалістів, щоб допомогти хворому?

Близькі можуть пропонувати допомогу тому, хто її потребує, але м’яко і без нав’язування, оскільки допомога без прохання може викликати зворотню реакцію  супротив.
Важливо уточнити, яку допомогу хотіла б отримати людина, що страждає від депресії. Відштовхуватись від її бажання і потреби.


вберегтися від депресії можна
шляхом надбання навички турботи про себе


Як проходить психотерапія при депресії?

Навряд чи можливо описати весь процес психотерапії, проте точно можу сказати, що ключовою тут буде робота над пошуком ресурсів клієнта.
Вже після цього – над поведінковою активацією клієнта, яка насамперед допоможе вибратись зі стану апатії та пригніченості.

Я – когнітивно-поведінковий психолог, тому робота направлена і на емоційну сферу (душевний стан), і на когнітивну частину (мислення), і на поведінку.



Як вберегтися від депресії? Від поведінки людини, способу життя, організації роботи, побуту і відносин залежить імовірність розвитку депресивних станів? Що Ви порадите для профілактики?
Вберегтися від депресії можна шляхом надбання навички турботи про себе.

Безумовно, я  не можу давати гарантію, що турбота про себе може остаточно забезпечити психічне здоров’я, але ймовірність «впасти» в депресію знижується – це точно.

Турбота про себе, для мене це об’ємне поняття, що вміщає в собі дуже багато важливих моментів.
Психіка – дуже тонка субстанція, на яку впливає все, і ми не можемо знати, що може стати спусковим механізмом для дебюту хвороби.
І при цьому людина може вчитись дбайливому ставленню до себе і до свого здоров’я, для того, щоб запобігти хворобливим станам згодом.

Крім організації свого життя, важливо балансувати між напруженням та розслабленням, вчитись відпочивати, переглядати стосунки з усім тим, що має деструктивний вплив на людину і забирає незрівнянно багато особистого ресурсу.

 


бувають деструктивні умови, які перешкоджають одужанню


Стан депресії виникає під впливом сукупності факторів, що впливають на людину. Чи немає небезпеки  після лікування знову так само захворіти, повернувшись в колишні умови життя?
Якщо людина вилікувалась, перебуваючи в якихось певних умовах, то імовірність знову захворіти через такі ж умови навряд чи можлива.

При цьому бувають такі деструктивні умови, які можуть бути обтяжуючим фактором для одужання. Тоді звісно важливо в роботі  з депресією звертати увагу на життєвий контекст, який може бути причиною.

Що Ви порекомендуєте робити в тому випадку, коли людина має депресивні симптоми, сама не готова піти до спеціалістів, а звертаючись до близьких, зіштовхується з байдужістю, ігноруванням проблеми, нерозумінням, а то й висміюванням. Як знайти ресурси, опору, щоб вибратись з такої життєвої ситуації, коли немає підтримки?

В даному випадку важливо знайти тих людей, які зможуть підтримати та вислухати.
Крім того, в Україні є гаряча лінія, саме для підтримки людей, що страждають від депресії.
 

В Україні працюють локальні гарячі лінії допомоги, які допомагають людям справлятися з емоційними проблемами:

  • телефон Довіри благочинного фонду “Ставропігіон” у Львові - 1558
  • телефон екстренної психологічної допомоги при Кризовому Центрі медико-психологічної допомоги:  +38 0687703770, +38 0996321818, +38 0936093003
  • “Лiнiя допомоги “- (067) 975 76 76, (066) 975 76 76,  (093) 975 76 76
  • “Ла Страда-Україна” 0 800 500 335 або 386 (з мобільного)
  • Лінія психологічної допомоги для учасників АТО та членів їх сімей - 0 800 505 085
    (джерело: moz.gov.ua)

депресія забирає можливість жити наповненим і барвистим життям


Як зважитись на роботу з психологом при депресії? Що б Ви порекомендували тим, хто переживає певні депресивні симптоми, але сумнівається щодо звернення до спеціаліста?
Слід враховувати, що депресія забирає можливість жити наповненим і барвистим життям.
Часто люди, виходячи з депресії, шкодували, що не звертались по допомогу раніше, а залишались з проблемою, і тим самим продовжували свої страждання та забирали в себе найцінніше – час.

Чи існують якісь практичні способи, як справитись з депресією самостійно? Коли виник легкий депресивний стан, можна якось змінити свою поведінку, щоб проблема вирішилась?

Складно дати якийсь один рецепт, адже під поняттям «легкий депресивний стан» може  приховуватись різна ступінь захворювання.

Ключове, напевно, що матиме значення – це увага до себе і навичка піклуватись про себе. Маючи ці дві якості, можна зауважити раніше звичайного зміни в собі, в своєму стані, і спробувати це вирішити.
Як? Та хоча б регулюванням і корекцією свого графіку, а також балансуванням відпочинку і навантаження.
Але це на початковому рівні. Якщо ж це не допоможе, то йти далі, шукати інші способи допомоги самому собі, або одразу звертатись до спеціалістів.

Якщо ваші близькі хворіють, можна також звертатись за підтримкою до психолога, щоб знайти свої способи допомоги, відшукати ресурси для підтримки всіх – і себе, і людини, що страждає від депресії.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

5 книг української Незалежності
Книжки, з якими асоціюється період української незалежності, у кожного можуть бути свої. Але існують такі видання, де незаперечні цінності — герб, мова, національна ідея — стають єдиними і основними у справі формування нашої державності.
Читати більше
Не шукати зручний момент: є шанс, що він не настане
Про нове життя з Нового року: чому хочеться все змінити та як насправді це реалізувати в 2022 році. Інтерв'ю з практикуючим психологом Інною Гречко про шанси почати щось нове і краще з Нового року.
Читати більше