Нещодавно в італійському місті Болонья відбулась грандіозна подія – тиждень дизайну
Bologna Design Week 2015. Та для нас, українців, ця подія ознаменувалась ще однією позитивною новиною! П’ятьом українським дизайнерам вдалось продемонструвати усьому світу, що український дизайн таки існує та ще й вирізняється неабиякою культурною самобутністю.
Нам вдалось поспілкуватись з Настасею Фоміною – засновником та керівником
лабораторії AMAI designlab та AMAI shop, а також однією з учасниць Bologna Design Week 2015, котра розповіла нам про саму подію, враження гостей та перспективи, які відкриває італійський тиждень дизайну для України.
Як українській команді вдалось потрапити до Італії та взяти участь у Bologna Design Week 2015: це було запрошення чи власна ініціатива українців?
Це було запрошення від організаторів Bologna Design Week 2015. Але ініціювала все Анастасія Білетська, яка й домовлялась про всі деталі з італійськими представниками. Анастасія має PR-агентство. Вона була, фактично, ініціатором та контактною особою. Ми вирішували питання тільки щодо організаційних моментів.
Отож, для початку було відібрано дизайнерів, які й поїхали згодом до Болоньї, аби показати всьому світу, що таке український дизайн. Нам безкоштовно виділили для нашого стенду приміщення в арт-галереї в центрі міста.
А була якась підтримка від держави, чи хоча б якесь позитивне втручання при підготовці до Bologna Design Week 2015?
До стенду в Болоньї до нас завітав представник посольства України в Італії, та сказав, що дуже подобаються роботи.
Хто входив до української команди?
Спочатку до команди входило приблизно 10 дизайнерів. Але в ході роботи, коли всі зрозуміли, що все потрібно робити за власній кошт, залишилося лише 5 ентузіастів: Настася Фоміна AMAI, Олексій Карман, Вікторія Якуша, Ольга Фрадіна та Євген Литвиненко.
Розкажіть трішки про ваші враження від Італії та зокрема про подію – як це все відбувалось?
Італія - це одна з найважливіших "дизайн-країн". Тому те, що нас запросили саме до Італії, надзвичайно важливо.
На виставці Isaloni (що проходить у квітні) в Мілані завжди презентують новинки від провідних компаній світу. На початку жовтня в Болоньї проходить важлива керамічна виставка Cersaie. Організатори Bologna Design Week вирішили доповнити її тижнем дизайну, який провели цього року вперше.
В цій події взяли участь понад 230 учасників з усього світу, які представляли свій дизайн на різних локаціях, що були розкидані по місту. Але оскільки місто не дуже велике, до кожної локації можна було дістатися пішки. Також в рамках тижня дизайну було проведено чимало цікавих подій, презентацій, вечірок.
Як довго тривала підготовка до Bologna Design Week 2015?
Підготовка тривала приблизно 6 місяців. Окрім виготовлення своїх робіт, нам потрібно було продумати загальну експозицію, графічний стиль та арт-обєкт, а також урегулювати всі організаційні питання.
В якості арт-обєкту ми обрали яйце, як символ зародження дизайну в Україні, у графіці прикрасили його мінімалістичною вишивкою.
Чим українська команда вирішила здивувати італійців?
Кожен з учасників представив свої авторські роботи.
Я підготувала
предмети з декількох колекцій: дзеркала для нього, неї і кота - Mirror for everyone; вазочки у вигляді цибулин, з яких ніби проростають квіти - Onion vases; світильник Sweet candy у вигляді цукрового півника на паличці; тарілки з колекції Love Ukraine (із зображеннями рослин та тварин, занесених у Червону книгу України); а також лінійку меблів Color Geometry, створену у співпраці з дизайнером Ольгою Набігуз під брендом AMAI&NBGZ, і колекцію меблів Essence для Interior Lab Home.
Олексій Карман представив колекцію Z-collection: 6 стільців, стіл та світильник.
Вікторія Якуша показала колекцію "Файна", присвячену Україні, котра включала торшер, комод, диван та три вази.
Ольга Фрадіна привезла свої експерименти з керамікою.
А
Євген Литвиненко порадував гостей свята колекцією сучасних меблів First Family.
Чи були якісь труднощі при підготовці чи під час самої події?
Ми все робили вперше, тому труднощів було достатньо. Починаючи з того, що зовсім різним дизайнерам з яскравою індивідуальністю довелося створювати щось разом.
Також, не дивлячись на те, що до питання доставки ми віднеслися дуже серйозно та узгодили всі нюанси заздалегідь, все рівно були моменти, через які наша машина з усіма роботами стояла на кордоні впродовж досить довгого часу. Були труднощі й з розвантаженням цієї ж машини та експозицією на місці. Але все якимось магічним чином вирішувалося.
Найбільше я переживала за доставку моїх дзеркал, бо в мене вже був досвід доставки у Мінськ, коли всі дзеркала побилися. Але, на щастя, цього разу такого не сталося.
Зазвичай, всі творчі люди мають власне бачення краси та гармонії, так би мовити. Як вам вдавалось дійти згоди?
Було важко без організатора, бо творчі люди не завжди мають гарні організаторські здібності. Однак, коли ми розподілили зони відповідальності, стало набагато легше порозумітися та знаходити спільну мову. Коли виникало те чи інше непорозуміння, ми просто згадували, навіщо все це робимо.
Які цілі ви ставили перед собою, коли їхали в Італію? Якого результату хотіли досягти і чи вам це вдалось?
Ми ставили собі за мету показати, що український дизайн є, що в нас є чудові майстри, цікаві ідеї та талановиті дизайнери. Я впевнена, що ми донесли цю інформацію, бо постійно чули лише схвальні та приємно здивовані відгуки від європейців.
Як італійці та представники індустрії віднеслись до українського павільйону? Що саме їх зацікавило найбільше?
Дуже багато відвідувачів приходили по рекомендації друзів зі словами "Подивись, там український дизайн, дуже цікавий!" Ми точно викликали чимале зацікавлення у всіх. Для мене ж особисто стало сюрпризом те, що найбільше італійські колеги відзначили фольклорні мотиви в наших роботах та їх вдале поєднання з сучасністю. Хрестики на моїх тарілках із зображеннями тварин та рослин України, хрестики на вазах та подушках Вікторії Якуші…
Чи вдалось вам налагодити комерційні чи інші зв’язки з іноземними компаніями? Можливо, вже є якась перспектива співпраці?
Декілька магазинів та галерей зацікавилися нашими роботами і тепер ми працюємо в цьому напрямку.
Як, на вашу думку, загалом європейці ставляться до України та українців?
Я дуже багато спілкуюся з європейцями, особливо з італійцями у роботі та житті. І можу з впевненістю сказати, що вони підтримують нас, ми досить цікава та незвична для них країна. У нас є багато спільного, і в багатьох аспектах ми розуміємо один одного.
Чи плануєте ви брати участь в інших подібних заходах?
Так, звичайно. Я займаюся предметним дизайном вже багато років. Це моя не перша виставка і, сподіваюся, не остання. Але було дуже цікаво працювати над стендом з іншими учасниками та презентувати бренд Український Дизайн.
Розкажіть трохи про сферу дизайну в Україні: які труднощі виникають сьогодні перед українськими дизайнерами, які є перспективи?
З дизайном інтер'єру в Україні, можна сказати, все добре. Багато наших проектів можуть і конкурують на міжнародному рівні. Дуже часто дизайн інтер'єру українських закладів набагато креативніший та цікавіший, ніж європейських. Але, якщо говорити про предметний дизайн, який ми представляли на виставці, то для України все тільки починається.
В нас не має достатньо потужної промисловості для розвитку предметного дизайну. Бо дизайн - це виробництво. Але зараз з'являються багато невеликих локальних брендів від самих дизайнерів. Це обумовлено декількома причинами. По-перше, дизайнери хочуть розвиватися, а це - один зі шляхів для розвитку. Якщо не має виробників, котрі готові співпрацювати з дизайнерами, то дизайнери самі ними стають. По-друге, український споживач почав придивлятися до національних виробників і тому, що вони доступніші, ніж європейські товари, й тому, що є бажання підтримати своїх. Тому це дуже цікавий та важливий час для розвитку українського дизайну.
Що ж, будемо сподіватись, що Bologna Design Week 2015 – не остання подія такого масштабу, на якій українські дизайнери зможуть продемонструвати власні роботи. Тішить ще й те, що, за словами учасників, гості свята досить позитивно сприйняли представлений український колорит.
Ще одною приємною несподіванкою для відвідувачів Bologna Design Week 2015 була українська гостинність. Наша команда організувала веселий український вечір, під час якого іноземці мали змогу скуштувати
українських смаколиків та послухати
українську музику.
Приємно, що Україна має можливість заявити про себе не тільки як арена для політичних ігор та війн. Нашою культурою починають цікавитись, наших дизайнерів починають впізнавати, нашими художниками захоплюються, а це – найкращий показник нашого розвитку!
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.