Іванка Світляр: "Україна проходить непростий шлях становлення. А проект Р.І.Д. робить свій внесок у цей процес"

15 березня 2018
Редакція

У 2016 році в мережі з'явився корисний український додаток "Р.І.Д." (абревіатура від слів рід, історія, духовність), котрий допомагає цікаво, легко і швидко прибрати зі своєї мови суржик. Знайти додаток можна в Google Play та App Store. Завантаживши його, окрім "словничка" смачних українських слів, ви отримаєте додаткові знання з української історії, запрошення на онлайн- чи реальні лекції культурологів, етнологів, соціологів.

Творцями додатку стали черкаські волонтери: 5 ентузіастів (лінгвістів, програмістів, народознаців). Однією з них була Іванка Світляр - лінгвіст за освітою і менеджер проекту. Нашим друзям з проекту ukrainky.com вдалося розпитати її про додаток, котрий – лише уявіть – завантажили вже 50 000 користувачів!

ukrainky.com

Р.І.Д. ЗАВАНТАЖУЮТЬ І ШКОЛЯРІ, І ЛЮДИ ЛІТНЬОГО ВІКУ. НА ЩАСТЯ, ЗАЦІКАВЛЕНІСТЬ НЕ ОБМЕЖЕНА ЯКИМИСЬ ВІКОВИМИ РАМКАМИ

Іванко, хто саме і для чого придумав Р.І.Д.?

Засновником і, звісно, головним ідейником проекту є Максим Тимчій. Створити його підштовхнуло оточення: навколо часто лунає суржик, який вбиває обидві мови – і українську, і російську.

Команда проекту працює на волонтерських засадах, а сам додаток безкоштовний. За рахунок чого існуєте?

Ентузіазм, бажання створювати щось гарне і корисне:) Робота не приносить грошей, але дає ні з чим не порівнюваний досвід, потужну командну роботу, зустрічі з неймовірними людьми. Ми хочемо, щоби будь-хто, маючи смартфон, міг покращити власні знання про мову, народ, країну. Саме до цього ми і йдемо.

Хто ваша аудиторія, як залучаєте людей до проекту?

Р.І.Д. завантажують і школярі, і люди літнього віку. На щастя, зацікавленість не обмежена якимись віковими рамками. Географія додатків теж виходить за межі України: Росія, США, Німеччина, Великобританія, Польща тощо.

Залучення людей – один з улюблених процесів:) Це дуже гарне відчуття, коли ти розповідаєш комусь про Р.І.Д. і бачиш, як людина загорається бажанням волонтерити. Це і друзі-знайомі, і ті, кого ми залучили, виступаючи на фестах з презентаціями, і ті, хто заповнив заявку на волонтерство і став частиною команди. Ми із засновником проекту познайомилися на театральних курсах, наприклад.

Можливість приєднатися до РОДУ є завжди. Список волонтерських вакансій можна подивитися на сайті у розділі "Ми шукаємо".

ukrainky.com

ЗА ЗАПАМˈЯТОВУВАННЯ СЛІВ КОРИСТУВАЧАМ НАРАХОВУЮТЬ ВАЛЮТУ ПРОЕКТУ – "ПІЩИНКИ ЧАСУ"

Що було цікавим, незвичним, важким під час запуску і є досі?

І цікавого, і незвичного, і складного вистачає на кожному кроці. Починати щось фактично з нуля – це завжди виклик. Але, певно, найнезвичнішою була робота з юристом і укладання документації для проекту, до цього з такими речами не доводилося мати справи, адже освіта і хобі далекі від юриспруденції.

У вас в проекті є посада "головний редактор слів" – яке в нього завдання і, взагалі, як ви добираєте слова?

Головний редактор слів у проекті – Тетянка Шевченко. Її обов'язок сортувати слова, надіслані користувачами, визначати, як слово публікувати. Керуємося багатьма чинниками: перевіряємо слова за словниками і правописами різних років, відстежуємо, щоб якесь слово не з'явилося двічі.

За запамˈятовування слів користувачам нараховують валюту проекту – "піщинки часу". Тому ми відповідаємо за кожне слово, яке прийняли чи не прийняли.

Також Таня за потреби допомагає редакторам слів з добором описового матеріалу і є коректором історій, які можна знайти в додатку "Крамниця".

А яка ваша роль?

У мене широкі обов'язки – від підбору людей до узгодження з технічним відділом подальшого розвитку проекту. Потрібно пам'ятати про наповнення додатків та соцмереж матеріалами, постійно нагадувати іншим про терміни виконання, спілкуватися з партнерами, організовувати зустрічі команди, генерувати нові ідеї – робота завжди є.

ukrainky.com

Р.І.Д. ЦЕ ВЗАГАЛІ ПОСТІЙНЕ ПОВТОРЕННЯ ІСНУЮЧОГО І ДОПОВНЕННЯ НЮАНСАМИ

Що в проекті для вас особисто було найцікавішим чи найскладнішим?

Велике задоволення і купу сил отримую від роботи з людьми, ознайомлення новачків із тонкощами проекту, від вигадування нових рубрик, формування відділів і підпроектів. Зокрема, поява соціального відділу (загалом їх три: технічний, лінгвістичний і соціальний) – моя ідея. Такі речі дуже важливі у теперішніх умовах. Функція відділу полягає в активному веденні соціальних мереж, постійному наповненні контентом.

Що нового в мові, історії, лексиці самі дізналися завдяки РОДу?

Ну от дізналася про Оліфера Голуба – до проекту якось не доводилося чути про цього гетьмана. Наша стаття про нього – одна з моїх улюблених.

Р.І.Д. це взагалі постійне повторення існуючого і доповнення нюансами. Люблю відповідати на запитання користувачів з розряду "чому так, а не інакше", тоді дізнаєшся і про розвиток слів, і про формування їхньої структури і таке інше.

Яке ваше улюблене українське слово?

Дуже складне запитання :) Ми нещодавно зробили опитування про 5 найкрасивіших українських слів. До мого списку п'яти "най" увійшли тремтіння, льоля, тендітний, окриляти, світлина. І після того, як я його сформувала, ще багато варіантів передумала. У нас дуже красива мова, тому зупинитися на якомусь одному слові просто неможливо.​

 ukrainky.com

УКРАЇНА ПРОХОДИТЬ НЕПРОСТИЙ ШЛЯХ СТАНОВЛЕННЯ. Р.І.Д. ПОТРОХУ РОБИТЬ СВІЙ ВНЕСОК, АБИ ПОБАЧИТИ ЗРУШЕННЯ

Іванко, що, на вашу думку, потрібно зробити, аби мовне питання взагалі не виникало в нашій країні?

Має пройти сотня-дві років, щоб за цей час українська мова набула такої ваги, коли у дітей в селі, місті на Заході і Сході країни не з'являлося бажання переходити на іншу мову в соцмережах і звичайному житті.

Чекати чогось фундаментального за помахом чарівної палички не варто. Все-таки ми проходимо непростий шлях становлення. Родина, освіта, оточення, інтернет, медіа – це те, що формує особистість і в мовленнєвому вияві також. Ми у проекті Р.І.Д. потроху робимо свій внесок, аби побачити ці зрушення.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

5 книг української Незалежності
Книжки, з якими асоціюється період української незалежності, у кожного можуть бути свої. Але існують такі видання, де незаперечні цінності — герб, мова, національна ідея — стають єдиними і основними у справі формування нашої державності.
Читати більше
Не шукати зручний момент: є шанс, що він не настане
Про нове життя з Нового року: чому хочеться все змінити та як насправді це реалізувати в 2022 році. Інтерв'ю з практикуючим психологом Інною Гречко про шанси почати щось нове і краще з Нового року.
Читати більше
Тіло не бреше. Причини, профілактика та лікування психосоматичних розладів
Чому не варто і неможливо контролювати емоції, як і для чого проживати їх екологічно. Інтерв'ю з психологом-психосоматологом Оксаною Бамбурою про взаємозв'язок тіла і психіки та профілактику психосоматичних розладів.
Читати більше