«Актор не піаніно» - театральний режисер Ігор Гулий ділиться власними способами налаштування акторів перед виставою. 

13 травня 2018
Максим Канюка

- Чому вибрав для постановки Коляду?

Я Миколу Коляду, як драматурга знаю вже давно і впевнено можу сказати, що він цікавий. В п’єсах Коляди викривається багато сучасних проблем та тем. У нього, також, присутнє специфічне почуття гумору, яке мені імпонує. До цього всього, його п’єси, як конструктор LEGO: добудовуй щось, руйнуй, міняй – все одно залишається надзавдання і проблематика, як на мене – це маркер професійності його, як драматурга. Також, у нього є деякі суперечки з російською діючою владою, а це, в свою чергу, маркер того, що він все робить правильно.

- ТОП - 3 театральних режисера Києва від Ігора Гулого

Дмитро Богомазов, Віталій Малахов, Андрій Білоус. Це ті, які одразу приходять мені на думку, коли я чую подібне питання.

 - Яка вистава вразила за останній рік найбільше?

«Наше містечко» Дмитра Богомазова у ТЮГу на Липках. Поки що, із того, що я бачив, нічого так не зачепило і не викликало бажання повернутися. Якщо казати про комедію, то я сміявся до сліз на виставі «Семейный ужин» режисури Григорія Зискіна в театрі російської драми ім. Лесі Українки. Але тільки, коли грала Анна Варпаховська. Це вистава, яка залежить від акторів повністю… та мабуть і від настрою глядача також.

 - Ти часто буваєш за кордоном, ходиш там в театри? Що дивився?

Не можу сказати що доволі часто, один, максимум два рази на рік. Ні, в театри я там не ходжу, просто часу не вистачає, та і важко підгадати, щоб коли я був в тому чи іншому місті, там йшла якась гарна вистава. Те, де я був і що я запам’ятав – це була корида, на Майорці. Це була остання корида на Майорці, на яку приїхав Король Іспанії з сім’єю. Це був справжній ритуал, жорстокий, я згоден, але це є частина культури і одне із головних масових видовищ іспанців, яке знає увесь світ.

- Чому варто піти на прем'єру «Сглаз»?

Я вважаю, що це вистава про нас: про наш народ, нашу історію і наше сьогодення. Я скажу зараз банальну для театру річ, але треба вміти дивитися на себе з іншого боку. Треба вчитися розуміти людей, які, як нам здається, божевільні, або абсурдні. В цій виставі є катарсис – очищення через чергування сміху і сліз, а іноді вони можуть бути одночасно в глядацькій залі.

- Твій найбільший людський страх?

Страх самотності, але самотності в плані втрати людей, з якими можна поділитися думками з приводу професії та творчих планів. А взагалі я іноді люблю побути на самоті. Але небагато. Без передозування.

- Якби сьогодні ставив виставу і міг вибрати найзірковіший склад – хто б туди увійшов?

Станіслав Боклан - мені здається в ньому є внутрішня сила, якою можна керувати і багато чого можна зробити. Тамара Яценко, як гостро-характерна актриса. Богдан Михайлович Бенюк, як актор – нерв. А взагалі важко сказати, бо я з ними поки що не працював. Зараз вони на слуху, а пройде років 5 або 10, хтось інший буде в тренді. З Мажугою хотів би попрацювати, щоб подивитися «ту», радянську, старезну школу, щоб порівняти.

- Що ти не приймаєш на сцені?

Я не приймаю на сцені необґрунтований хаос та балаган. Тобто: надмірне вживання татаро-монголської лексики (матюки), притягнуте за вуха оголення тіл та епатаж заради епатажу. Експеримент заради експерименту, - як казав Товстоногов. 
Тому що воно не несе ніякої творчої та просвітницької думки. Я можу піти в підземний перехід або на вокзал – безкоштовно і побачити те ж саме, навіть органічніше. І мене ніхто не буде змушувати приймати це як взірець людської поведінки, взірець людського розвитку, якщо хочете.

- Ти цілком щаслива людина?

А що таке щастя? Це як спитати: «В чому сенс життя?», - «В житті». Складне питання, тому що я вважаю поняття щастя індивідуальне поняття. Якщо зрівнювати мене з бідною дитиною Африки – я дуже щаслива людина. В мене є : дах над головою, в мене є їжа, гроші, професія, сім’я. Я щаслива людина. Але якщо мене порівнювати з якимось Тібетським монахом, який пізнав ДЗЕН та просвітництво (прозрів) , то я мабуть не дуже щаслива людина. Тому що я ще не прозрів. Ось тобі відповідь. Трактуй як хочеш. Теж індивідуально. Кожному своє.

-  Яким ти бачиш свій театр через 5 років?

Я не знаю. Це також важке питання. Тому що в нас зараз такий темпоритм життя, що рік за п’ять іде. Така швидкість розвитку всього : технології , мистецтво, медицина, глобалізація така, що я не знаю, що буде через пів року. А ти мене питаєш про п’ять. Можливо театр-студія Теракот буде популярним незаленим майданчиком, можливо. А можливо я буду взагалі директором-художнім керівником іншого комунального, академічного театру в іншому місці. Буде день – буде їжа.

- Скільки ти заробляєш у місяць?

Достатньо для того щоб утримувати нашу маленьку театр-студію та школу, їсти нормальну їжу та один або максимум два рази на рік виїжджати закордон.

-  Це більше тисячі доларів?

Десь так… Залежить від курсу. Тому що я отримую в національній валюті.

-  Скільки витрачаєш в день ?

Не менше двохсот гривень. Але в середньому 1000 грн.

-  Твоя найсильніша професійна сторона?

Це потрібно питати у людей, які зі мною працюють. Але мені здається, що це відповідальність і дисциплінованість.

-  Відповідальність і дисциплінованість – набуті якості чи виховання?

Це – виховання і походження. У мене синтез у сім’ї могутніх керівників і творчих людей. Дід по батькові був ректором Національного університету харчових технологій 30 років. Академік, доктор наук, лауреат державних премій неодноразово і разом з тим він був дуже талановитий художник. Дід по матері кандидат наук, доцент в КПІ, хобі якого було «сучасні технології» того часу. Батько в свою чергу генеральний директор великої компанії, яку створив з нуля, що говорить про силу його характеру. Мій дядько відомий художник закордоном, що виставлявся у країнах Європи. А жінки викладачі, працівники держструктур. Звідси любов до викладання. Та добре розвинуті комунікативні здібності.

- Хто твій потенційний глядач на майбутній прем’єрі?

Усі ті, кому небайдуже театральне мистецтво в цілому. У віці від 18 до 99.

- Через 10 хв починається твоя вистава – які слова ти скажеш своїм акторам?
Завжди кажу одні і ті ж: «Ну що хлопці дівчата – З Богом?», а іноді кажу: «Ну що дострибались?». Я не з тих режисерів, які перед виставою хочуть повчити , нагадати про слабкі місця того чи іншого актора чи актриси, налаштувати, - актор не піаніно, щоб його налаштовувати. В мене були місяці репетицій , щоб його налаштувати так, як мені потрібно. Як тільки розкриваються лаштунки моя влада і мій вплив випаровується і все в руках акторів, хоча відповідальність несу я. Це моє режисерське кредо. За все, що відбувається на сцені під час вистави відповідальність несе режисер.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

5 книг української Незалежності
Книжки, з якими асоціюється період української незалежності, у кожного можуть бути свої. Але існують такі видання, де незаперечні цінності — герб, мова, національна ідея — стають єдиними і основними у справі формування нашої державності.
Читати більше
Не шукати зручний момент: є шанс, що він не настане
Про нове життя з Нового року: чому хочеться все змінити та як насправді це реалізувати в 2022 році. Інтерв'ю з практикуючим психологом Інною Гречко про шанси почати щось нове і краще з Нового року.
Читати більше