Останнім часом можна помітити доволі приємну тенденцію, коли українські спеціалісти все активніше та успішніше опановують сферу інформаційних технологій. Щороку на Kickstarter з’являються десятки українських проектів, чимало з них перемагають на відомих конференціях і конкурсах, про них говорять світові ЗМІ… Тим більше це цікаво з огляду на те, що чималий відсоток таких команд – молоді перспективні люди. І сьогодні ми розповімо вам про ще одну таку молоду, але вже доволі амбітну команду.
Оксана, Максим, Стас, Віталік, Віта і Руслан працюють над унікальним проектом
hubmee, аналогів якому у світі ще немає. Це специфічна система, покликана спростити наше повсякденне життя.
Нещодавно їхнє творіння оцінили на одній з найвідоміших у світі конференцій Collision Conference.
Нам вдалося поговорити з командою та розпитати про проект, про перше досягнення, а також про плани на майбутнє…
Для початку було би цікаво послухати про сам проект. Що таке hubmee та чим він особливий?
Оксана: Кожен проект, створений у сфері IT, покликаний вирішити певну проблему. Наш – не виключення. Ми досліджували ринок та його потреби, знайшли проблему і почали шукати її вирішення. Ні для кого не секрет, що 21 століття характеризується перенасиченістю інформацією. Щодня ми отримуємо таку кількість даних, яку не завжди здатен опрацювати наш розум. Ця інформація, якою ми користуємося повсякдень, потребує певного впорядкування. Тож ми вирішили створити hubmee – ресурс, покликаний об’єднати все, що є в твоєму житті. Це такий собі персональний простір, котрий стане незамінним помічником у щоденній рутині. Починаючи від всієї персональної документації, закінчуючи спілкуванням з найріднішими людьми – все це буде тут. hubmee – насправді, дуже глобальний проект, аналогів якому ще немає.
Але найцікавіше те, що на основі отриманої інформації, система буде допомагати тобі вирішувати повсякденні завдання. Чим більше інформації користувач залишить в системі, тим більше підказок отримуватиме. Наприклад, якщо ти заповниш інформацію про своїх дітей, отримаєш не тільки нагадування про якусь особливу подію, а й зможеш підібрати вдалий подарунок. Залежно від вподобань вашого малюка, його розмірів та інших даних, система запропонує вам варіанти, а також інформацію про те, де і за якою ціною це можна знайти.
Або якщо ти введеш інформацію про свою машину, ID-картку чи паспорт, тобі не доведеться носити всі ці папери з собою, не боятимешся, що можеш їх загубити чи зіпсувати. Документообіг зменшиться, що і для екології мало би бути значним плюсом :) Все необхідне буде в твоєму телефоні й ти зможеш абсолютно легально цим користуватися.
Тобто ми намагаємося створити персональний простір, в якому людина завжди зможе бути собою. Навіть якщо в hubmee ти будеш зв’язаний зі своїми близькими, все рівно зможеш залишити всю інформацію, яку забажаєш, закритою. В нас будуть дуже розширені налаштування приватності. Хочеш чимось поділитися – будь ласка; хочеш зберегти якісь власні таємниці – теж без проблем.
Звісно, зараз існують соціальні мережі, в яких люди можуть спілкуватися і ділитися якоюсь інформацією чи зберігати вподобані речі. Але більшість таких даних є публічними. А в нас людина отримає свою особисту територію. Це буде дуже універсальна річ, яка підходитиме кожному, хто активно користується своїм ґаджетом.
Звичайно, концепт нашого проекту дуже довго вимальовувався і продовжує це робити. Тому що тренди змінюються і ми слідкуємо за цим, швидко реагуємо. Якщо щось із запланованого, буде непотрібним, ми, звісно, будемо це відкидати і робити більш вагомі речі. Або спрощувати до мінімуму…
Тобто, фактично, у вашої системи є риси соціальної мережі, однак вона буде специфічною, з більш розширеним набором функцій і більше орієнтована на особистість…
Оксана: Саме так. Ми сміливо можемо назвати цю систему соціальною мережею, адже тут буде спілкування між людьми, а це і є чи не найголовнішою характеристикою соцмереж. Але оскільки hubmee буде достатньо закритим, з жорсткими налаштуваннями приватності, ми все-таки схильні вважати це персональним простором.
Руслан: На мою думку, ця ідея дуже хороша. Вона допоможе користувачам оптимізувати свій життєвий ритм, спростить прийняття повсякденних рішень. Це дуже зручно! Тим більше, такого, фактично, не знайдеш ніде - всі корисні додатки, зібрані в одному місці...
На даний момент на якому ви етапі? Що вже реалізовано і що планується?
На даний момент реалізована незначна частина функціоналу. Проект дійсно доволі великий і роботи тут буде чимало. Зараз готовий початковий варіант профілю користувача. В перспективі він буде розширюватись, міститиме багато інформації про людину. Зараз можна додати загальні дані: освіта, захоплення, вподобання і т.д, а також інформацію про ваш зовнішній вигляд.
На яку аудиторію ви орієнтуєтеся? Наскільки я зрозуміла, зараз ви акцентуєте увагу на американських користувачів, оскільки там люди, зазвичай, дещо відкритіші до технологічних новинок…
Оксана: Так, американці більш відкриті до нових технологій. Вони готові випробовувати щось таке на собі, тож ми вирішили цим скористатися :) Здебільшого орієнтуємося на сімейних людей. Далі по плану вихід на всі англомовні ринки. Ну і на завершення, ми, звичайно, сподіваємося в майбутньому додати багатомовність та охопити світовий ринок. Адже, я думаю, і команда, сподіваюсь, мене підтримує, що це універсальна річ, котра не залежить від географічних кордонів, статі чи раси. Але це, звичайно, плани дуже довгострокові…
Але ця американська відкритість часто межує з дуже ревним оберіганням персональної інформації. Наскільки я чула, досить багато американців не дуже охоче діляться своїми особистими даними. Тим більше, що зараз дуже розповсюджена проблема з кібер-безпекою.
Оксана: Я думаю, не тільки американці запекло оберігають свої персональні дані. Я теж, наприклад, дуже піклуюся про свою особисту інформацію. Тому і систему ми робимо якомога безпечнішу, думаємо про це в першу чергу, адже це, насправді, дуже важливо в наш час. На цьому потрібно акцентувати найбільше уваги! Наша команда вже зробила певні дії, котрі ускладнюють доступ третіх осіб до закритої інформації – зараз потрібно пройти декілька рівнів, щоби отримати шанс дістатися до неї. Але, звичайно, це тільки початок! У майбутньому ми продовжимо роботу над цим, будемо впроваджувати новітні технології, які допоможуть ще краще захистити дані наших користувачів.
Щодо продажу особистої інформації людей третім особам - це категоричне ні! Адже наші користувачі надзвичайно важливі для нас. Про це не може бути й мови. Людям важливо знати, що їхнї дані в безпеці. Та й оскільки ми самі збираємося користуватися цією системою, в першу чергу думаємо про захист.
Ви казали, що вивчали ринок перед початком роботи. У вас є прямі конкуренти або ресурси, які можуть в деяких аспектах конкурувати з вами?
Конкуренти, звичайно, є, але немає прямих. Насправді, в мережі є різні програми, покликані спростити життя людини. Але ресурсу, котрий би об’єднав усі ці функції в одне ціле, ще не було. Тобто ми в цьому плані, можна сказати, унікальні.
Все ж, найбільшим нашим конкурентом, мабуть, можна назвати компанію Apple. Вони роблять щось схоже у своїй операційній системі, але, відповідно, щоб отримати доступ до таких речей, потрібно придбати iPhone, чи іншу продукцію компанії. А наша програма буде доступнішою, зокрема з точки зору вартості :)
Коли ви розпочали роботу над hubmee? Як взагалі це все починалося?
Оксана: Ідея зародилася кілька років тому. Але більш активне обговорення і, власне, розробка почалися в середині лютого минулого року. Ідейною натхненницею проекту стала Світлана Іванишин-Угрина (проживає в Чикаго - примітка Ред.). Вона довго виношувала цю ідею, обдумувала все. Але тоді не було зрозуміло, чи буде такий сервіс користуватися популярністю, чи буде комусь цікавим. Та й часу було не достатньо, щоби зайнятися вивченням цього питання. Та, на щастя, ми таки наважилися розвинути цю думку і втілити ідею в життя!
"Я журналіст, очолюю кілька інформаційних ресурсів, нещодавно вирішила продовжити навчання в місцевому університеті. Окрім того, я мама трьох чудових дітей і намагаюся підтримувати затишну домашню атмосферу для своєї сім'ї. Якось ввечері, коли всі мої домочадці вклалися спати, я сиділа над підручниками, допивала четверте горнятко кави і зрозуміла, що мені потрібна допомога, аби впорядкувати всі повсякденні справи. Зазвичай, я справляюся з усім без проблем, однак часом, коли завдань з'являється надто багато, а в голові потрібно тримати безліч різноманітної інформації, починаю відчувати стрес. Я хотіла знайти вирішення цієї проблеми, пошукала варіанти в мережі, розпитала своїх близьких та знайомих і зрозуміла, що такого універсального помічника не існує. Тому й захотілося створити щось корисне, що полегшило б життя людей" - розповідає Світлана.
Давайте поговоримо про ваше досягнення. Ви потрапили до переліку стартапів, котрі братимуть цього року участь у Collision Conference 2018. Розкажіть, для початку, що таке Collision і які перспективи відкриває перед вами ця конференція?
Оксана: Collision Conference – це одна з найпопулярніших технологічних конференцій! Тут збираються представники найбільших і найвідоміших передових компаній, сотні інвесторів, представників ЗМІ та інших впливових людей з усіх куточків світу. Окрім того, це дуже хороший майданчик для стартапів, котрі хочуть заявити про себе! Адже, хоч конференція порівняно молода (проводиться четвертий рік поспіль), вона виросла до дуже значного рівня. Цього року, наприклад, кількість стартапів, які братимуть у ній участь, зросла до 25 тисяч. Але охочих, насправді, набагато більше. Стартапи самі надсилають заявки, однак всі вони проходять дуже жорсткий відбір.
Стартапам пропонують три групи. Перша – ALPHA – це представлення проекту на початковому рівні, фактично – представлення ідеї. Далі журі обирає приблизно 10% з тих 25 тисяч проектів – найцікавіші та найперспективніші, котрі переходять в групу BETA. А далі йде START, куди вдається потрапити лише 10-20 стартапам.
Найцікавіше те, що нам одразу запропонували приєднатися до групи START - фактично, найсильнішої. Для нас це дуже хороший знак, адже мало кому так щастить. Однак ми ще не вирішили до якої групи приєднатися. І навіть якщо все ж приймемо рішення на користь ALPHA, для нас це буде дуже хорошим шансом розповісти про себе та привернути увагу до нашого проекту. Ми зможемо знайти свою аудиторію, зацікавити її.
Дуже хорошим знаком для нас також є те, що представниця Collision Conf, яка брала участь у відборі проектів, сказала, що їх дуже зацікавила наша ідея. Вони вважають її дуже доцільною і хотіли б самі нею користуватися. Чекають, коли продукт буде готовим. Тому тішить навіть не те, що ми потрапили на цю конференцію, а те, що це реальний позитивний відгук від потенційних користувачів. Тим більше, це люди, котрі знаються в цій сфері, бачили чимало команд, розуміють, котрий з проектів має шанс на життя…
А що далі? Які перспективи ви бачите перед собою після конференції?
30 квітня наш представник поїде на Collision Conf, щоби представити наш проект, розповісти про нього потенційним користувачам та інвесторам. В нас буде обладнаний стенд з інформацією про hubmee і потрібно буде максимально цікаво і змістовно розповідати гостям про те, що ми робимо.
Нашою основною ціллю є саме пошук потенційних користувачів. Тобто якщо після конференції в нашій системі почнуть реєструватися, тестувати її і залишаться задоволеними – для нас це буде перемога! Звісно, ще одним вагомим плюсом буде зацікавленість інвесторів, адже там будуть представники топових IT-компаній. Але користувачі все ж на першому місці.
Як відбувається відбір на другий етап, поки що сказати не можу, тому що інформація обмежена. Але щойно будуть новини, ми образу ж поділимося ними. Знаємо точно, що грошових нагород там немає. Але на таких конференціях це не головне. Важливо те, що про тебе починають говорити, публікують інформацію у ЗМІ, тобою цікавляться…
Та й загалом, про такі речі можна буде говорити, коли в нас вже буде якийсь мінімальний досвід. Це така собі інтрига, тому що ми на даний момент самі не дуже знаємо, до чого нам готуватися і чи потрібно готувати щось особливе…
А ви знаєте, хто з вами ще в групі?
Оксана: Інформація закрита до останнього тижня. Насправді, важливо розуміти те, що це масштабна конференція, в якій беруть участь стартапи абсолютно з різних індустрій. Тобто все стосується IT, але сфери настільки різноманітні…
Це ваше перше вагоме досягнення, яке мало би вас надихати рухатися далі, переконати, що ви на правильному шляху. Як ви ставитеся до цієї події?
Оксана: Я думаю, якщо на такій ранній стадії нас запросили в одну з найсильніших груп (START) — у нас дуже великі шанси гідно себе презентувати серед інших учасників. Ми, звичайно, будемо робити все від нас залежне, щоби вибитись у ТОП- 5 фіналістів. Звісно, є бажання перемогти, але будь-який результат для нас буде хорошою мотивацією рухатись вперед.
Руслан: Звичайно, це дуже круте досягнення! Для нас воно відкриває дуже хороші перспективи, бо дає змогу привернути увагу потенційних інвесторів та користувачів. Тим більше, це дуже хороший знак, який спонукає рухатися далі, розвивати цю ідею...
Віталік: Я зараз не відчуваю особливого захоплення, але це в мене такий характер :) Поки я не відчую реального результату, не розслабляюся. Так, звичайно, це дуже круто і хороший початок! Але вважаю, що потішитися перемозі можна буде тоді, коли в нас з'являться реальні користувачі чи інвестори. Тож поки працюємо…
Максим: Тим більше не варто забувати, що в нас ще дуже багато завдань. Зокрема і підготовка до самої конференції. Тому ми не розслабляємося. Зараз повністю зосереджені на роботі.
Оксана: Дійсно, потрібно встигнути зробити чимало. Тому що коли світ буде знати про нас, він захоче від нас більшого. Тобто робота не обмежується конференцією, нам просто потрібно розвивати проект.
Стас: Часом думаєш про те, як класно, що ми туди потрапили. Але потім сідаєш за комп’ютер і розумієш, що, насправді, досягнень може бути й більше, головне працювати. Звісно, коли будуть результати, команда розшириться, тоді й буде легше…
Тобто у вас зараз такий стан хвилювання, коли потрібно все встигнути, все доробити і підготуватися до екзамену. Насолодитися цим моментом нема часу. А після всього можна буде вже видихнути і все обдумати, відчути, що це насправді таке…
Оксана: Я думаю, це стало для нас досить мотиваційним моментом. Це сигнал, що нам потрібно напружити всі свої сили і зробити цей ривок, реалізувати все, що ми задумали. Ми хочемо достойно себе показати на конференції. Та й взагалі всюди.
Стас: Але Collision - це добре, бо ти розумієш, що йдеш правильним шляхом, що ця ідея цікава. Залишилось її реалізувати.
Давайте тепер повернемося до проекту hubmee. Як у вас виникають ідеї щодо функцій, котрі повинні бути в системі?
Стас: Звичайно, буває по-різному. Дехто ночами думає над цим і приходить до цікавих висновків; дехто під час робочого процесу щось вигадує.
Оксана: Якщо узагальнити, більшість ідей та планів йдуть від Світлани. Вона дає орієнтири, розповідає, що хотіла би бачити в системі, а ми опрацьовуємо цю інформацію детальніше. Наприклад, вона хоче додати до системи профіль користувача. Наше завдання вирішити, що туди можна помістити. Думаємо, досліджуємо, аналізуємо і вибираємо найкращий варіант.
Наскільки я розумію, система планується доволі велика. Виникає кілька запитань, чи не буде вона складною для розуміння звичайних користувачів. Окрім того, людям доведеться вносити багато інформації – це займає багато часу…
Оксана: Так, система буде доволі габаритна. Однак у майбутньому ми плануємо об’єднати наш проект з максимальною кількістю соцмереж і сайтів, які можуть містити будь-яку інформацію про користувача. Таким чином системи будуть синхронізуватися і людям не доведеться повторно вносити певні дані. Наприклад, інформація з фейсбуку може автоматично перекочувати в hubmee.
Звичайно, на даний момент профіль не є таким великим, тому заповнення кількох полів не є проблемою. Але на майбутнє ми враховуємо цей момент і працюємо над ним.
Щодо громіздкості системи, робимо все можливе, щоби не заплутувати користувачів, максимально все спрощуємо. Окрім того, коли закінчимо розробку користувацької частини, плануємо додати підказки. Люди бачитимуть їх, коли вперше опиняться на сайті, це допоможе їм швидше розібратися та адаптуватися.
Звичайно, знову ж таки, ми будемо слідкувати за поведінкою наших користувачів – якщо більшість з них не потрапить далі головної сторінки, це буде сигналом, що потрібно щось змінювати.
Стас: Насправді, ми дуже багато часу присвячуємо обговоренню дизайну, щоб зробити його максимально зручним для користувачів. Намагаємось передбачити якомога більше нюансів ще до того, як вони можуть виникнути.
Чи подобається вам те, над чим ви працюєте, і чому?
Макс: Мені особливо подобається те, що я маю можливість навчатися чомусь новому, використовувати нові для себе технології, підходи. Я вчуся, розвиваюся і це надихає рухатися далі.
Стас: Так, в нас загалом не було досвіду з такими системами, тому гарно, що є можливість розвиватися, вчитися, пробувати щось нове. Я роблю речі, які на інших проектах, скоріш за все, навряд чи робив би. Це досить унікальний продукт, отже й рішення доводиться шукати оригінальні!
Віталік. На попередній роботі мені давали дуже обмежені завдання: що сказали, те і робиш, не відходячи від правил. Це дуже стримувало. Зараз, працюючи над hubmee, в мене є можливість подумати, зробити щось на власний розсуд, здобути якийсь новий досвід. Я сам вирішую, що і як реалізовувати, звичайно, слідкуючи за трендами.
Віта: Я тільки прийшла на проект і ще не зовсім розумію що до чого :) Адже потрапила якраз в такий момент, коли працювати треба швидко і немає часу на запитання. Але це чудовий досвід. За короткий період часу я багато навчилася. Тішить, що завжди є підтримка, допомога. Команда зібралася просто чудова!
Руслан: Така робота не може не подобатися. Ти робиш щось, що може принести користь багатьом людям - це надихає, спонукає думати, як зробити систему ще кращою, зручнішою. Окрім того, звичайно величезним плюсом є навчання, використання новітніх технологій, трендів та інструментів.
Оксана: Команда в нас поки що маленька, тому часто доводиться робити дуже багато різноманітних завдань, не пов’язаних з твоїми безпосередніми обов’язками. Але це доля всіх стартапів. Коли ти починаєш таку справу, маєш розуміти, що роботи буде чимало. Але ти стаєш частинкою чогось великого, ти вкладаєш себе, розвиваєшся, розвиваєш свій проект і будеш розвивати своїх користувачів. Працювати з такою ідею, з таким проектом - це дуже круто!
Слідкувати за оновленнями проекту ви можете на сайті: hubmee.com
або у соцмережах:
Facebook
Instagram
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.