Антон Геращенко: "Наші люди хочуть, щоб у нас все було, як у Європі. Але при цьому бояться захистити свої права"

31 березня 2015
UAPOST.US
Цю людину можна любити, поважати, зневажати чи ненавидіти - залежно від ваших поглядів, етичних установок і темпераменту. Єдине, що з ним не можна робити - це ігнорувати. В інформаційному просторі Геращенко всюдисущий; часом здається, що, включивши в розетку електробритву, побачиш замість себе в дзеркалі знайоме обличчя в окулярах з іронічним примруженням.
 
Антон Юрійович коментує буквально все, від зовнішньополітичних інтриг і терористичних актів до новітніх видів зброї і реформи в МВС. Протистояти йому в публічній дискусії складно: по-перше, в хід йде ерудиція, по-друге - натиск. У дієвості цих якостей вже переконалися такі майстри словесної перепалки, як Володимир Жириновський і Михайло Бродський.

При цьому найбільше нардеп Геращенко висловлюється про міліцію і все, що в ній відбувається. Це й не дивно: багаторічний член команди Арсена Авакова, він і зараз допомагає шефу на посаді радника міністра внутрішніх справ. Хоча почали ми нашу розмову не з міліції, а з світового контексту.

"ЧЕКАТИ ВІД АМЕРИКИ ЗАРАЗ НІЧОГО. НОВИЙ КУРС МОЖЕ БУТИ ТІЛЬКИ У ВИПАДКУ ЗМІНИ ПРЕЗИДЕНТА"

Не так давно Ви вразили публіку, заявивши на одному з ток-шоу про ультиматум, який Путін нібито висунув керівництву США. Багато хто цікавиться: а що, Антон Геращенко тримав свічку при розмові президентів двох країн?

Ті, хто уважно мене слухав, знають, що коли я був у Вашингтоні, то спілкувався з низкою експертів, які мені повідомили про таку версію дій Обами. Пов'язані ці дії ось з чим: Обама боїться, що Путін може оголосити війну Україні і зайти в неї військами по всьому фронту.

Якось складно уявити собі, що це були експерти, наближені до Обами. Скажіть, вони мають більше відношення до Республіканської партії?

Так. Мало того, можу прямо сказати, що співпрацюю з Міжнародним Республіканським інститутом з 2000 року, особисто знайомий з цілою низкою сенаторів Республіканської партії. І знаю тих, хто з ними комунікують. Вони вкрай незадоволені такою позицією Обами, через яку в кінцевому підсумку Україна не отримує зброї - і за рахунок цього не зміцнюється, а послаблюється. Економічний і військовий потенціал України не можна порівняти з російським, і шлях непідтримки України - це шлях в нікуди.

Але з іншого боку, американське суспільство довго розгойдується. Згадаймо події, що передували Другій світовій війні. Вона розпочалася 1 вересня 1939 року, а американці вступили в неї тільки 7 грудня 41-го, тобто тільки через 2 роки і 3 місяці. Тому зараз йде процес розгойдування американського суспільства - і вже в наявності деякий позитив. Пентагон вже оголосив заклик солдатів, що мають українське коріння і є вихідцями з України. Можу навіть показати вам повістку хлопцю, який є громадянином України, знає українську мову. Йому прийшло повідомлення з'явитися в американський військкомат. У них у законодавстві записано: якщо людина, яка не є громадянином США, йде за них воювати, вона стає громадянином.
 
Тобто, ви довіряєте вашим джерелам, які є, до того ж, опонентами чинного президента?

Це не тільки опоненти, а ще й експерти.

Зрозуміло, що я не був присутній при спілкуванні Путіна з Обамою, де він про це сказав. Але я довіряю думці цих людей, які добре знають причини, за якими рухаються американська політика.

Наведу приклад: в минулому році американський Конгрес дав згоду використовувати авіацію для знищення бойовиків ІД. Вони ж до самого Багдаду підійшли - після чого американці почали їх тупо знищувати з повітря. Чим, в такому випадку, ця історія відрізняється від історії негідників, що є в Донбасі? Вони вбивають людей? Вбивають. "Боїнг" збили? Збили. Чому тоді не можна попросити авіацію з американських кораблів в Чорноморському флоті допомогти нам знищити терористів?

Ці ваші вимоги входять в серйозну розбіжність зі, скажімо так, гібридною політикою Петра Олексійовича.

А справа в тому, що американці перед Петром Олексійовичем не звітують і нічого йому не винні. Тому що, якщо ми візьмемо суть так званих Будапештських угод, то виявиться, що цей меморандум - пустушка і, на той момент, - обман всього українського народу. Він не мав статусу договору, який повинен був дотримуватися. Він не був ратифікований ні Конгресом США, ні парламентом Великобританії, ні Верховною Радою України. Це всього лише папірець про наміри: мовляв, можливо, якщо що-небудь коли-небудь трапиться, ми будемо на вашому боці. Ми на вас нападати не будемо...

І, мало того, є випадки, коли офіційних договорів не дотримувалися. У нас є ратифікований Держдумою Росії і парламентом України договір про дружбу і співробітництво між двома країнами. Там теж сказано: ніякої війни, мир, дружба. Результат відомий ...

Тому угоди в дипломатії потрібні лише для визначення позиції сторін у тому випадку, коли сторони готові цих договорів дотримуватися. Якщо країна не готова дотримуватися, то механізм, здатний змусити її цей договір виконати, є тільки один: сила. Або економічна (санкції), або військова. Більше нічого не придумано. В історії людства було дві спроби створити якісь надоргани, покликані діяти альтернативним чином. Першим у двадцятих роках ХХ століття була Ліга Націй, її робота відомо чим закінчилася: Другою світовою війною. Другим органом є ООН, яка по суті своїй не може прийти до якогось цивілізованого результату, коли справа стосується одного з 5 постійних членів Ради Безпеки.

Один з яких - у нашому випадку - Росія - за рахунок вето може перекрити можливість будь-якого кардинального вирішення.

Тому, якщо ми говоримо про миротворців ООН, то які миротворці можуть бути, якщо Росія скаже, що вона проти? Ось чому, коли американці починали свої операції в Іраку і Афганістані, вони просто робили те, що хотіли робити. І те, що Путін робить в Україні, - це своєрідна помста: за Югославію, Афганістан, Ірак. За ті випадки, коли думки Росії ніхто не запитав. Тобто американці просто робили те, що вважали за потрібне в інтересах американської національної безпеки. І Путін тепер каже: хлопці, у нас є російська національна безпека, і я роблю те, що хочу. Вас я не питаю, але й ви ж мене не запитали? Хочете буцатися - тоді ось вам мій план: націоналізація всього, що у вас є. Так, це чергова фінансова криза, оскільки це дуже серйозно вдарить по економіці. І друге питання: від 10 до 15% нафти на світовий ринок дає Росія. Тобто, вчинити з нею так, як це було з Іраном, - це черговий виток світової економічної кризи. Якої основні гравці на цьому ринку не хочуть - особливо після 2008 року.

Ось тому по відношенню до Путіна ведеться політика замирення. Просто це треба чітко розуміти. І коли це розумієш, то приходиш до висновку, що чекати від Америки зараз нічого. І новий курс може бути тільки в разі зміни президента. Причому такої людини, яка прийде і скаже: "Я не вірю в те, що Путін буде наступати. Не вірю в те, що Путін буде використовувати свою ядерну зброю. Все, що він робить, - це просто брязкання, і я буду готовий допомагати Україні".

"Я ЗАПРОПОНУВАВ МІНІСТРУ ВНУТРІШНІХ СПРАВ ЗАБЕЗПЕЧИТИ НАГРУДНИМИ ВІДЕОКАМЕРАМИ КОЖНОГО, ХТО СТОЇТЬ НА БЛОКПОСТАХ"

Давайте відхилимось від зовнішньої політики. Ще з весни я спілкуюся з нашими волонтерами і дуже часто чую скарги на те, як з ними поводяться на постах в Харкові та околицях. Не знайомі один з одним люди в один голос кажуть: "Це гірше, ніж у зоні АТО! Знущання, обшуки ...".

Вихід наступний: я запропонував міністру внутрішніх справ забезпечити нагрудними відеокамерами кожного, хто стоїть на блокпостах. Для кращої фіксації того, що відбувається. Щоб надалі всі ці слова були підтверджені документально.

Відеокамери - це добре, але звідки взагалі виникають такі проблеми на блокпостах?

У нас нераціонально організована система контролю за блокпостами. Тому що тільки ті блокпости, які знаходяться у підпорядкуванні міністерства внутрішніх справ (тобто, вже на вільній території), більш-менш жорстко дивляться на проїжджаючих, тому що накопичується досвід, знання. Ви що, думаєте, це так просто - визначити, яку машину обшукувати, а яку ні? Адже тотальний огляд означає багатокілометрові черги.

Чималу роль відіграє психологія людей. І, звичайно ж, людям не подобається, що їм доводиться витрачати час. Адже для того, щоб нормально оглянути машину, потрібно мінімум півгодини-годину часу! А якщо ще є підозра, що там завалявся якийсь патрон, треба викликати слідчо-оперативну групу, і тоді огляд може зайняти кілька годин. Але іншого шляху у нас немає! Ми не можемо пропускати людей тільки тому, що вони вважають, що у них очі красиві або їх знає вся країна. Обшукувати повинні всіх - і Геращенка, і Кузьменка. Всіх!

Нам необхідно робити централізовану систему блокпостів. Головне - система управління, з поняттям відповідальності. Адже найчастіше на блокпосту навіть не призначається старший, який за нього відповідає. І другий момент. Якщо на блокпосту будуть змінюватися люди (попрацювали 3-5 днів і поїхали) - порядку не буде. У нас потрібно робити блокпости, на яких працюватиме одна і та ж перевірена команда людей. Але з ротацією, щоб не було зв'язків комерційного характеру. Це мають бути професіонали. І потрібно готувати спеціальні тренінги по цій темі.

Ще про Харків, а точніше про Геннадія Кернеса. І ви, і Арсен Аваков багато пишете про провину мера Харкова у випередженні вердикту суду. Згоден, людина - більш, ніж специфічна, але чи варто це робити зараз, особливо коли час від часу виникають підозри в його зв'язку з частими актами тероризму в місті? Чи варто остаточно заганяти звіра в кут, провокуючи його на радикальні кроки?

По-перше, слава Богу, що 3 березня, через рік з моменту пред'явлення підозри Кернесу Геннадію Адольфовичу у справі про побиття, катування та викрадення двох активістів харківського Євромайдану, справа нарешті була передана в суд. Шкодую, що Генеральний прокурор Ярема свого часу замість того, щоб прискорити хід цієї справи законними методами, не сприяв цьому. Хоча справа досить проста для того, щоби бути розслідуваною за 3-4 місяці й вже давно мала пройти через суди.

Я є безпосереднім учасником тих подій, свідком по даній справі - і можу сказати, що у мене нема сумнівів у тому, хто правий, хто винен. Людей не можна викрадати, не можна бити, не можна катувати - незалежно від того, ким вони є. Що стосується ситуації в Харкові, то нам відомо, що терористичні акти, в тому числі останні, криваві, організовували люди, близькі до організації "Оплот" Євгенія Жиліна. Геннадій Кернес використовував Жиліна для силових акцій; той організовував якийсь аутсорсинг для вирішення силових конфліктів. І той, хто в Харкові виступав проти Гепи, міг бути, так би мовити, знешкоджений за рахунок ось таких ланцюгових псів.

Однак після Майдану Кернес швидко перефарбувався, сказав: "Так я начебто як за Януковича і не був ...". Це бачила вся країна. А Жилін отримав клеймо партії, по ньому ведеться цілий ряд справ, він у розшуку і знаходиться за межами України.

Можу сказати, що вважаю неправильним давати передчасні оцінки тим чи іншим кримінальним справам і говорити, хто винен, до початку суду. Але якщо в діях людини спостерігається склад кримінального злочину, то його статус повинен бути "підозрюваний" у тому чи іншому злочині. А ось винен він чи ні, вирішить суд.

"ВЕСЬ ЗАХІДНИЙ СВІТ ПОБУДОВАНИЙ НА "СТУКАЦТВІ"

Вас можна назвати офіційним представником МВС у Верховній Раді.

Неформальним. Де-факто - так.

Тоді скажіть, у прийнятті яких законопроектів МВС зацікавлене в найближчий час? Які теми - важливі, актуальні?

Це новий закон про поліцію, який ознаменує другий етап реформи Міністерства внутрішніх справ (перший розпочато законом 1550). Крім цього, потрібно буде протягом каденції цієї Верховної Ради визначитися, чи будемо ми робити в Україні муніципальну поліцію чи ні? Чи будемо ми передавати на місця право врегулювання питань, які не будуть пов'язані з передачею зброї на місці?

Що тут мається на увазі?

Порушення за паркування, незаконна торгівля, незаконне будівництво, шум і т.д. У цивілізованих країнах цим займаються інспектори, які мають зброю. Силу вони не застосовують, але мають право все фіксувати.
У нас же на сьогоднішній день міліція відповідальна за все. Стоїть машина в недозволеному місці - міліція. Шумлять в ресторані о 2 годині ночі - міліція. А з іншого боку, міліція не є творцем правового поля для даного роду видів відповідальності. Наприклад, визначила Київська міськрада, що після 10:00 в таких-то місцях не можна шуміти - значить, нехай Київська міськрада має свою групу інспекторів, які будуть по всьому Києву контролювати питання шуму. І якщо люди будуть скаржитися, вони будуть приїжджати на місця і виставляти штраф.

У нас вечорами шумлять буквально скрізь. Де знайти стільки машин? І потім, чи приживеться у нас така практика? Це в Німеччині, включивши пізно ввечері гучну музику, порушник може бути впевненим, що в поліцію подзвонять сусіди з усіх чотирьох сторін. А у нас таку реакцію багато вважатимуть "стукацтвом"...

Я вам скажу: весь західний світ побудований на "стукацтві". Ось приклад: кілька років тому мені довелося з порушенням поставити автомобіль у центрі столиці Польщі ...

Ви свідомо порушували правила?

Ні, я поставив авто на стоянці, де був знак парковки, але не побачив, що це місце для жителів будинку. Просто я цього не усвідомив. І, повернувшись з музею в центрі Варшави, виявив, що моєї машини, яку я взяв на прокат, вже немає. Її визволення зайняло купу часу і грошей, я навіть не хочу називати суму... Після цього я правила в Польщі більше не порушував ніколи...

Повернімося до законопроектів.

Решта законопроектів стосуються внесення змін до Кримінального Кодексу. Наприклад, збільшити відповідальність для тих осіб, які здійснюють озброєний грабіж. Зараз цей законопроект не пройшов, але ми його видозмінимо і запропонуємо знову.

Нагадайте читачам, що не сподобалося парламентаріям.

Наприклад, я пропонував підвищити відповідальність за озброєний грабіж, вчинений вперше. А зараз людей, які вперше грабують зі зброєю, стало дуже багато. Тому що зброї багато стало в країні.

А скільки років в'язниці дають зараз?

Від 3 до 7 років. При цьому суди їх відпускають, щоб не карати. Або дають по мінімуму. Я запропонував підвищити планку і давати від 5 до 8 років. Щоб суди могли хоча б таких порушників більш серйозно карати. Але Верховна Рада цього не підтримала по ряду причин.

Деякі особливо юридично підковані фракції, як "Свобода", заявили, що, мовляв, як же так, проти такого терміну виступають якісь професори Київського юридичного інституту.

Хоча якщо брати в комплексі, наша пенітенціарна система не лікує людей. Це окрема велика тема.

Зброї в країні дійсно багато, і міліціонери, які й без того завжди в числі професій з підвищеною часткою ризику, гинуть частіше. Чим держава може допомогти сім'ям загиблих? Приміром, сім'ї застреленого в Маріуполі при огляді машини 27-річного Віталія Мандрика?

Як учасник АТО, він отримає 609 тисяч гривень. Це цифра, затверджена для всіх видів Збройних сил. А далі його родина отримуватиме пенсію. Пенсія залежить від віку, в якому він загинув, від вислуги років. Від 2 до 3 тисяч, але надалі ми будемо їх підвищувати, збільшуючи, таким чином, соціальний захист сімей, які втратили годувальника, що стояв на варті Батьківщини.

Матеріальна допомога - це добре, а психологічно хтось сім'ям загиблих допомагає?

У нас в штаті МВС є психологи, і якщо виникає така необхідність, вони працюють із сім'ями загиблих. Однак, в даному випадку мені невідомо, чи працює психолог. Знаю, що похорони Віталія були в Красноармійську, куди приїжджав начальник міліції Донецької області В'ячеслав Аброськін.

А так... безумовно, ніяка психологічна допомога не поверне людини. І я хочу в черговий раз звернутися: шановні журналісти! Давайте не розвивати ненависть суспільства до працівників міліції, а знаходити точки дотику. Поганих співробітників міліції будемо прибирати, а нормальних - залишати і заохочувати. Але при цьому давайте не будемо односторонніми: якщо ви назвали людину негідником або покидьком, не чекайте від неї позитивної реакції, її не буде. Давайте поважати один одного!
   
Фото зі сторінки Антона Геращенка у мережі Фейсбук
 

 "ЗАРПЛАТА У НОВИХ ПАТРУЛЬНИХ БУДЕ ВІД 6 ДО 8 ГРИВЕНЬ"

МВС готує запуск нової патрульно-постової служби по місту Києву - як пілотний варіант. Коли ми побачимо результати вашої роботи на вулицях столиці?

На червень планується запуск роботи патрульної служби. Зараз десятки тисяч людей пройшли медкомісію. Уявіть собі: 30 тисяч осіб пропустити через медкомісію! Тести, співбесіди. З них відібрали 2000 кращих.

Тобто, по одному з 15. Значний конкурс!

Так, і зараз відібрані вчаться; їм розповідають про основи законодавства, застосування зброї. Будуть технічні тренування: що таке робота патрульно-постового поліцейського очима грузинських фахівців. Є інспектора з Америки, які тут працюють. Все це ми робимо за рахунок грантів США і Канади. За рахунок їхньої допомоги повинні зробити і якісні машини, обмундирування - все для того, щоб новому міліціонеру не треба було витрачатися за свій рахунок.

А як щодо зарплати?

Заявлялося, що зарплата буде від 6 до 8 тисяч гривень, і що вона буде виводитися як підвищена щодо інших.

А яка була раніше?

Від 1700 до 3 тис. гривень.

Зростання значне, але хотілося би більше.

Так, хотілося би більше. Але проблема в тому, що коли все це планувалося восени минулого року, ця сума за тодішнім курсом становила 600 доларів. Взагалі планувалося встановити для патрульно-постового планку мінімум 500 доларів, як в Грузії. Щоб людина цінувала свою роботу.

Іноді складається враження, що ви практично не вилазите з Фейсбуку. Не шкода стільки часу просиджувати у віртуальному просторі? І народ, знову-таки, часто скаржитсья з цього приводу. Про Авакова, теж активного користувача Фейсбуку, кажуть: що він тут робить? Ішов би краще, злочинців ловив...

Якось мені розповіли історію про те, як попередній міністр внутрішніх справ Захарченко дізнався про події у Врадіївці... по телевізору. Знаєте чому? Тому що підлеглі побоялися йому доповісти про те, що у Врадіївці - народне повстання, що штурмують райвідділ.

Ось це - ненормально. Тому той факт, що міністр внутрішніх справ і народний депутат Геращенко постійно вивчають Фейсбук, моніторять Messenger, - гарантія того, що ми в курсі подій, які готуються і можуть відбутися. Я вам скажу, що цілі злочини були відвернені або розкриті завдяки таким моментам. Взяти хоча б історію, коли вдалося вивести на чисту воду прокурора області Дикого. Все було так: я у Фейсбуці познайомився з людиною, яка ні в що вже не вірить, але хоче повірити мені. І ми організували фіксацію прокурора і ще чотирьох його спільників на злочині. І ця справа пішла до суду. Зараз прокурор Дикий знаходиться під заставою на домашньому утриманні.

Користувачі Фейсбуку часто виразів не вибирають. Вам теж дістається - і по лінії зовнішності, і за те, що коментуєте багато тем, і за різкість оцінок, за всю міліцію, нарешті. Як ви до цього ставитесь?

Все встигнути неможна; я вибираю найістотніші, найважливіші моменти. Наприклад, зі мною у Фейсбуці зв'язався молодий підприємець зі Львова Дмитро Флекман, за яким кілька років тому була гучна справа. Його викрали, побили, і на нього помочився співробітник міліції. Цього працівника звільнили, а зараз йде експертиза ДНК на залишки сечі, яка була на людині.

Для чого?

Щоб довести факт інциденту. Він вимагає цього співробітника посадити у в'язницю. І я сказав, що допоможу йому це зробити.

Євгеній Кузьменко
(via)

 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

5 книг української Незалежності
Книжки, з якими асоціюється період української незалежності, у кожного можуть бути свої. Але існують такі видання, де незаперечні цінності — герб, мова, національна ідея — стають єдиними і основними у справі формування нашої державності.
Читати більше
Не шукати зручний момент: є шанс, що він не настане
Про нове життя з Нового року: чому хочеться все змінити та як насправді це реалізувати в 2022 році. Інтерв'ю з практикуючим психологом Інною Гречко про шанси почати щось нове і краще з Нового року.
Читати більше