Сьогодні відео-блоги, або, як їх зараз модно називати, влоги стали невід’ємною частиною нашого життя. В інтернеті можна знайти ролики фактично про все, що вас цікавить. І найцікавіше те, що влогери зазвичай самотужки займаються зйомками та монтажем своїх відео. І якщо з першим проблем зазвичай не виникає, враховуючи сьогоднішні технології (телефони, дрони, камери і т.д.), то саме монтаж може викликати у новачків багато запитань…
Ми вирішили поспілкуватися на цю тему з українським режисером монтажу Андрієм Коротуном, який має чималий досвід у цій сфері, адже працював з такими відомими шоу, як "Голос країни", "Ревізор", "Інспектор Фреймут" і т.д. Окрім того, Андрій поділився кількома професійними секретами, які можуть стати у пригоді початківцям ;)
Де ви навчались монтажу? Чи це робота за спеціальністю?
Одразу після школи я потрапив на бюджет в КПІ і мав би бути програмістом, але знудився :) і покинув цю затію після 2 років навчання. Зате там я набрався комп’ютерних навичок, які дуже згодилися мені в моїй теперішній роботі.
Далі я навчався на факультеті "практичної психології" у МАУПі. Туди я пішов набагато пізніше, вже цілком свідомо. Я хотів розібратися в собі та навчитися розуміти інших. Та й для моєї теперішньої професії це було корисно. Адже при монтажі дуже важливо враховувати, які емоції може викликати відеоряд, який ти складаєш.
Тож монтаж - це робота не по спеціальності, а, скоріше, "по службі". Монтувати я навчився на Центральній Телерадіостудії Міністерства оборони України коли служив в армії.
Пресс-служба Міністерства Оборони шукала заміну військовослужбовцю строкової служби, який монтував для них сюжети. Мене взяли, тому що я розбирався в комп’ютерах і мав би швидко навчитися. Так і сталось.
Потім був Новий канал, СТБ, 1+1 і купа інших продакшенів, на яких мені вдалося попрацювати.
Що вас приваблює в роботі? І що вважаєте найскладнішим?
Найскладніше – мабуть, те, що доводиться багато сидіти. Робота режисера монтажу – це одна з найпосидючіших робіт. Висідити по 10-12 годин в середньому в день – це фізично складно. Також кожен день ти отримуєш велике навантаження на очі. Тож тут дуже важливо займатися спортом. Я роблю перерви кожну годину-дві. Віджимаюся або роблю планку.
Однак я все ж дуже люблю сою роботу за те, що я створюю речі, які подобаються людям і надихають інших. Це чудове відчуття!
Які риси характеру вважаєте необхідними для того, щоби стати режисером монтажу?
Посидючість – людина повинна мати схильність до роботи, яка вимагає тривалого зосередження на одній і тій же діяльності.
Здатність зосереджуватися на маленьких деталях і уважність.
Перфекціонізм – дуже важлива риса. В такій професії не можна робити свою роботу абияк. Треба прагнути до досконалості, до ідеалу.
І звичайно ж - креативність.
Над якими проектами ви працювали? Можливо, якийсь вважаєте найцікавішим для себе?
Я працював над такими проектами як: "Аналіз крові", "Підйом", "Кабріоліто", "Фермер шукає дружину", "Ревізор", "Інспектор Фреймут", "Наші в раші", "Новий погляд", "Формула драйву", "Голос країни".
Найцікавішим для мене був, звісно, "Ревізор", тому що з нього багато чого почалось і продовжується. Він дав поштовх для багатьох культурних зсувів в Україні.
Наскільки я знаю, ви зараз знаходитеся в Каліфорнії. Над чим працюєте там і чи планує повертатися до України?
Зараз працюю над документальним фільмом про ветеранів АТО, які проходили реабілітацію в США. І займаюсь ще кількома проектами компанії "White Gorilla Media".
Я хочу і далі творчо розвиватися та бути корисним обом країнам: і США, й Україні.
У вас вже є з чим порівняти, тож чи можете розповісти, чим відрізняється специфіка роботи в Україні та за кордоном?
Робота в США дуже суворо регламентується законом, тому вся команда працює за специфічну погодину плату, а також за певним графіком. Це нонсенс, якщо хтось працює не за графіком. В Україні – це норма.
В США також важливо не стільки мати гарну освіту, скільки гарний ріл (show reel). Людина, яка наймає тебе на роботу, хоче побачити, в першу чергу, на якому рівні ти працюєш, а не які ти інститути закінчував. Гарний ріл краще, ніж гарна освіта.
З чого варто починати вчитись монтажу? Які книги/ресурси можете порадити новачкам?
Починати треба з азів. Є кілька непоганих книжок з режисури монтажу, наприклад,
Walter Murch – In the blink of an eye (
переклад).
Є дуже гарний сайт
www.filmeditingpro.com - за доступні гроші ведучі голлівудські режисери монтажу навчають деталям професії. На ньому є кілька курсів по монтажу, один з яких – монтаж трейлерів – просто безцінний. Тому що це специфічна і досить високооплачувана ніша. І, в принципі, закони монтажу, які працюють в трейлерах, працюють у всіх жанрах. Тому якщо людина навчиться монтувати трейлери, то для неї не буде складнощів змонтувати що завгодно.
Зараз досить популярною темою стали влоги. Люди, здебільшого, самотужки займаються повністю всім процесом: від складання сценарію до монтажу. Яка ваша думка щодо сучасних влогерів? Чи вважає ви позитивною тенденцією те, що зараз багато людей пробують себе в цій сфері?
Влогери – це дуже класно. Технології не стоять на місці. Кіновиробництво – це, фактично, дуже нова сфера – їй всього 100 років. І буквально 50 років тому не кожна людина могла просто взяти камеру і піти щось знімати. Для цього потрібна була ціла команда. Камеру важко було навіть підняти, не те що рухати.
Зараз за допомогою міні-дронів чи телефонів можна зняти дуже хороший влог, який за якістю майже не буде відрізнятися від роликів, знятих ультрадорогими камерами за сотні тисяч доларів.
Влогери відображають потреби сучасного суспільства. Сучасне суспільство знаходиться в інтернеті, відповідно влогери – це фільммейкери для інтернету. Чому б ні? Це іще один з інструментів для розвитку креативності, для самовираження.
Якщо контент цікавий глядачу - влогер матиме успіх.
Чи варто користуватися послугами професійного монтажера для влогу?
Для влогу не потрібен професійний монтажер. Як правило професійні влогери, такі як Casey Neistat і т.д., не потребують надто складного монтажу і вони досить технічно освічені для того, щоб монтувати свої влоги самостійно. Суть влогу у швидкому і цікавому оновлені стрічки.
Але, для початку, я би порекомендував взяти кілька мастер-класів - суто технічних (монтажні програми, як з ними працювати) - і прочитати хоча б Волтера Мерча.
А ви самі ведете влог?
Ні, але в мене є улюблені влогери, за якими я слідкую.
Наприклад, займаюся спортом з
тренером Victoria Secret Angels.
Слідкую за
Кейсі Неістатом, професійним влогером і за каналами, які стосуються моєї професії, а також суміжних галузей:
Чи вважаєте, що для роботи з монтажем потрібен якийсь особливий талант?
Для влогу особливий талант не потрібен. Для влогу потрібна харизма, цікава особистість, щоб людина мала що цікаве показати і розказати. А для режисера монтажу, я вважаю, необхідний специфічний талант. Але його можна розвинути з часом.
Чи продовжує ви навчання?
Я постійно чомусь новому навчаюсь, постійно дивлюсь якісь майстер-класи. Я досить непогано розвинувся, так би мовити, у висоту, а зараз росту в ширину – вивчаю режисуру, операторську майстерність, сценарну майстерність, вдосконалюю свої навички в корекції кольору.
Що надихає вас на роботу?
На роботу надихають фільми, книги і кохана дружина, яка постійно дає магічного "пенделя" :)
Чи є у вас особисті секрети та лайфхаки, які полегшують роботу?
До кожного проекту потрібно знаходити свій, особливий підхід. Не можна до кожного підходити шаблонно.
Ну і, звичайно, за більш ніж 10 років досвіду в мене є низка технічних лайфхаків. До речі, зараз розробляю невеличкий онлайн-курс по режесурі монтажу для новачків.
Які ваші плани на майбутнє? Над чим хотіли би попрацювати?
В майбутньому хочу зняти і продати або зробити прокат власного фільму. Також в планах – власні оригінальні сценарії, власні оригінальні фільми. Тож поки не розголошуватимуся :)
Що ж, бажаємо вам успіху у ваших планах та починаннях і дякуємо за корисну інформацію :)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.