Замки Собєських в Україні: загальновідомі й втрачені

13 жовтня 2017
MartaOnyskiv
Сім'я, що подарувала Речі Посполитій чи не останнього короля, влада якого була таки королівською. Сім'я, що залишила нам одні з найкращих і найвідоміших зразків замкової архітектури Західної України. Деякі з них милують око й захоплюють, а про вигляд інших "за Собєських" доводиться тільки здогадуватись.

Олеський замок

vsitury.com.ua

Саме тут у 1629 році народився майбутній король Ян ІІІ Собєський. Замок належав його діду Івану Даниловичу, за якого набув сучасного вигляду. Цікаво, що Олеський замок перейшов у спадок тітці Яна ІІІ, а не його матері. Проте саме король на початку 80-х рр. ХVІІ ст. виплатив борги за замок й узяв його у свої руки. В цей час Олеський замок відремонтували. Пізніше він перейшов у спадок сину Яна ІІІ – Якубу.

Олеський замок належить до семи чудес України. Вперше згадується ще у ХІV ст. У другій половині ХV ст. замок перестав бути оборонним пунктом, його використовували як резиденцію. З 70-х рр. минулого століття проводиться відновлення Олеського замку, через що його стан задовільний. Тут знаходиться відділення Львівської галереї мистецтв. Зокрема, саме тут є цінна колекція дерев’яних скульптур Йогана Георга Пінзеля.

Підгорецький замок

vsviti.com.ua

Чорний мармуровий стіл, на якому хрестили майбутнього короля, знаходився саме у цьому замку. Збудував його батько короля – Якуб Собєський у 30-40-ві рр. ХVІІ ст. на місці давніших укріплень. Замок був і фортецею, і місцем для проживання. Підгорецький замок подарували Яну ІІІ, який здійснив його ґрунтовну реставрацію.

З 2008 року він належить до 100 пам'яток світу, що потребують негайної реставрації, має форму квадрата і фасад, на якому чітко простежується "французький слід".

За довгою алеєю біля замку знаходиться костел Воздвиження ХVІІІ ст.

Біля замку міститься колишня корчма-заїзд ХVІІІ ст. із сонячним годинником на стіні. Стверджують, що свого часу тут зупинявся Оноре де Бальзак.

Зараз Підгорецький замок належить Львівській галереї мистецтв. Тут проводяться реставраційні роботи.

Золочівський замок

ukraine-is.com

Збудований на місці старого дерев'яного замку батьком короля – Якубом Собєським. Він є добре відреставрованим і до нашого часу збереглися:
 
  • Великий житловий палац. Найбільш цікавий тим, що тут була встановлена не тільки система опалення, але й перша система каналізації. Вона складалася з шести туалетів, які збереглися досі. Каналізація діяла наступним чином: вода з даху текла до унітазів ринвами, а далі нечистоти зносило стічними водами у вигрібну яму.
  • Китайський палац. Збудований Яном ІІІ для його коханої дружини Марисеньки. Так він її називав, натомість, повним її ім’ям було – Марія Казимира Луїза де Лагранж Аркен. Марисенька – француженка, яка народила королю чотирнадцятьох дітей. Часто бувала у Золочеві у 90-х рр. ХVІІ ст.

Знову ж, тут розміщений відділ Львівської галереї мистецтв.

Жовківський замок

stezhkamy.com

Жовківський замок був резиденцією Яна ІІІ. Саме в цей період спостерігається найбільший його розквіт. Ян ІІІ і тут прагнув догодити своїй королеві, через що заклав парк на південний захід від замку з фонтаном по центру, над ставом поза парком розмістили поміст з двома павільйонами лазень, а між ними збудували фонтан.

Замок збудували на межі ХVІ – ХVІІ ст. Палац розміщувався у південно-західній його частині. З кінця ХVІІІ ст. розпочався занепад Жовківського замку. Та й зараз його стан плачевний (ще на початку ХХІ ст. тут знаходились заселені житлові квартири). На даний час для огляду доступні:
 
  • внутрішнє подвір’я;
  • музей у східній вежі замку.
Решта будівель знаходяться на реставрації.

Яворівський замок

Павільйон у Яворівському замку. forum.zamki-kreposti.com.ua

Так склалося, що найулюбленіші замки короля зараз знаходяться у найжалюгіднішому стані, або не існують взагалі. Таким є Яворівський замок, від якого залишились тільки:
 
  • один павільйон. Таких павільйонів збудували кілька спеціально для гостей, які з’їжджалися до Яворова у 1684 році, для святкування віденської перемоги Яна ІІІ. Збережений павільйон у народі називають "замочок Собєського";
  • одна зі скарбниць, точніше вхід у її підземелля.

Ці споруди розміщені на території військової частини, що обмежує доступ до них.

Відомості про замок зустрічаються ще у ХV ст. За Яна ІІІ його укріпили бастіоном та ровом з водою. Замок був невеликим з двоповерховим житловим дерев’яним будиночком, окремими будівлями стояли кухня, а також лазня з фонтанами. Деякий час тут навіть працював королівський монетний двір, а за Яна ІІІ розквітав італійський парк. З середини ХVІІІ ст. замок почав занепадати.

Поморянський замок

uk.wikipedia.org

Замок купив батько Яна ІІІ, саме він зробив з нього укріплену фортецю. Сам Ян ІІІ двічі відновлював замок після турецько-татарських нападів. Коли Поморянський замок перейшов у спадок дітям Собєського, то почався його занепад.

Після Першої світової війни замок відремонтували Потоцькі. Не зважаючи на те, що тоді Поморянський замок був у відмінному стані, в роки Другої світової війни, та й пізніше, був сильно зруйнований. Зараз він у дуже поганому стані. Збереглися:
 
  • два двоповерхові корпуси;
  • кругла кутова вежа;
  • південний корпус з відкритою галереєю (датується ХVІІІ – ХІХ ст.).  

Від: dij.com.ua
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Вийдіть із зони комфорту: 10 звичок, які допоможуть досягнути успіху
Продуктивність і відчуття дискомфорту йдуть пліч-о-пліч. Тому стати кращими та успішнішими ви зможете, як тільки вийдете за межі власної зони комфорту і приймете усі виклики, які підкидає вам життя.
Читати більше
Неологізми: коли бракувало слів, письменники створювали нові
Неологізми — нерідкісне явище в XX столітті. Коли письменники втомлювалися від звичних і пересічних слів, вони народжували слова нові. Погляньмо на неповторну мозаїку історій новотворів українських поетів та прозаїків.
Читати більше