Читати більше
Картопля - другий український хліб
Понад чотириста років тому тринадцятирічний хлопчик Педро де Сьєса де Леон прокрався на корабель іспанських конкістадорів та опинився разом з ними у Перу. Іспанські солдати вбивали перуанців, шукаючи золото. Маленький хлопчик спостерігав за подіями і все детально записував. Педро було цікаво навіть те, чим харчуються перуанці. І вже в 1553 році вийшла друком його досить захоплююча книга. У ній згадувалось про всім нам нині знайомий овоч - картоплю.
"З місцевих продуктів, за винятком маїсу, - писав він, - є ще два, що вважаються тут основними продовольчими продуктами. Один вони називають папасом (картопля), що нагадує трюфелі, які після варіння стають такими ж м'якими зсередини, як зварені каштани; у нього немає ні шкаралупи, ні кісточки, а тільки те, що є в трюфелів, бо він утворюється під землею, як і вони."
Очевидно, першими скуштували картоплю іспанські моряки, а згодом цей смачний продукт потрапив до Італії.
Спочатку овоч не набув широкого розповсюдження, а в аристократії він знайшов місце як декоративний елемент. І лише згодом під час голодування люди почали активно вживати картоплю. У народі її ще називають "чортовим яблуком", адже вважали, що посаджена на городі, ця культура споганить усю землю.
Картоплю називають по-різному, усе залежить від місцевості. Навіть в Україні кожен регіон має свою назву для неї: Бараболя - Тернопільська, Чернівецька, Хмельницька, Вінницька області; бульба - Полісся, Західна Волинь, Львівська та частина Івано-Франківської області. Ріпа, бараболя, крумплі, бульба, мандебурка, гадабурка, боришка, банц - усе це синоніми до смачного й корисного слова "картопля".
Найнебезпечнішим її ворогом є колорадський жук. У 1957 році на кордоні СРСР молодь, котра їхала на фестиваль молоді та студентів, викинула їх із сірникової коробки.
"Другий хліб", як називають бульбу у народі, має ще й лікувальні властивості. Наприклад, нарізані шматочки свіжої картоплі, прикладені до скронь, знімають головний біль. А несолену запечену її вживають під час дієти.
Мені до вподоби печена картопля на вогні. На свіжому повітрі вона набуває особливого аромату та смаку.
Смакуйте наздоров'я!
Умови використання матеріалів сайту
Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку
Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com
Читати більше
Читати більше
Читати більше