Веселих свят!

5 січня 2016
Ira Fado
Різдво... Феномен цього свята в Україні не є достатньо дослідженим. Адже хто може пояснити, чому українці з покоління в покоління з такою впертістю у зимовий час відтворюють певний формат дій, вмотивувати який самі не завжди в змозі? Де можна в Європі у церкві почути на Різдво гімни друїдів? А українці колядують по всьому світу, завзято виводячи мотиви дохристиянського періоду.
 
І чим далі ми від тих часів, в яких загубилися в мороці голодомору гурти колядників на Харківщині та Запоріжжі, тим завзятіше ми налаштовані у Різдво робити все як годиться. І навіть якщо у родині немає безпосередніх носіїв традиції, які сіли б за стіл і почали згадувати, як Різдво святкувалося за часів баби прабаби, то і це нас не зупинить. Бо пристаючи до сил добра, ми налаштовані докласти свідомих зусиль до творення зв'язку в часі між тими хто був, хто є і хто прийде у цей світ. І може одразу не вийде приготувати усі 12 страв, чи то ж бо на честь 12 Апостолів Христа, чи то ж бо тому, що кожна із цих страв відповідає сузір'ю, через яке проходить Сонце. Головне, аби були у цей вечір на столі кутя і узвар.

Кутя (рум. colivă, серб. кољиво, пол. kutia) – найважливіша страва Різдва, назва якої прийшла до нас, кажуть, ще з часів Гіпербореї, де готувалась як поминальна страва для духів померлих предків. Ті, які були… У Різдвяну ніч відкриється небо і духи наших померлих родичів навідаються до нас. І тих, які загинули на війні, і тих, яких не стало в Голодомор. І хіба не лишимо для них на столі миски з кутею? Так твориться зв'язок між нами і тими, які були.
 
Приготування куті, як творення долі – обережно і неспішно. Головний компонент – зернята пшениці, як символ продовження роду (життєстійкість пшеничного зерна добре відома. Навіть зернята, знайдені у гробницях єгипетських фараонів, здатні прорости і дати життя новому колоску). Тому, обережно ставлячись до ідеї відтворення, варимо пшеницю на маленькому вогні, і зайвий раз не турбуємо зерня, перемішуючи його ложкою.

До звареної пшениці, як охолоне, додаємо мак - це зорі на небі, що дарують нам молодість; мед — звісно що, на здоров'я і як символ вічного щастя; горіхи – як символ багатства; родзинки - як символ життя та любов й божого провидіння.

Горіхи подрібнити просто, застосовуючи сікач. Як сікач у спадок не дістався, то міцний, широкій ніж його замінить. Родзинки попередньо запарюємо, аби сухі вони віджили у гарячій воді. А от мак недостатньо лише запарити. Потім зернята потрібно розтерти. На цьому етапі без чоловіка не обійтися. Аби чорна макова маса перетворилася на пасту сивого кольору, потрібні макітра, макогін і дужі чоловічі руки. Як того всього немає у доступі (різне буває у нашому житті), то звісно можна замінити макітру і чоловіка блендером. Але результат буде не той. Може краще купити напівфабрикат макової начинки у супермаркеті? Ну то вже побутовий момент.
 
Власне побутових моментів напередодні Різдва виникає купа – не забути покласти часник на кутках столу під обрус. Адже напередодні Різдва нечиста сила намагатиметься дошкулити, а часник, як і сіль, відомі методи профілактики проти її капостей. Хоча Гоголь, здається, дотримувався іншої думки. Його Солоха хоча і мала "моністо", але не дуже то й збиралася боронитися від "дідька". Але в будь-якому разі, святковий образ українки неможливо уявити без вишиваної сорочки у супроводі червоного намиста. Як немає старої скрині, де зберігаються родинні скарби, то чому б не бути першою, хто в таку скриню покладе святковий обрус, рушники, вишиванку і коралі. Там же може опинитися і цифровий носій інформації, аби потім нащадки не переймалися питанням, що ж співали на Різдво предки.

Вподобання у всіх різні, хто полюбляє автентику, кому до душі Піккардійська терція і Руслана. А хтось навіть і не чув про середньовічні різдвяні канти. На разі вони малопоширені, але у виконанні братчика Кобзарського цеху в Києві Тараса Компаніченка вони на якусь мить змусять вас почутися наче господар середньовічного українського замку.
 
Але по-справжньому Різдво запанує, тільки коли наберешся духу і сам заспіваєш колядки. Варто тільки почати, а генетична пам'ять поверне і слух, і голос. Традиція не забороняє перед кожним покласти аркуш зі словами. Те, що ми любимо колядки, ще не означає, що кожен має пам'ять на слова))). (Наприклад, у соборі святого Стефана у Відні кожен, аби взяти активну участь у службі Божій, може приєднатися до хору. Слова і ноти завбачливо надруковані, купувати не треба, вони там лежать повсюди у вільному доступі).

Але найсуттєвіше, однак, у цей різдвяний вечір – це навіть не відтворення віковічних традицій. Головне – це усвідомлення єдності нашого світу, який у черговий раз отримує зі святом Різдва надію. Надію на те, що добро переможе. І молімо Бога, аби ціна за ту перемогу не виявилася непомірною. Христос народився! Славімо його!
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Краса та практичність: які матеріали використовують для оббивки м’яких меблів
Від того, наскільки вона буде практичною та міцною, залежатиме тривалість її «життя» та привабливого вигляду меблів, тож це варто враховувати, вибираючи диван чи крісло.
Читати більше