Українське традиційне мистецтво у сучасному вимірі

25 липня 2019
Iryna Kozak

Триметровий метелик, перефарбований петриківським розписом, поїде представляти Україну на чи не найвідоміший арт-фестиваль у світі  Burning Man. 

«Burning Man» (укр. Палаюча людина) — щорічний восьмиденний фестиваль незалежного мистецтва, що відбувається в США, штат Невада, в пустелі Блек-Рок.

Початок відбувається о першій хвилині останнього понеділка серпня. Останній день припадає на День Праці, офіційне свято, що відзначається в США в перший понеділок вересня, вихідний день для більшості організацій. Кульмінація відбувається в суботу після заходу сонця, коли спалюють величезну дерев'яну статую людини.

Кожного року встановлюється нова тема фестивалю. Цього року тематикою фестивалю є "Метаморфози" (Metamorphoses). Самі організатори визначають подію як експеримент зі створення спільноти радикального самовираження, яка в цьому повністю покладається тільки на себе. На тиждень в пустелі встановлюються твори сучасного мистецтва. Деякі з них спалюються творцями до закінчення «Burning Man».

Робота, якою представлятимуть Україну,  називається Catharsis, вона "розповідає" про необхідність звільнятися від емоцій!

«Катарсис – це процес вивільнення емоцій, які ми тримаємо всередині нас. Ми їх зберігаємо через наш попередній досвід. Звільнивши ці емоції, ми розкриваємось і перероджуємось. Інсталяція Catharsis саме про цей процес очищення і переродження»,  розповідають творці проєкту.

«Ми хочемо показати подорож метелика, який пройшов через багато етапів трансформації, аж поки не почав сяяти своїми справжніми кольорами – яскраво і сильно. Метелик уособлює кожного з нас, оскільки життя – це постійні трансформації та зміни. У кожного завжди є виклики та можливості для росту. Перехід через ці етапи у житті створює нас такими, якими ми є», – пояснює лідер проєкту та співрозробник концепції.

Метелик складається з металевої конструкції, на яку «надягнуть» світлодіодну стрічку. Його крила розфарбовані у петриківському стилі: вночі вони будуть підсвічуватися чорним світлом, щоб створити ультрафіолетовий ефект. 

Дизайн червоно-синьо-жовтих розписів у петриківському стилі створила українська художниця Марина Маляренко-Волк:

«Петриківка – традиційна українська техніка розпису. У давні часи люди у Центральній Україні прикрашали стіни домівок птахами і квітами у петриківському розписі. Вважалося, що такий розпис принесе хорошу енергію у їхні домівки і захистить від негод».

Автори кажуть, що мають на меті «відновити українське традиційне мистецтво у сучасному вимірі».

Серце метелика надрукували на 3D-принтері. Людське серце у центрі конструкції – посилання на «Перевтілення» Франца Кафки, основу однієї з тем цьогорічного Burning Man.

«Катарсис передбачає, що спершу ми приймаємо наш попередній досвід і дозволяємо внутрішнім змінам відбутись всередині нас. Лише тоді трансформується і наша плоть. Але серце все те ж і після цих метаморфоз. Єдина відмінність  цього разу воно відновлене. Саме тому в нашого метелика також є «живе серце», що символізує те людське, що ми завжди несемо із собою», – каже відеопродюсер проєкту Олексій Огурцов.

Фестиваль Burning Man не має єдиної визначеної мети свого проведення. Більшою мірою фестиваль створюється самими учасниками — Бернерами (англ. Burners). Організатори закликають до активної участі у фестивалі, відвідування події пасивними спостерігачами не схвалюється. Також не дозволяється пересування територією автомобілем чи мотоциклом, проте дозволяються велосипеди і рухомі інсталяції.

10 найголовніших принципів «Burning Man»:

  • Радикальна участь — будь-хто може стати частиною «Burning Man», незнайомців поважають і запрошують приєднатися.
  • Дарування — на «Burning Man» немає грошей і продажів, існує дарування, яке не передбачає повернення або обміну на щось рівної цінності.
  • Декомодіфікація — співтовариство фестивалю прагне до створення соціальних умов, вільних від фінансових угод, комерційного спонсорування або реклами.
  • Радикальна самостійність — «Burning Man» закликає до покладання на лише ті ресурси, які учасники беруть із собою в пустелю.
  • Радикальне самовираження — ніхто, крім самого учасника (групи учасників), не може визначати зміст його (їхніх) творів.
  • Загальні зусилля — співтовариство фестивалю цінує співробітництво у створенні, просуванні і захисті творів мистецтва і всього, що підтримує безкорисливу співпрацю.
  • Цивільна відповідальність — члени спільноти, які організовують заходи на фестивалі, повинні взяти на себе відповідальність за них.
  • Не залишати ніяких слідів — співтовариство фестивалю поважає навколишнє середовище. Воно прагне не залишати ніякого фізичного сліду своєї діяльності і, за можливості, залишити місце проведення фестивалю в кращому стані, ніж воно було до того.
  • Співучасть — до дії запрошуються всі охочі.
  • Безпосередність — фестиваль прагне подолати перешкоди, які стоять між учасниками і вираженням їхнього внутрішнього світу.

джерело

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Інтернет-магазин парфумерії: переваги онлайн-шопінгу для любителів ароматів
Більшість людей доповнюють свої щоденні образи парфумом, який бере на себе важливі функції. Саме унікальний аромат додає недостатніх ноток всьому аутфіту, що робить його ще більш привабливим для оточення.
Читати більше