Українське традиційне мистецтво у сучасному вимірі

25 липня 2019
Iryna Kozak

Триметровий метелик, перефарбований петриківським розписом, поїде представляти Україну на чи не найвідоміший арт-фестиваль у світі  Burning Man. 

«Burning Man» (укр. Палаюча людина) — щорічний восьмиденний фестиваль незалежного мистецтва, що відбувається в США, штат Невада, в пустелі Блек-Рок.

Початок відбувається о першій хвилині останнього понеділка серпня. Останній день припадає на День Праці, офіційне свято, що відзначається в США в перший понеділок вересня, вихідний день для більшості організацій. Кульмінація відбувається в суботу після заходу сонця, коли спалюють величезну дерев'яну статую людини.

Кожного року встановлюється нова тема фестивалю. Цього року тематикою фестивалю є "Метаморфози" (Metamorphoses). Самі організатори визначають подію як експеримент зі створення спільноти радикального самовираження, яка в цьому повністю покладається тільки на себе. На тиждень в пустелі встановлюються твори сучасного мистецтва. Деякі з них спалюються творцями до закінчення «Burning Man».

Робота, якою представлятимуть Україну,  називається Catharsis, вона "розповідає" про необхідність звільнятися від емоцій!

«Катарсис – це процес вивільнення емоцій, які ми тримаємо всередині нас. Ми їх зберігаємо через наш попередній досвід. Звільнивши ці емоції, ми розкриваємось і перероджуємось. Інсталяція Catharsis саме про цей процес очищення і переродження»,  розповідають творці проєкту.

«Ми хочемо показати подорож метелика, який пройшов через багато етапів трансформації, аж поки не почав сяяти своїми справжніми кольорами – яскраво і сильно. Метелик уособлює кожного з нас, оскільки життя – це постійні трансформації та зміни. У кожного завжди є виклики та можливості для росту. Перехід через ці етапи у житті створює нас такими, якими ми є», – пояснює лідер проєкту та співрозробник концепції.

Метелик складається з металевої конструкції, на яку «надягнуть» світлодіодну стрічку. Його крила розфарбовані у петриківському стилі: вночі вони будуть підсвічуватися чорним світлом, щоб створити ультрафіолетовий ефект. 

Дизайн червоно-синьо-жовтих розписів у петриківському стилі створила українська художниця Марина Маляренко-Волк:

«Петриківка – традиційна українська техніка розпису. У давні часи люди у Центральній Україні прикрашали стіни домівок птахами і квітами у петриківському розписі. Вважалося, що такий розпис принесе хорошу енергію у їхні домівки і захистить від негод».

Автори кажуть, що мають на меті «відновити українське традиційне мистецтво у сучасному вимірі».

Серце метелика надрукували на 3D-принтері. Людське серце у центрі конструкції – посилання на «Перевтілення» Франца Кафки, основу однієї з тем цьогорічного Burning Man.

«Катарсис передбачає, що спершу ми приймаємо наш попередній досвід і дозволяємо внутрішнім змінам відбутись всередині нас. Лише тоді трансформується і наша плоть. Але серце все те ж і після цих метаморфоз. Єдина відмінність  цього разу воно відновлене. Саме тому в нашого метелика також є «живе серце», що символізує те людське, що ми завжди несемо із собою», – каже відеопродюсер проєкту Олексій Огурцов.

Фестиваль Burning Man не має єдиної визначеної мети свого проведення. Більшою мірою фестиваль створюється самими учасниками — Бернерами (англ. Burners). Організатори закликають до активної участі у фестивалі, відвідування події пасивними спостерігачами не схвалюється. Також не дозволяється пересування територією автомобілем чи мотоциклом, проте дозволяються велосипеди і рухомі інсталяції.

10 найголовніших принципів «Burning Man»:

  • Радикальна участь — будь-хто може стати частиною «Burning Man», незнайомців поважають і запрошують приєднатися.
  • Дарування — на «Burning Man» немає грошей і продажів, існує дарування, яке не передбачає повернення або обміну на щось рівної цінності.
  • Декомодіфікація — співтовариство фестивалю прагне до створення соціальних умов, вільних від фінансових угод, комерційного спонсорування або реклами.
  • Радикальна самостійність — «Burning Man» закликає до покладання на лише ті ресурси, які учасники беруть із собою в пустелю.
  • Радикальне самовираження — ніхто, крім самого учасника (групи учасників), не може визначати зміст його (їхніх) творів.
  • Загальні зусилля — співтовариство фестивалю цінує співробітництво у створенні, просуванні і захисті творів мистецтва і всього, що підтримує безкорисливу співпрацю.
  • Цивільна відповідальність — члени спільноти, які організовують заходи на фестивалі, повинні взяти на себе відповідальність за них.
  • Не залишати ніяких слідів — співтовариство фестивалю поважає навколишнє середовище. Воно прагне не залишати ніякого фізичного сліду своєї діяльності і, за можливості, залишити місце проведення фестивалю в кращому стані, ніж воно було до того.
  • Співучасть — до дії запрошуються всі охочі.
  • Безпосередність — фестиваль прагне подолати перешкоди, які стоять між учасниками і вираженням їхнього внутрішнього світу.

джерело

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як вибрати ідеальний металошукач: чому варто звернути увагу на Термінатор 3
Дізнайтеся все про металошукач Термінатор 3: від унікальних характеристик до порад при купівлі. Ця стаття розкриває переваги Термінатора 3 та його аксесуари, що робить його ідеальним вибором для шукачів скарбів усіх рівнів.
Читати більше