Українська міфологія. Перелесник

4 липня 2016
Дарина Дар

Перелесник — демонічна істота, персонаж української міфології, який відвідує жінок у вигляді зірки, що падає. Втілюється в образ померлих близьких та коханих. Перелесник приходив до тих жінок, які дуже тужили за небіжчиком (в деяких місцевостях України вважали, що Перелесник — це, власне, і є дух покійного коханого, за яким сумує людина).


Будучи “двійником” померлого коханого чоловіка, Перелесник міг вступати в шлюбний зв'язок із жінкою. Діти, які народжувалися від цього загадкового персонажа української демонології, були мішкуватоподібні, завжди хотіли їсти, але при цьому дуже погано розвивалися. Зовні вони нагадували одмінків (дітей, підмінених нечистою силою).

Вигнати цього демона з домівки, в якій він вирішив оселитися, дуже важко, на відміну від інших духів нашої міфології (наприклад, Антипка — домашнього” чорта, якого викурювали освяченим зіллям). Вважалося, що допомогти позбутися Перелесника могли лише такі рослини, як рута, тойя, маруна (теж обов'язково освячені). Однак було небезпечно докоряти жінці за зв’язок з Перелесником, бо він міг спалити хату, якщо його розгнівити.
 


Згідно з деякими повір’ями, Перелесник висмоктував кров у людини, з якою перебував у стосунках. Міг і задушити. Крім того, що він був спокусником жінок, Перелесник був також уособленням блискавки, метеорита й інших атмосферних явищ, які лякали наших з вами предків.

У ряді регіонів України образ Перелесника змішувався з образом Змія. На жаль, зв'язок Перелесника та Змія ще недостатньо досліджений нашими етнологами та фольклористами.
 


Спробуймо проаналізувати образ Змія в інших міфологіях світу. Змій (або, відповідно, Змія) може являти собою як чоловіче начало – небо, запліднення, дощ, так і жіноче – земля, родючість, домашнє вогнище. Ще в палеолітичній міфології були відомі символи Птаха (верхній світ) і Змії (підземний світ), що ворогуть один з одним. Ці істоти є ворогами також і в індуїзмі (птахоподібна істота Гаруда, що бореться проти зміїв-наг). Пізніше в багатьох міфологіях вони поєднуються та стають птахозмієм — Драконом.

Повертаючись до нашої міфології, можемо сказати, що боротьба Перуна-громовержця зі Змієм-Велесом є нічим іншим, як природною взаємодією небесного вогню і земної води. Звідси випливає, що образ Змія наділений як позитивною, так і негативною символікою. Так само, як і образ Перелесника. Також споріднює Перелесника з Велесом (або, як його ще називали, Зміуланом) його здатність до метаморфоз (летюча зірка, що перетворюється на парубка). Крім того, за деякими версіями народних повір’їв про Перелесника, він дарував жінкам дорогі подарунки за проведені з ними ночі. Це зближує Перелесника з Велесом завдяки ще одній особливості останнього — адже він вважався охоронцем таємних скарбів.

Однак за своєю найголовнішою характерною рисою — палкого коханця — Перелесник усе ж найбільше нагадує бога Сонця, пробудження природи й родючості, символа
сексуальної потужності Ярила.

 

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com