Українці у Сорбонні

Сорбо́нна (фр. la Sorbonne) — власність міста; центр Паризького університету, розташований у Латинському кварталі Парижа. Паризький університет Сорбонна заснований у 1253 році.

Wikimedia Commons

Назва "Сорбонна" походить від імені богослова Робера де Сорбон, духівника короля Людовіка IX Святого. Спочатку це була школа для викладачів і бідних студентів. Під кінець XIII століття – заклад для підготовки вищого духовенства.

У XIV ст. Сорбонна стала великим центром вивчення богослов'я, хоча й світські науки посідали значне місце. Як вища школа, цей заклад користувався авторитетом у середні віки: здобутий тут диплом бакалавра, ліценціата, магістра (доктора) цінувався досить високо.

6 квітня 1353 року до Риму з Сорбонни надійшов лист, який підписали "Magister Petrus Cordowan et Socius eius de Ruthenia" ("Магістр Петро Кордован і товариш його з Рутенії") (Нудьга Г. А. На літературних шляхах. Дослідження, пошуки, знахідки. — К., 1990. — С. 234.). Відомо, що з 1357 року Петро Кордован – доктор наук. У 1369 р. до Сорбонни вступив Іван з "Рутенії" - "Johannes de Ruthenia", який 1391 р. став магістром.

uahistory.com

У 1389 році в списках університету значився "Теобало Гнібербо з Києва". Прізвище, напевно, перекручене очевидно, мало бути "Гниверба". Інший документ, 1389 р., згадує ліценціата мов і бакалавра Сорбонни Германа Вілевича "рутенської нації з Києва". Вілевич здобув два наукових ступеня — бакалавра і ліценціата (середній ступінь) мов.

У 1419 році в Сорбонні навчався Самійло Лінкевич; у 1463 році серед докторів богослов'я і філософії зустрічаємо імена Бенедикта Сервінуса "рутенської нації" та Івана Тинкевича "з Києва" (див. Борщах І. Українці в Сорбонні. — Укр. трибуна. — 1921. — 17 верес.). У 1567 році маємо запис "Андріан Загорикус нації рутенської з України".

У XVII столітті в Сорбонні навчався Петро Могила.

Історичний факт: Сорбонна сприяла появі у Франції книгодрукування.

У національній бібліотеці Франції в Парижі зберігається рукопис "Граматыка словенская". В кінці твору підпис: "Іван Ужевич, слов'янин, святої теології студент". Датовано 1643 роком. Варіант цієї праці 1645-го є також у міській бібліотеці м. Арраса, на півночі Франції. Фактом є і те, що студент Сорбонни Іван Петрович Ужевич в Парижі склав граматику рідної мови.

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Краса та практичність: які матеріали використовують для оббивки м’яких меблів
Від того, наскільки вона буде практичною та міцною, залежатиме тривалість її «життя» та привабливого вигляду меблів, тож це варто враховувати, вибираючи диван чи крісло.
Читати більше
Чи можна займатися спортом під час місячних і як це впливає на організм
Останнім часом ставлення до особливостей жіночого організму змінилося на більш помірковане. Водночас оновились рекомендації щодо занять спортом під час місячних. Сьогодні ми розповімо про них.
Читати більше