Перша граматика української мови

Багато хто вважає знамениту "Граматику" Мелетія Смотрицького, яка вперше була надрукована у 1619 році в місті Єв'є (поблизу Вільно), першою граматикою в історії української мови. Але це невірно.

Граматика Смотрицького дійсно на багато років стала головним підручником на наших землях, але не української, а … церковнослов'янської мови. За цим підручником, окрім українців навчалося також багато сербів, білорусів, росіян, зокрема, Михайло Ломоносов, для якого він став "вратами учености". 

А у 1643 році студент Паризького університету Іван Ужевич пише трактат "Граматыка словенскаıа написана прє[з] Їώанна Ужє́вича Словѧни́на; Слáвноѝ Акадємїѝ Пари[з]скоѝ в Тєωлогїѝ Студєнта в Пари́жу". Відомий також варіант цього манускрипту 1645 року під назвою: "Грамматыка словєнская зложє́на и напи́сана трүдомъ и прилєжáніє[м] Іωанна Ужє́вича словıани́на". Рукопис Ужевича написаний латиною, однак наведені ним приклади україномовні. Ось характерна фраза: "сподѣваюсѧ, ижъ ми за мою працу нагородишъ". А в якості прикладу до глави "Складання віршів" Ужевич наводить такий двовірш:
 
Благословеный чловѣкъ, котрый служит Богу
И през цноты торуеть до неба дорогу.
 
Сьогодні рукописи Ужевича зберігаються у відділі рукописів Національної бібліотеки в Парижі (під №3876) та у міській бібліотеці міста Арраса, на півночі Франції.Фактично це й була перша граматика української мови XVI-XVII століть, заснована на живій народній мові, яку називали "простою мовою", хоча, насправді, за своїм складом вона зовсім не була "простою".

В манускриптах Івана Ужевича яскраво відбиті особливості української мови на фонетичному і граматичному рівнях, зокрема: вживання "і" замість "е", змішування "і" та "и", перехід "е" в "о" після шиплячих перед наступними твердими приголосними, давальній відмінок іменників чоловічого роду на –ові, вживання безособових дієслівних конструкцій на -но тощо. В "Граматиці" Ужевича наявні й діалектні особливості волинсько-поліських говорів північного наріччя української мови, а також деякі риси, притаманні білоруській і польській мовам.

І хоча дана граматика не була видана, вона міцно увійшла в науковий обіг. Так, вперше про неї згадує видатний вчений-візантолог А.Бандурі, її вивченням займалися такі відомі славісти, як Я.Копітар, Й.Добровський, О.Соболевський та інші.

У 1970 році українськими вченими І.К. Білодідом та Є.М. Кудрицьким "Граматика" Ужевича була підготовлена до видання і видана в серії "Пам'ятки української мови".
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

8 занедбаних місць на планеті, від яких стає моторошно
У світі багато занедбаних місць, і кожне з них має свою історію. Якісь місця вселяють страх, якісь – почуття захоплення. У статті ми зібрали для вас наймоторошніші місця на Землі, від яких перехоплює подих.
Читати більше
XVII СТ. : ПОЛОНІЗАЦІЯ, ВІДРОДЖЕННЯ, ПОЧАТОК РУСИФІКАЦІЇ
Особлива важливість цієї епохи для долі українства та його питомої мови не підлягає жодним сумнівам, хоча в різні її періоди в різних куточках української ойкумени відбувалися відмінні навзаєм, не раз "протилежні за знаком" процеси.
Читати більше
Як слов'янки прикраси носили
Яскравим та виразним наповненням до українського народного одягу виступали прикраси. Вони виконували захисну функцію амулетів, талісманів, оберегів, які супроводжували людей упродовж життя. Основним призначенням ювелірних виробів було доповнення до костюма. Звідси і їхня художня виразність, багатство форм і технічних прийомів, які збереглися і зараз.
Читати більше