УКРАЇНА-МАТИ КЛИЧЕ НАС ПОВСТАТИ!

14 травня 2018
Любов СЕРДУНИЧ

Книжка, про яку йдеться, побачила світ ще на початку сучасної московинсько-української війни.

Втім, якби вона не вийшла тоді, 2014 року, то я видала б її зараз…

УКРАЇНА-МАТИ КЛИЧЕ НАС ПОВСТАТИ (Історично-краєзнавче, художньо-публіцистичне видання). – Краєзнавчі дослідження, публіцистичні статті та художні твори про ОУН і УПА. – Редактор-упорядник Любов Сердунич. –  Хмельницький: Видавець ФОП Цюпак, 2014. – 160 с., іл..

МЕЧЕМ ПРАВДИ

«Поезія може стати відповіддю на найгостріші і найглибші духовні запити сучасної людини, але для цього необхідно привернути до неї якнайширшу громадську увагу», – зазначено в ухвалі ЮНЕСКО. Таку силу має Слово. Такого ж просвітницького слова бракує і тема, яку окремі люди називають незручною, бо, мовляв, «розколює суспільство». Що ж, декому й справді легше оминати гострі кути, незручні питання, важкі теми. Але допоки ми їх оминатимемо, доти вони і будуть проблемними. Одна з них – діяльність ОУН та УПА. На жаль, ця тема залишається досі мало вивченою, а широкому загалові й зовсім не відомою. Документи колишнього компартархіву ще донедавна зберігалися під грифами «Таємно» («Секретно», «Особ. Секретно», «Сов. Секретно»). Лише розкривши їх і широко оприлюднивши, зможемо повніше уявити й оцінити діяльність ОУН та УПА в умовах їхньої боротьби з двома людиновинищувальними режимами: совєтсько-комуністичним і німецько-фашистським, які були однаковими за суттю. Одне те, що ці документи так ретельно й довго приховували від світу, вжé повинно насторожувати і змушувати міркувати: отже, були причини ховати.

Московинські прислужники по-новому горлопанять про новітніх «бандерівців-націоналістів». То що ж означає це поняття? Звернемось до авторитету головного націоналіста: «Поняття «українського націоналіста», «націоналістичного руху», має зовсім інше значення, ніж подібні терміни на Заході. Український націоналістичний рух не має нічого спільного з нацизмом, фашизмом або націонал-соціялізмом. Український націоналізм бореться проти імперіялізму, проти тоталітаризму, расизму і всякої диктатури чи застосування насильства. Ім’я «український націоналіст» є співзвучним з «український патріот», який є готовий боротися за свободу свого народу, жертвувати для свого народу все, що він посідає, навіть життя. Український націоналізм протиставить т. зв. большевицькому інтернаціоналізмові ідею самостійности і вільного розвитку кожної нації. Ми поборюємо намагання большевиків накинути іншим народам російське панування. Ми протиставимось російському большевизмові на всіх ділянках життя у всяких формах» (Степан Бандера).

Одначе комуняцько-совєтська брехня живе досі!.. СБУ уже надала документи, які підтверждують, що совєтські «органи безпеки» справді діяли під виглядом бійців УПА в кінці 1940-их – на поч. 1950 років. Головною метою було налаштувати місцеве населення проти повстанців і винищити борців за волю України.

Як писав Т. Г. Шевченко, «не за Україну, а за її ката, довелось пролить кров…» українцям у війні з німецьким фашизмом. І лише вояки УПА, борючись проти обох поневолювачів, проливали кров виключно за рідну землю, за Україну, саме вони, наголошував польський публіцист Збігнєв Ковалевський, «були першими, хто розпочав боротьбу зі сталінізмом» (не знаю, яка зараз його думка…). Тож сподіваємося, що допитливий читач зуміє проаналізувати це з державницьких національних позицій і зробить належні висновки. Не боротися з комуністичною гідрою і її злочинами міг тільки нарід-раб. А позаяк українська нація – одвіку волелюбна, то, хоча й поневолена багато років, прагнення до свободи не втратила. Тож коли в Україну після перемоги над гітлерівцями повернувся сталінський комуністичний режим з його репресивними каральними органами та колгоспним кріпацтвом, боротьба патріотів, борців за незалежну Україну, продовжилась як спротив цьому режимові.

Проте, крім документів, існує ще й людська пам’ять, яка (і це – природньо) продовжилась у нащадках повстанців, котрі чули правдиві свідчення активних учасників тих подій, своїх родичів. І вони, нащадки, не мовчать, бо не можуть змиритися з нав’язаною комуністичним партрежимом негативною думкою про ОУН і УПА. Патріотів України, борців за її волю Москва завжди мала за ворогів, бо боїться вільної України, як вогню, точніше, як своєї смерти.

Збірник «Україна-мати кличе нас повстати» ми, його співавтори, присвятили світлим датам, якими був позначений 2014 рік: 105-ій річниці від дня народження Провідника української нації Степана Бандери, 200-літтю Великого Українця Тараса  Шевченка та 72-ій річниці створення УПА.

З анотації: «До краєзнавчо-художнього збірника увійшли публіцистичні та краєзнавчі статті, нариси і художні твори, зібрані журналісткою, краєзнавицею-просвітянкою Любов’ю Сердунич про Українську Повстанську армію (УПА)». Видання вдало доповнюють вислови відомих людей, відомості про героїв-провідників, повстанські пісні, гасла тих часів, плакати й світлини колишні та сучасні…

Не випадково і навіть символічно, що наш альманах відкривається твором громадянина держави, проти агресії якої боролись ОУН і УПА: Московії. Його вірш у збірнику, за якого покарано, – як виняток (усі автори – українськомовні), як свідчення того, що навіть у путлерівській Московії є свідомі, сміливі люди, які не піддалися повальному зомбуванню. Тож подаємо його першим, тим паче, що й прізвище його, БИВШЕВ Олександр, – перше (за абетковим ладом) у списку авторів.

Зважаючи на досі не однозначне (переважно негативне) ставлення населення до ОУН та УПА, вважаємо за потрібне вести роз’яснювальну роботу щодо їхньої діяльности. Ворог намагаються пересварити нас, зітнувши брата на брата, друга на друга… Нас знову таврують «бандерівцями», мало того – ще й «фашистами», «нацистами». Бо що добре українцям, те погано нашим ворогам. А хто наш одвічний ворог? Від кого ми найбільше потерпали і досі потерпаємо? Це він, північний сусід, який приховав свою злочинну суть за словом «брат» (а то й «сестра»), нищив нас найдовше і найжорстокіше за всіх, хто на нас нападав. А тому конче потрібно розвінчувати совєтські міфи (брéхні) про справжніх борців за волю України, змінювати нав’язану думку шляхом висвітлення правди про УПА.

Серед співавторів цього збірника – як відомі, так і початківці. Головне – всі вони пишуть те, що відчувають, чули, бачили, пережили самі або їхні родичі чи знайомі. Авторам притаманне почуття приналежности до української нації, гордости за її героїчну боротьбу, бажання внести і свою частку у висвітлення правди про борців за Україну. Великий патріотизм предків, їхня боротьба надихає і сучасних українців усвідомити своє місце у розвої нашої державности.

Крім художніх творів і краєзнавчих досліджень, З М І С Т видання включає в себе і таке:  

«Зродились ми з великої години» (Марш українських націоналістів);

МЕЧЕМ ПРАВДИ (Передмова). Любов Сердунич;

За що бореться УПА (Вступ програми УПА, проголошеної 1944 року),

повстанські пісні, гасла, 

вислови відомих людей про ОУН та УПА...

АВТОРИ – з різних областей України, троє – із країн зарубіжжя. Всього – 31:

БИВШЕВ Олександр (Московія), БОЙКО (ГАЛУЩАК) Надія, БОНДАРЧУК  Тетяна, БОРИСОВ Володимир,  БУЦЬ Олег, ВІРЛАН Роксолана (США),  ГУМЕНЮК Марія, ДЖУРИК Любов (Зоряна МОВЧАН), ДЯЧЕНКО Михайло, ЖИГУРТ (КОЗІЙЧУК) Марічка, ІВАСЬКЕВИЧ Наталя,  КАРА Олександра,КВАСНИЦЯ (МУДЬ) Уляна (Уляна НЕСТОРІВНА), КОГАН Ідель, КОСТЮК Богдан, КУШНІР Іван, ЛЮБАРСЬКА Леся, МАКОВЕЦЬ Оксана (США), ПОНОМАР В’ячеслав, ПРОЦЮК Євген, СЕРДУНИЧ Любов, СЕРДЮК Зиновій, СТРЕЛЬБИЦЬКИЙ Михайло, ТАРНАВСЬКА Розалія, ТАРШИН Надія, ТЕПЛОВА Інна, ФРАНКО Олеся, ШВАНИЧИК Галина, ЯР Лідія, ЯРОХНО (ПРОКАЗЮК) Лідія, ЯРЧУК Ірина.

Збірник видано за кошти співавторів. Частково спонсорували видання Роксолана ВІРЛАН та Оксана МАКОВЕЦЬ.

Вона ж, Оксана Маковець, отримавши книжку, одразу написала свої враження про цей збірник:

СЛОВО ПРО НЕСКОРЕНИХ

У жовтні 2014 року у місті Хмельницький, в Україні, з’явилась особлива книга: «Україна-МАТИ КЛИЧЕ НАС ПОВСТАТИ». Знаменним є і те, що презентація цієї вагомої збірки відбулася 14 жовтня, в День УПА та День Захисника України.

Отож згадана книга повністю присвячена нашим Нескореним Землякам, імена яких постають, немов птиця Фенікс, із попелу забуття. «Україна-мати кличе нас повстати» належить перу багатьох людей, які подали свої спогади про рідних, друзів, односельців, знайомих і незнайомих Народних Месників України, які полягли за кращу долю своєї Вітчизни. Полягли часто у жорстоких нерівних боях, а часом – і від підступної кулі зрадників чи переодягнених у повстанців ворогів, які чигали повсякчас і всюди вже навіть у повоєнні роки, ба, навіть і досі... Багато тисяч українських патріотів загинули фізично, багато терпіли знущання в сибірських катівнях, без надії побачити знову свою рідну, українську, землю, яку оплакували і в яку свято вірили...

Читайте цю книгу! Ви дізнаєтесь багато правдивих історій, взятих із життя. Довідаєтесь, як любили і люблять справжні українці свою Україну, для яких вислів «Бог І Україна» – це клятва. Дуже мало ще такої літератури в Україні, з відомих причин, і досі багато хто ще боїться не те що сказати щось, а й читати про УПА. Ще не достатньо доведена до людей істинна роль Української Повстанської армії, совість якої не забарвлена ніякими партійними барвниками, які б титули їм не чіпляли недруги...

Єдино і безперечно правильно: повстанці в УПА – вірні сини єдиної своєї матері України і гідні її охоронці від усіх ворогів і зі всіх сторін. Читайте книгу «Україна мати кличе нас повстати» і ви зрозумієте, чому знову вийшли на Майдан у Києві Новітні Повстанці й безстрашно поклали свої життя на Скрижалі Волі України. Читайте і передавайте іншим, аби вивчали, знали, пам’ятали і навчали дітей правди про своїх Захисників, бо мають честь бути їхніми нащадками, нащадками справжніх українських Лицарів.

Як зазначила у своїй передмові «Мечем правди» ініціатор і редактор-упорядник видання Любов Андріївна Сердунич, «...український націоналістичний рух не має нічого спільного з нацизмом, фашизмом або націонал-соціалізмом. Український націоналізм бореться проти імперіалізму, проти тоталітаризму, расизму і всякої диктатури чи застосування насильства. Ім’я «український націоналіст» співзвучне з «український патріот», який готовий боротися за свободу рідного народу, жертвувати для свого народу все, що він посідає, навіть життя...». І це довели наші Нескорені Герої-Повстанці, і не лише віддалених історією повоєнних літ, але й теперішні Герої Небесної Сотні, на жаль, уже не однієї Героїчної Сотні в Україні, на нинішній день. Боротьба наша триває, вона – Переможна, бо – Священна!

Мене дуже зворушила ця книга, а особливо творчі спогади новеліста і літератора Богдана Костюка «Біль пам’яті», письменниці й лікаря Уляни Квасниці (Мудь), її «Журавлиний слід», вірші Надія Таршин, Лідії Яр, Розалії Тарнавської, Александра Бывшева... А також повстанські пісні, які хоч і мають авторів, але вже давно завдяки своїй популярності вважаються народними. А це – найвище визнання! Адже наші патріоти-повстанці живі у серцях справжніх українців, живе і житиме у віках порив Нескорених до Волі. Нехай збірка «Україна-мати кличе нас повстати» стане першим яскравим променем світлої Правди про подвиги звичайних українців і дасть поштовх до детального вивчення цієї важливої, героїчної, хоч жахливо спотвореної ворогом, та все ж таки – омофорно-яскравої сторінки нашої історичної правди. Читайте цю книгу! І – пишіть, пишіть подібні, нові!

Оксана Маковець,
член НСПУ, Сіфорд, Вірджинія (США)

У збірнику опубліковано відгуки від Еліни Заржицької та Лариси Омельченко.

Презентували видання у м. Хмельницький та инших містах.

ДОРОГИЙ ЧИТАЧУ!

      Якщо Ти вважаєш це видання просвітницько-інформативним, корисним і маєш можливість допомогти иншим людям познайомитися з книгою, перешли свій внесок для друку і розповсюдження наступного накладу цього видання на картковий рахунок у ПриватБанку на ім’я Любови Андріївни Сердунич: № 5168 7427 3004 4314.   Хай з Твоєю допомогою черпають із цієї криниці й инші люди.

      Видання стане у нагоді шанувальникам історії, краєзнавцям, учителям і школярам, працівникам культури, дослідникам правдивої минувшини і всім, хто цікавиться та вивчає історію України.

      Загалом же наш збірник – що крапля в морі у пам’ять про тих, хто не дожив, не долюбив, і на честь тих, хто в наші дні захищає мир і незалежність рідної країни. Боротьба за волю України триває. Аби наповнити новітню Україну національним змістом, надихаючу роль може виконати і пропонований читачам збірник «Україна-мати кличе нас повстати», назва якого це рядок із відомої повстанської пісні:

                       Чуєш, сурми грають,                                                                               

                                       Юнаків скликають,                                                                                               

                                                             У ряди збирають,                                                                                             

«Буде бій!» – звіщають. Гей!

П – в: Націоналісти – раз, два!                                                                        

Молоді орлята, хлопці, хлопці, соколята!

Україна-мати                                                                                                

Кличе нас повстати,                                                                       

Одностайно стати,                                                                                                      

В бою погуляти. Гей!                                                                        

Націоналісти…

Не будемо спати,                                                                                  

Плакати-ридати,                                                                                           

День пімсти, розплати                                                                                    

Будем готувати.

П – в: Націоналісти – раз, два!                                                                         

Молоді орлята, хлопці, хлопці, соколята!

За нашу свободу,                                                                                                     

За красу і вроду,                                                                                                

Підем в огонь, в воду                                                                                                

Для свого народу, гей!                                                                       

Націоналісти…

Не сумуй, родино,                                                                                                      

Не тужи, дівчино!                                                                                             

Кличе Україна –                                                                                                   

Наша Батьківщина. Гей!                                                                                  

П – в: Націоналісти – раз, два!                                                                         

Молоді орлята, хлопці, хлопці, соколята!

                                                                                                                                                              (Любов СЕРДУНИЧ,                                                                                             

членкиня НСЖУ, НСКУ, АДГУ, редакторка-упорядниця і співавторка збірника)

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Куртки-вітровки: зручний і стильний мастхев у вашому гардеробі
Жіночі вітровки — універсальна річ у гардеробі. Це демісезонна історія, яку ви можете використовувати і восени, і навесні. Вони і теплі, і легкі, а їхнє завдання — захищати від сильних вітрів.
Читати більше
Як не померти на самоті: 5 книг радикального чтива
Герої цих книжок зустрічають привидів свого минулого та відкривають таємниці, які люди ховають один від одного і від усього світу. А все для того, щоб не бути самотніми, почавши говорити про своє, спільне, і знайти справжнє умиротворення і щастя.
Читати більше