Сумки в українській традиції

16 травня 2017
Олена Українка
У комплексі українського традиційного вбрання, де завжди є переплетеними і невіддільними практична значимість і краса оздоблення, особливу роль відіграють сумки та близькі до них аксесуари. 

Найбільш популярними і поширеними з давніх часів є ткані парні торби з вовняних, конопляних та лляних ниток – бесаги, які були у вжитку на значній частині Правобережної України. Це, напевно, є найпростіший і надзвичайно зручний, практичний багатофункціональний варіант торби. Шилися бесаги з одного шматка тканини, як правило, чиноватого ткання (саржевого переплетення), оздобленого кольоровими суцільними або орнаментованими смугами. При цьому кінці підгиналися на однакову висоту і збоку зшивалися, а середня вільна частина слугувала за ручку. Речі рівномірно розподілялися у обох відділеннях, а часом навіть при потребі в бесагах можна було переносити дітей(!).
 
Ukrainian Institute of Fashion History

Також з тканини виготовлялись тайстри – ткані, а також вишиті на полотні торби з однією довгою ручкою через плече (Буковина, Покуття, Поділля). Ручка могла бути зроблена з тканини, але найчастіше з цією метою використовувалася ткана крайка.
 
Ukrainian Institute of Fashion History

На Гуцульщині ткали невеликі торбини з ручкою з пояса  –  дзьобні. Оздоблювались вони часто кутасиками. Носили їх жінки. А от чоловіки носили шкіряні невеликого розміру сумки, які заокруглені знизу, з довгою ручкою через плече  – тобівки. Вони щедро оздоблювалися мосяжною роботою. Ще менші від тобівок є ташки прямокутної форми. Такі сумки годилися до комплексу святкового вбрання, і чоловіки тримали в них лише дрібні речі  –  тютюн, люльку (або файку), кремінь, трут, кресало, гроші.
 
Ukrainian Institute of Fashion History

На Поліссі виготовляли навіски  –  плетені полотняним переплетенням зі смужок кори дерев сумки різного розміру. Навіски складалися з двох частин, з яких більша накривала меншу. За ручку правив лляний шнур, чи вірьовка. Могли бути такі сумки без кришок і з двома ручками.
 

Окремо заслуговують на увагу речі, в яких люди переносили гроші. Це могли бути так само як і торби, виготовлені із текстилю гамани, гаманці та «кармани». Найчастіше їх приторочували до пояса, чи крайки. Цікавими є пізніші, пошиті з крамних різного кольору та малюнку тканин кармани, які оздоблювалися додатково зубцями, машинною вистрочкою. Носили такі речі в тих краях і в ті часи, коли шили керсетки й очіпки. Зберігали в них переважно паперові гроші. А от для монет шили окремі прямокутної форми мішечки-гаманці.
 

Ukrainian Institute of Fashion History

На Покутті, Гуцульщині, Поділлі в чоловічому костюмі окрім шкіряних сумок використовувалися мошни і мошонки  –  шкіряні гаманці у вигляді округлої приплюснутої торбинки, яка мала застібку-затяжку із шкіряних плетених шнурів, кінці яких оздоблювали китицями.

Автор статті: Юрій Мельничук

(via)
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Чи можна займатися спортом під час місячних і як це впливає на організм
Останнім часом ставлення до особливостей жіночого організму змінилося на більш помірковане. Водночас оновились рекомендації щодо занять спортом під час місячних. Сьогодні ми розповімо про них.
Читати більше
Colorescience — коли макіяж лікує: формули, що змінюють уявлення про SPF і тон
Світ б’юті-продуктів змінюється стрімко: бренди щодня пропонують новинки, обіцяючи сяючу шкіру, ідеальний тон, захист і омолодження. Але сучасна жінка хоче більше, ніж просто гарну баночку з етикеткою. Вона шукає ефективні, багатофункціональні засоби, яким можна довірити і здоров’я шкіри, і зовнішній вигляд.
Читати більше
Трендові люстри — 2025: від мінімалізму до натуральних текстур
Сучасні люстри з елегантними формами та регульованим світлом — це вже не просто джерело освітлення. Вони структурують простір, додають характеру, працюють як виразний елемент декору.
Читати більше