Читати більше
Таємниці письменника: Жорж Сіменон
Спогади про себе: Жорж Сіменон "Я диктую"
Мабуть, я вже в такому віці, коли більше подобаються не романи того чи іншого письменника, а спогади його про себе, коханого, й епоху, в якій він жив.
Коли Жоржу Сіменону виповнилося сімдесят, він перестав писати романи, купив диктофон і став диктувати спогади. З двадцяти одного тому видавці склеїли книжку “Я диктую”.
Все життя він писав у стилі фікшн, тобто від початку до кінця вигадував своїх героїв і події навколо них. Не дивно, що потім мало пам’ятав написане. Сіменон зізнається, що ніколи не перечитував своїх романів. Перед інтерв’ю з журналістами йому доводилось освіжати в пам’яті з різних джерел хоч щось із надрукованого, причому зазвичай це були відгуки критиків про той чи інший твір.
У спогадах Сіменон постає таким, яким був насправді, адже все життя між Мегре і ним ставили якщо не знак рівності, то принаймні асоціювали з комісаром поліції, хоча романи про цього персонажа складають незначну частину творчості письменника.
Він не пише в хронологічному порядку. Теми й особистості виникають спонтанно. Ось розповідь про Пруста, якого Сіменон прочитав усього, і це може видатися дивним як для майстра гостросюжетного детективу. А ось розпач батька, який розповідає про смерть доньки, і вперше за багато років плаче, як дитина. Самотність удвох – це час, проведений з третьою дружиною, з якою він нарешті пізнав, що таке кохання.
З’ясовується, що спогади про минуле не просто повертають нас у дитинство чи юність, а допомагають відновити щирість і безпосередність. Саме про ці роки найчастіше пишуть письменники і згадують читачі.
Все життя Жорж Сіменон гарував, як раб на галерах. Романи виходили з-під його пера, як гарячі пиріжки. Точніше, друкарська машинка не знала спокою. Причому друкував у місцях, які, здавалося, зовсім для цього не підходили. А ще одна незмінна умова – ця рабська праця була щоденною, без вихідних і свят.
Упродовж всього свого життя Жорж Сіменон був аполітичним, але мав свою думку про сильних світу цього – продажних політиканів. Це стосується й акул бізнесу, монополістів у засобах масової інформації, тих, хто поставив мистецтво на конвеєр. Оцінки письменника вбивчі. Стає зрозумілим, як він насправді ставиться до цих людей, хоча раніше зустрічався з ними на офіційних прийомах чи різноманітних балах.
Натомість в центрі уваги Сіменона завжди залишалися прості люди. Він без прикрас розповідає про них. Ми відчуваємо любов і симпатію з його боку.
Художні твори будь-якого письменника живуть самі по собі. Але якщо ми хочемо зрозуміти автора, то маємо знати не лише епоху, в якій він жив, прочитати спогади інших про нього. Найголовніше, що він сам каже про себе, думає з того чи іншого приводу. Жорж Сіменон залишив по собі цікаві спогади, які не кожному припадуть до душі. В них нема детективного начала, як у романах про Мегре, чи філософської інтриги, як у більшості творів письменника. Однак цінність спогадів у тому, що ми бачимо щирість і безпосередність Жоржа Сіменона, а це в наш час є безцінним.
Анатолій ВЛАСЮК
3 вересня 2018 року
Обкладинка - alisa2002marina.blogspot.com.
Умови використання матеріалів сайту
Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку
Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com
Читати більше
Читати більше
Читати більше