Солдати! Дивіться, як умирають генерали

Єдиний син чернігівського намісника генерала Андрія Милорадовича – Михайло (1771 р.н.), але татусь синка від війни не ховав, а готував. Батько віддав дев’ятирічного нащадка здобувати військову освіту у Кенігсберзькому та Геттінгенському університетах, удосконалюватися у військових науках у Меці та Страсбурзі. Зрештою учень О. Суворова і М. Кутузова став красою та гордістю російської армії.

У 1797 році йому присвоїли звання полковника, а наступного року 27-річний офіцер став генералом! У битві біля Басильяно під ним було вбито трьох коней. Під час штурму Альт-Дорфа Милорадович пройшов попереду колон по мосту, що палав у вогні. Навіть Суворов захоплювався безстрашністю Михайла, який водив за собою в бій солдат.

Наприклад, відчайдушно насідали французи при Бордо супротивник завагався й мало не відступив, але Милорадович схопив прапор і кинувся вперед зі словами: "Солдати! Дивіться, як умирають генерали!" і… перемога… Солдати йшли за ним беззастережно, бо генерал ділив з ними "голод і холод, і всі солдатські негаразди".

Михайло Милорадович узяв участь у 50 битвах і не мав жодної рани. Він мав усі нагороди імперії та всі ордени європейських держав: двічі отримував "Золоту шпагу", корону графа, нагороджений пруським орденом Чорного Орла, австрійським орденом Леопольда 1-ого ступеня та орденом Марії-Терезії, баварським орденом Максиміліана-Йосифа та баденським орденом Вірності.

Він був безмежно добрим, не вмів відмовляти, коли просили допомоги. Михайло Милорадович охоче грав у карти (за що був битий батьком), любив дегустаторство, через що частенько сидів без копійчини, а обід його складався: з кави та… люльки.

Благородним і справедливим був Милорадович на посту Київського генерал-губернатора. Резиденція губернатора була у саду Маріїнського палацу на Липках. Там неодружений генерал-губернатор, жвавий веселун, вічний холостяк, влаштовував розкішні бали. Генерал легко зачаровував дам у танцях, мав успіх. На площі за Милорадовича часто влаштовували вишукані феєрверки (ілюмінації), які сам граф дуже любив. Він був закоханий у фаворитку імператора Олександра графиню Марію Наришкіну. Ходили чутки, що Милорадович був коханцем імператриці-вдови Марії Федорівни, дружини покійного Павла I.

9 липня 1811-го на Подолі почалася руйнівна пожежа, яка знищила майже все нижнє місто. Основна частина подільських будов була дерев’яною, тому кількість жертв і масштаб руйнувань, заподіяних стихійним лихом, були величезні. Генерал-губернатор особисто керував гасінням пожежі (і не на камеру!). Милорадович домовився з царем про надання грошей погорільцям, про відродження Подолу. Забудову здійснював головний київський архітектор А. Меленський.

Після завершення війни 1812 р. М. Милорадович став Петербурзьким генерал-губернатором, членом Державної ради, почесним членом Російської академії. Саме Милорадович врятував Пушкіна від заслання, сприяв розвитку театрів. Генерал-губернатор Михайло Милорадович не побоявся стати переговірником із повстанцями на Сенатській площі. Він майже вмовив солдатів повернутися до казарм, але граф отримав дві підлі рани: у спину багнетом його ударив князь Оболенський; смертельний постріл зробив збожеволілий смоленський дворянин Петро Каховський. При цьому Каховський використав спеціальну кулю, яка безжально розривала тіло. Коли Милорадовича виносили з Сенатської площі, носії обікрали пораненого, украли всі ордени, усипані брильянтами.

Перед смертю 54-річний Михайло Милорадович продиктував свою останню волю. "Прошу Государя Імператора, якщо це можливо, відпустити на волю всіх моїх людей і селян". Таким чином близько 1500 душ кріпаків Милорадовича стали вільними

О третій годині ночі на 15 (27) грудня 1825 року графа Милорадовича не стало.

На фото: портрет Михайла Милорадовича. Худ. Джордж Доу. Зимовий палац.
 
uahistory.com
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Який матрац обрати при болю в спині
Турбота про власне здоров’я завжди має бути в пріоритеті, особливо, якщо справа стосується стану спини. Для відновлення сил та здорового стану хребта й м’язів дуже важливо правильно відпочивати, користуючись усіма перевагами сучасних якісних матраців.
Читати більше
З чого почати навчання гри на гітарі
Вивчення нового музичного інструменту розширює кругозір та допомагає відкрити в собі нові таланти. Бажання освоїти гітару на початковому рівні легко реалізувати навіть при самостійній роботі, без звернення до викладачів. Розглянемо первинні етапи, що передують впевненому відтворенню кількох улюблених мелодій.
Читати більше