Сайтів українською мовою в мережі Інтернет всього 0,1%...

1 листопада 2015
Андрій
Дана стаття є логічним продовженням таких матеріалів:

1) Alexa Rank. Український вимір
2) Українська мова. Глобальний вимір 
3) Реноме Української мови в мережі інтернет
4) Слава Української мови в Інтернеті
5) Інформаційний СЕНСАР
6) Звернення до українських інтернет-користувачів світу!
 
У статті йтиметься про рейтинг україномовних українських сайтів, а також української мови у глобальному вимірі. 

Тож, друзі, чи замислювалися коли-небудь ви – як представлена українська мова в мережі Інтернет? Який імідж вона встигла сформувати за період свого функціонування в Мережі? Які є популярні тематичні сайти українською мовою? Яка є альтернатива американським та російським сайтам в Україні? Як виглядає подібна ситуація у сусідніх країнах – Польщі, Росії, Словаччині, Чехії? 

Імідж, реноме або популярність будь-якої мови в Інтернеті визначаються тим, наскільки якісно та кількісно вона наповнює контентом веб-сторінки, а також як часто цим контентом користуються. Візьмемо це твердження за вихідне розумування цієї статті - хай це буде гіпотеза :) Тож українська мова в Інтернеті представлена досить не виразно або й слабо. І не через те, що вона не виконує першої умови - тобто не "заповнює якісно і кількісно своїм контентом веб-сторінки", а саме через невиконання другої умови гіпотези - нею просто не користуються! Аргументи, що українською мовою відсутній контент, не приймаються. Українських сайтів більше, ніж достатньо, і на різноманітну тематику (перелік в кінці статті).

Згідно з сайтом w3techs.com сайти українською мовою в Мережі займають 0,1% всіх сайтів. Можливо, самої української мови в мережі є більше (наприклад, коментарі, блоги, окремі публікації тощо), але саме сайтів цією мовою лише 0,1%. І це при тому, що кількість носіїв української аж 41 мільйон і наша мова є однією з 50 найрозповсюдженіших мов світу (згідно з сайтом photius.com).

Зверніть увагу – чому тоді сайтів такими мовами, як литовська (0,1%), норвезька (0,1%), хорватська (0,1%), болгарська (0,2%), фінська (0,2%), словацька (0,2%), румунська (0,4%), грецька (0,4%), шведська (0,5%), чеська (0,7%) - більше, ніж українських? Адже держави, де ці мови є офіційними, за населенням від України набагато менші, та й діаспори в них не такі великі, як українська. Я вже не згадую кількість сайтів польською мовою – 1,9%. Або кількість сайтів російською мовою – 5,9%... І це другий показник в світі. Так, саме другий, після англійської.

Росія створила собі найкращі інформаційні колонії (Україна, Прибалтика, Білорусь, Казахстан, діаспора в Німеччині), чого не вдалося тій же Франції, Іспанії або Португалії. Саме завдяки українцям російська мова є настільки популярною в мережі Інтернет. Про це ще давно писав чудовий україномовний сайт watcher.com.ua. Але це все можна змінити на користь саме української мови та україномовних сайтів.

Далі. Згідно з тим же сайтом w3techs.com, доменне ім’я *.ua використовується 0,5% всіх сайтів Мережі. Тож лише кожен п’ятий "український" сайт є україномовним (хоча це приблизно і відповідає мовній картині України, чи не так?).    

Йдемо далі. Як саме збираються ці статистики сайтом w3techs.com? В статистику зараховуються лише ТОП-10 мільйонів сайтів (повірте, багато з україномовних сайтів й до цього рейтингу не дотягують). Використовується технологія збирання інформації від сайту alexa.com. І саме тут полягає найбільша проблема. Якщо ми заглянемо на сайт alexa.com та подивимося, як виглядає ситуація з відвідуваністю сайтів в Україні, то майже не побачимо різниці з іншими пост-радянськими республіками. На перших місцях Яндекс, Вконтакте, Мейл.ру та інші. Більше половини сайтів в Україні з доменним ім’ям *.ru…
 
Очевидно, досі прослідковується рядок з радянського гімну "на веки сплотила великая Русь" або вже згадані вище інформаційні колонії Росії.
 
Просто погляньте на сайті Alexa статистику використання різних сайтів, наприклад, в Польщі, Чехії, Словаччині, в тій же Росії. Їхній патріотизм проявляється й там (в Росії взагалі вКонтактє і Яндекс на перших місцях, куди навіть Гугл не може пробитися). Скажете - "прокляті москалі!" Ні, вони просто користуються своїм і мають з цього не тільки звичайні доходи, але й можливість експансії.

В Чехії теж Гугл не на першому місці, а натомість їхній чудовий національний портал seznam.cz. В тій же Польщі більшість популярних сайтів з національним доменом *.pl. А що в Україні? вКонтактє, Яндекс, Мейл.ру, а потім різні російські сайти або російськомовні українські сайти. Тому Україна - це Росія, а Польща - це Польща, Чехія - це Чехія і так далі.

На перший погляд український рейтинг Alexa.com виглядає трагічно. Тут безумовні лідери – російські портали. Українські сайти з’являються лише в ТОП-20. Якщо цей рейтинг візуалізувати, то Україна опиняється в російському інформаційному тілі й вже ніяк нікому не доведеш (принаймні в Інтернеті), що ми не Russian.  

Причина низького рейтингу українських сайтів полягає в користувачах та їхніх браузерах. Alexa рахує відвідуваність лише в тому випадку, коли в браузері встановлене розширення (додаток, add-on) Alexa Sparky. Повірте, після того як я встановив це розширення – всі мої улюблені сайти (перелік в кінці статті), які регулярно відвідую, почали рости в українському та світовому рейтингах. Найбільшого успіху, на мою думку, досяг сайт toloka.to, який набирає шаленої популярності в останні місяці. У світовому рейтингу він займає 28023 сходинкe, в Україні йому вдалося ввійти в ТОП-500 Україна і зайняти вже 289 (станом на 31 жовтня 2015 року) позицію. Для прикладу також можна розглянути зовсім молодий проект (але з великими інвестиціями) – UaToday, популярність якого зростає більше закордоном, ніж в Україні. Тож Alexa збирає інформацію тільки і виключно тоді, якщо у браузері встановлений додаток Alexa Sparky.

Чим саме є Alexa Rank та Alexa Sparky?

Alexa Rank є глобальним інтернет-рейтингом і відображає певний якісний показник відвідуваності різних сайтів, якими користуються у глобальному вимірі. Безумовно, перші позиції в глобальному рейтингу ТОП-500 займають американські, англійські, російські, німецькі, китайські, арабські та японські сайти.

Перше місце займає google.com (саме *.com), далі facebook.com, youtube.com і так далі. З українських сайтів станом на 31 жовтня 2015 року тут є лише Yandex.ua (425 місце) та Google.com.ua (206 місце), які займають тільки українські домени, а за своєю суттю є дочірніми сайтами іноземних компаній - російської та американської. Навіть в інформаційному просторі відчувається зіткнення цих двох сил і чомусь саме на нашій території.

Наприклад, Польща (країна, яку ми сприймаємо у ролі союзника, інформаційного в тому ж числі) представлена у глобальному рейтингу ТОП-500 наступними сторінками: google.pl (91 місце), onet.pl (219 місце), allegro.pl (200 місце) та wp.pl (298 місце). Для порівняння можна взяти й менші сусідні держави, наприклад, Чехію, яка також представлена у глобальному рейтингу власними порталами (наприклад, вже згаданий seznam.cz (326 місце)), який в Чехії займає перші місця за відвідуваністю разом з гігантами Google, Youtube та Facebook. Це викликає повагу до чеського народу та до їхньої мови. І це унікальне явище, яке стає причиною питань - чи в Україні гірші сайти та контент? Чи Українців менше, ніж Чехів? Виходить, поляків майже у три рази більше, ніж українців? Зовсім ні. Тоді чому наші сайти плазують лише у другій двадцятці, а у світовому рейтингу немає ЖОДНОГО саме українського сайту? 

Причина повільного розповсюдження української мови в мережі інтернет - це, як не парадоксально, - її носії, їхні смаки та налаштування їхніх браузерів. Тобто це наші смаки та налаштування наших браузерів. Ще раз нагадаю, що Alexa рахує відвідуваність лише в тому випадку, коли в браузері встановлений додаток Alexa Sparky. Якщо не бажаєте далі залишатися користувачем, а стати Творцем і поширювати українську мову, український контент та українські веб-сторінки, то просто встановіть до свого браузера розширення Alexa Sparky, яке працює у фоновому режимі. 
 
Найближче до світового рейтингу ТОП-500 наблизилися такі українські портали як ukr.net (Україна – 11 місце, світ – 1285), telegraf.com.ua (Україна – 16 місце, світ - 1786), pravda.com.ua (Україна – 18 місце, світ – 1192), rozetka.com.ua (Україна – 19 місце, світ – 2394), censor.net.ua (Україна – 20 місце, світ - 1075), korrespondent.net (Україна – 25 місце, світ – 1653), bigmir.net (Україна – 31 місце, світ – 3069), tsn.ua (Україна – 40 місце, світ – 2767). Як бачите, переважно це УКРАЇНСЬКІ, але РОСІЙСЬКОМОВНІ сайти, в яких є лише одна версія сторінки. Дискримінація? ТАК! Більше того, ці сайти навіть не увійшли у ТОП-1000 світового рейтингу. Але зараз не про це мова. Погодьтеся, для заявлених у світі носіїв української мови кількістю 50 мільйонів вищенаведені позиції підходять для народу, кількість якого не перевищує 10 мільйонів. Але чи все так погано?

Потрібно зазначити, що Алекса - це західний винахід і користуються ним в переважній більшості західні користувачі, хоча Росія, Індія, Бразилія та Китай не відстають (BRICS все-таки :) ). І знову пояснення з вищезгаданої статті: "Штати і Європа масово користуються цією статистикою. А Україна, яка раніше перебувала на орбіті російського інтернету, практично майже не користувалася цією системою. В результаті на прикладі останніх подій бачимо, що наші ж українці, які заходять з комп’ютерів зі штатів і Європи, активно піднімають статистику і популярність наших українських сайтів.

А що можемо зробити ми? Все дуже просто. Ставимо доповнення Alexa Sparky і світ починає потрохи дізнаватися про Україну. Нам це нічого не коштує, а от в світі по-трошки наші українські сайти будуть мати все вищі позиції. Це буде далеко не одразу, але навіть якщо всього 100 людей прочитає цю статтю і поставить доповнення, то це допоможе не одній тисячі сайтів покращити свій рейтинг, оскільки статистична система дізнається, що є певні нові україномовні сайти, які відвідують користувачі мережі Інтернет.

Як функціонує додаток Alexa Sparky? Ви інсталюєте у свій браузер дане доповнення, потім при відвідуванні будь-якого сайту це доповнення визначає сам сайт і надсилає повідомлення до Alexa. Наприклад, якщо у вас встановлений цей додаток, то ви, при відвідуванні uamodna.com, підвищуєте його місце в топі Alexa. 

Може не зрозуміло одразу, навіщо цей додаток, але це один з багатьох інструментів популяризації українських сайтів з українським контентом українською мовою. Поки що цей рейтинг чітко свідчить про те, що в Україні домінують російські сайти такі як ВК, Яндекс, мейл.ру та інші. Мета цієї статті – донести до свідомих користувачів (а напевно сайт uamodna.com зібрав кращих з кращих зі свідомих користувачів), що цей рейтинг варто поправити і внести до нього саме україномовні українські сайти.

Але чи дійсно справа полягає в самих рейтингах? Виходить реального впливу на сайт (наприклад підвищення його відвідуваності, поведінковий фактор, заробіток тощо) не відбудеться. Наприклад, що проносить сайту uamodna.ua те, що він буде знаходитись в рейтингу Алекса? Чи це вплине на його відвідуваність та залучення нових користувачів?

Інтерес полягає трохи в іншій площині, аніж у заробітку та подальших інвестиціях. Явище рейтингу пов’язане з популярністю сайтів. Політичні партії теж намагаються бути лідерами у багатьох рейтингах, якщо не у всіх. Алекса може й не передовий генератор світових рейтингів, але згідно з цим рейтингом домінують в Україні саме російські сайти. Тут першочергове цивілізаційно-культурологічне питання, а потім вже інвестиційне. Перегляньте ще раз рейтинг Алекси і поставте собі питанням – чому згідно з ним в Україні домінують майже виключно російські сайти? Може тому що російськомовні користувачі з України встановлюють собі додаток Алекса і користуються російськими сайтами, створюючи враження, що Україна повністю російськомовна держава? Невже вони це роблять свідомо і цілеспрямовано? Алекса нічого не рекламує, тому популяризація українських сайтів не відбувається автоматично. Будь-хто зі світу, поглянувши у цьому рейтингу на Україну зрозуміє, що це “just a part of Russia or somewhere in Russia”. Тому якщо Ви і Ваші друзі користуються українськими сайтами, то варто встановити цей додаток і поправити рейтинг Алекса, а потім братися й за інші (наприклад similarweb.com). Так, це виглядає як волонтерство. І що дає цей рейтинг сайту uamodna.ua? Те, що він в рейтингу Алекси постійно наближатиметься до сторінок, які мають великий вплив на думку Українців в Україні та світі. Повторюсь - це питання в першу чергу цивілізаційно-культурологічного характеру.

Наприклад, сайт UaModna впевнено набирає інформаційні оберти і показує лише позитивні статистики. Станом на 4 грудня UaModna займає вже 1033 сходинку в українському рейтингу і за подібної динаміки сайт незадовго ввійде у топ-500 сайтів України. Подібний успіх нещодавно зробив сайт підтримки всього українського toloka.to, який вже посідає 89! сходинку в Україні, при цьому обігнавши такі популярні та дорогі сайти, як hromadske.tv та unian.net і при цьому наздоганяє espreso.tv та microsoft.com. Це про щось все-таки свідчить.

Але варто задати собі ще одне питання: яке враження мала б створювати українська мова в мережі Інтернет? Перш за все - враження на самих носіїв. Як на мене - зараз українська мова створює враження говірки, якою на світі розмовляють не більше 5 мільйонів людей. Про це добре свідчить Інтернет та його тренди, які коротко були представлені вище. Українцям навіть лінь відвідувати свої сторінки своєю мовою, не кажучи вже про процес мислення. І знову ж таки - я не хочу принижувати мільйони російськомовних, просто ми творимо свій контент.

І тут входить в гру Alexa Rank. Якщо подивитися в цьому рейтингу на Україну, то в іноземного спостерігача (та й в самого українця, як в мене наприклад) складеться враження, що Україна - це російськомовна держава. Тут не питання - добре це чи ні? Це нейтрально. Але на мою думку, цей образ потрібно виправляти і почати виконувати другу умову вищенаведеної гіпотези - потрібно почати користуватися УКРАЇНСЬКИМ КОНТЕНТОМ, заявляючи про нього не лише в Alexa Rank, але й всіма іншими можливими інформаційними засобами. Потрібно ділитися цікавими сторінками з іншими учасниками мережі, а особливо з сайту UA Modna, з якими ми не зустрінемося в реальному світі напевно ніколи, але у віртуальному - будь-ласка. Ось тут дуже допоможе рейтинг Alexa. 

В останній час стрімко росте популярність української сторінки ukr.net (Україна – 9 місце, світ – 1259) - в неї є перспективи зайняти позиції, які зараз тимчасово інформаційно окупували mail.ru та vk.com. Також потрібно зауважити, що в українському ТОП-100 переважно панують українські, але російськомовні сайти, в яких є лише одна версія сторінки - російською мовою і звичайно інші російські сторінки. І навіть з російськомовними інтерфейсами ці українські сайти не увійшли у ТОП-1000 світового рейтингу. Для заявлених у світі носіїв української мови приблизно у 50 мільйонів вищенаведені позиції підходять для народу, чисельність якого не перевищує 10 мільйонів. Ще раз повторюсь, що чомусь чеські, польські і навіть словацькі сайти представлені в рейтингу Alexa краще, ніж українські. Причина - та ж лінь користувачів. Їх потрібно лише розбудити, щоб вони почали користуватися українським контентом і ділитися ним з іншими.

Коли додаток Alexa Sparky вже активний, то при відвідувані будь-якого сайту відсилається інформація до Alexa Rank після чого рейтинг сайту починає рости. Наприклад, якщо у Тебе встановлено цей додаток і Ти відвідуєш щодня Народний Оглядач, то приноситимеш цьому сайту невидиму користь в якості рейтингу, що може потенційно зацікавити інших україномовних користувачів відвідувати цей сайт, які не знали про нього раніше.

Таким чином відбувається загальнодержавний вплив – для іміджу України та української мови, а не лише для окремого сайту. Впевнений, що є багато сайтів саме українською мовою, про які ми навіть не здогадуємося, але які будуть для нас цікавими і дізнатися про них можна або по посиланню від друга або з рейтингів.

Українські інтернет-портали існують та справно функціонують і ними лише потрібно активніше користуватися, так би мовити "обживати" їх і тоді світ дізнається про нас – про нашу мову, про наш сектор IT, про наші можливості тощо. Не гайте часу – встановлюйте простий додаток Alexa Sparky та піднімайте рейтинг своїх улюблених сайтів як в Україні, так і в світі. Користуючись Alexa Rank Ви підтягнете деякі україномовні сторінки, яким не вистачає зовсім трохи, щоб увійти в ТОП-500 та деякі, які чекають на ТОП-10. Спільними діями нам вдасться внести українські сторінки в глобальний рейтинг ТОП-500.

Більше того, українська мова здобуватиме нові позиції в Мережі і вже не займатиме лише 0,1% усіх веб-сайтів. Українська мова з її 40 мільйонами (а може й більше) заслуговує на всі 2% веб-сайтів. Це для початку.

Тож закликаю звернути увагу на Інтернет-імідж України та української мови! Тож що ми можемо зробити разом вже зараз?

1. Перевірте мовні налаштування свого браузера за допомогою ресурсу ridna.com.

2. Виправіть інтернет-імідж України з інформаційної колонії на самостійну потужну державу. Встановіть у свій браузер додаток 
Alexa Sparky – він рахуватиме всі українські сторінки, які ви відвідуєте та підніматиме їх у світовому рейтингу. Чому 4 з 5 найпопулярніших сайтів України – російські? Виправимо це разом! 

3. Зверніть увагу на свою поштову скриньку. Варто переходити з mail.ru, yandex.ru та rambler.ru на ukr.net, i.ua та ex.ua і там створювати свої поштові скриньки.

4. Зверніть увагу, які сторінки ви "лайкнули" у соціальних мережах. Часто українські користувачі лайкають російськомовні розділи світових ресурсів, таких як BBC чи Deutsche Welle. Замість BBC Ukrainian лайкають BBC Russian тощо. Зі всією повагою до російськомовних користувачів України, які щиро підтримують Україну, але варто також одночасно лайкнути україномовний розділ.

5. Користуйтеся українськими торентами – toloka.to та torrents.net.ua! Ви ще про них не знаєте? А там вже зібрано надзвичайно багато якісної інформації!

6. Перевіряйте власників інтернет-сайтів, якими ви користуєтеся – інколи у своїх політичних уподобаннях вони досить лояльні до "рускава міра" та сепаратистів.     

7. Намагайтеся шукати українські відповідники російським сайтам. Часто ми не знаємо, що існують такі чудові сайти, як inspired.com.ua, watcher.com.ua, mova.ga і користуємося російськими habrahabr.ru, adme.ru тощо. Саме через свої пошуки особисто натрапив на цей чудовий сайт - UaModna.

8. Завжди шукайте інформацію в українській Вікіпедії і якщо стаття не повна або неякісна – не полінуйтеся її трохи дописати та відредагувати. Створюйте ще не наявні статті – їх необов’язково робити сотні і тисячі. Варто зробити декілька і доглядати їх, поповнюючи щоразу новими цікавими джерелами. Українська Вікіпедія росте і набирається сил саме завдяки нам. Запитайте себе – чому українців так багато по світі, а українська Вікіпедія використовується так слабо? Відповідь проста – тому що багатьом з нас лінь шукати інформацію українською. Це потрібно змінювати. Сьогодні ж.

Зверніть увагу на те, що українська Вікіпедія росте досить швидко – щороку її використання збільшується як в Україні, так і в світі. Частка України складає 1,5% від загальної кількості сторінок та користувачів у світі і ця цифра постійно росте. Частка української Вікіпедії в Україні досягла вже 20% і це добрий показник, бо ще декілька років назад цей показник був утричі меншим. Закликаю завжди перевіряти, чи є стаття, яку ви шукаєте у Вікіпедії, українською мовою – і якщо її немає, або вона неповна або невідредагована, то не зволікайте зробити це все, зробивши свій внесок у подолання "рускава міра".

Це не мусить бути обтяжливим обов’язком. Кожен україномовний користувач розуміє, що його внесок у формі редагування та створення нових матеріалів на Вікіпедії разом з іншими створює потужну інформаційну армію. Українська мова – це потужний інструмент у боротьбі, адже росіяни нашу мову мало розуміють. Це твердження походить з цієї статті - Москву легко перемогти у тотальній війні.

9. Слухайте українські радіо онлайн! Є чудові радіостанції УХ Радіо, ЄРадіо! та Радіо Культура. Шукайте нові радіостанції та діліться з друзями.

10. Дивіться міжнародний український інтернет-канал uatoday.tv замість rt.com.

11. Робіть переклади субтитрів на сайті TED.com – їх теж необов’язково робити сотні. Варто зробити свій внесок написанням субтитрів хоча б до одного короткого фільму. Пам’ятаймо – нас мільйони; якщо ми організовані – ми непереможна сила.

12. Не забуваймо, що нас мільйони, тому проводимо дискусію про об’єднання всіх українських соціальних мереж в одну. Зараз їх безліч і кожна позиціонує себе, як унікальна. Насправді виграють всі тільки тоді, коли облишать амбіції „перемогти Facebook і Контакт” і об’єднають зусилля навколо однієї серйозної соціальної мережі.Druzi.org.ua, ukrainci.org.ua, connect.ua, weua.info, ц.укр, ukrface.com.ua, ukr-contact.com, 100000i.com, susidy.com, folk.in.ua, yachudo.com і так далі… Варто закликати власників тих сайтів створити спільний проект, який би втілив амбіції всіх. Великий спільний проект задовольнить амбіції скоріше, ніж вони працюватимуть поодинці.

13. Проводимо дискусії про об’єднання сайтів подібної тематики, наприклад українських сайтів на кіно-тематику. Запитайте себе: чому в Україні популярний kinopoisk.ru? Чи нема таких же українських ресурсів? Вони розпорошені. Тому як тільки з'являється нагода - варто власників тих сайтів об'єднуватися, залишати свої амбіції і творити разом.

14. Шукаймо українські альтернативи для російських сайтів – можливо, українські сайти існують, тільки про них мало хто знає, тому про них потрібно розповідати і розповсюджувати інформацію, одночасно не забуваючи попередні пункти – варто об’єднуватися, а не конкурувати.

15. Створюйте нові слова та замінники на сайтах slovotvir.org.ua та mova.ga. Може саме там збираються мовознавці, які прагнуть покращити нашу мову!

16. Засвоюємо наш інформаційний простір – багато українських порталів потребують нових україномовних користувачів – такі як i.ua, online.ua. Створюємо там блоги і наповнюємо їх своєю інформацією!

Тож яка Ваша думка з приводу наведених матеріалів у статті? Встановлюйте додаток Alexa Sparky і через декілька днів побачите, як ростуть в рейтингу Ваші улюблені сторінки, особливо UaModna :) Для інсталяції наберіть в Google – Alexa Sparky і встановіть цей add-on в залежності від браузера. Функціонує у фоновому режимі. Розкажіть про цей рейтинг друзям, сподіваюся через деякий час ми спостерігатимемо якісні зміни. 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com