Самійло Дудін - один з найвидатніших фотографів 20 століття

19 серпня 1863 р. в с. Рівному (тепер Новоукраїнського району) у родині сільського вчителя побачив світ Самійло Дудін, художник (у 1911 р. в Києві вийшла "Ілюстрована Шевченківська бібліотека" (24 книги)), перший український етнограф-фотохудожник (вважається одним із найвидатніших фотографів ХХ століття, зробив під час наукових експедицій по Середній Азії декілька тисяч унікальних фотознімків. У 1894 році, перебуваючи на Єлисаветградщині та Полтавщині створив серію світлин "Українці").
 
Хлопчик-непосида, як кажуть "із шилом у одному місці". Хист до малювання Самуїл виявив у ранньому віці. Після закінчення школи Дудін вступив до Єлисаветградського земського реального училища, в якому до IV класу був земським стипендіатом, а потім за неуспішність та погану поведінку навчався на кошти батьків, зрештою із шостого класу був відрахований. 

Та смаку до життя Самуїл не втратив: відвідував гурток самоосвіти, вечірні Рисувальні Класи, засновані академіком портретного живопису Петром Крестоносцевим. Багато малював оголених натур, мріяв про кар’єру художника, але С. Дудін враз поміняв орієнтацію.

 
Юнак брав участь у роботі гуртка "Громада", читав нелегальну літературу, перекладав письменників - народників українською, досліджував створення вибухових речовин, вирізав із дерева печатки. За це 21-річного Дудіна арештували і на три роки вислали на Забайкалля.

Там Дудін зустрівся з відомим ученим — мандрівником Г. Потаніним і за його порадою зайнявся збиранням фольклорного та етнографічного матеріалу бурятів і монголів, серйозно вивчав фотосправу. У 1891 році за рекомендацією Потаніна його включив на посаду художника — фотографа до складу своєї знаменитої експедиції в Монголію видатний учений В.Радлов.

У 1891–1897 рр. був вільним слухачем у Петербурзькій Академії мистецтв у викладача І. Рєпіна. За картину "В храм Таніти" отримав звання художника. У 1894 році, перебуваючи на Єлисаветградщині та Полтавщині створив серію світлин "Українці". 

У 1898 р. художник-пенсіонер перебував у Франції; побував у Берліні, Дрездені, Мюнхені, Відні, Амстердамі.

Самійло Дудін, один із найвидатніших фотографів європейського рівня, якого називають "співцем Середньої Азії". Самійло Мартинович зробив понад 600 фотографій для Всесвітньої виставки у Парижі 1899 року. З’ясувалося, що і нині прикрашають зібрання етнографічного музею у Гамбурзі 495 скляних негативів С.М. Дудіна 1899 р. про казахів. Шедеврами фотомистецтва фахівці називають 2000 знімків, зроблених Дудіним у Середній Азії.

У 1911 р. в Києві вийшла "Ілюстрована Шевченківська бібліотека" (24 книги) з роботами художника Самійла Дудіна. Він виконав 27 ілюстрацій до петербурзького видання "Кобзаря", ілюстрував повісті Гоголя "Вечори на хуторі біля Диканьки" та "Миргород".

І сьогодні С. Дудін вважається найкращим знавцем туркменських килимів.

За кількістю та різнобічністю своїх обдарувань Дудін нагадував "ренесансних людей": художник (закінчив Академію мистецтв, учень Рєпіна), вчений-орієнталіст та етнограф (автор багатьох наукових праць про мистецтво буддизму та ісламу), колекціонер (зібрав унікальну колекцію східних килимів, неперевершеним знавцем яких вважається й досі), бібліофіл (завсідник букіністичних книгарень ), учений-мандрівник (учасник декількох наукових експедицій у Монголію, Туркестан та Західний Китай). 

Самійло Дудін помер 8 липня 1929 р. на 66-му році від розриву (паралічу) серця з фотоапаратом у руках, перебуваючи зі студентами-географами на університетській станції у селищі Саблиному під Ленінградом, де керував літніми практичними роботами студентів. 


 
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як не перетворити планету на звалище: інструкція
Незважаючи на те, що в Україні вже прийнято закон про сортування, реально ще досить незначний відсоток українців справді сортують свої відходи. Але навіть якщо кожен ретельно почне сортувати цього усього буде замало.
Читати більше