Рухливі: продовжуємо вивчення дієслів

29 травня 2018
Ліля Колісник

Давненько не з'являлося нічого нового у рубриці про мову, чи не так? Сьогодні ж спробую це виправити:)

Продовжимо покращувати свої знання з морфології. А саме візьмемося до дієслів.

До вашої уваги ще 5 типових помилок їх вживання у розмові.

1. Получатися  виходити

«Ні, - швидко сказав він. - Тільки не це. Залишитися друзями? Розвести маленький городик на охололій  лавині згаслих почуттів? Ні, це не для нас з тобою. Так буває тільки після маленьких інтрижок, та й то виходить досить фальшиво. Любов не плямують дружбою. Кінець є кінець» (Е. М. Ремарк).

2. Я вибачаюся  вибачте мені (пробачте)

Коли кажете "я вибачаюся", виходить доволі незручна ситуація. Адже в такий спосіб кажете не "вибачте мені (за щось), а просите пробачення в себе самого (-ї).

 Вибачте, я запізнився.

 А що сталося?

 Та нічого, я просто не хотів приходити ("Теорія великого вибуху").

3. Дзвонити  телефонувати

Як же часто ми вживаємо "дзвонити"! Чи не щодня. Натомість потрібно казати "телефонувати".

"Для того, щоб зателефонувати до іншого міста, іншої країни або на номер мобільного абонента, потрібно спочатку набрати цифру "0"" (Зі статті).

4. Задавати питання  ставити питання

Мистецтво має пекти, збурювати, викликати на ґерць, ставити питання. А питань багато: хто ми? звідки? куди йдемо? У чому наша самість, суть і несхожість на інших?» (А. Мухарський).

5. Представлятися  відрекомендуватися

Думаю, варто лишити коментар. Бо ж дуже часто мовці забувають про те, що, аби люди про вас дізналися, треба відрекомендуватися. "Представлятися"  скальковане від "представляться".

"Дозвольте відрекомендуватись, — секретар сільради, інвалід Вітчизняної війни, місцевий поет-пісняр Мартин Гаврилович Кандиба" (І. Корнійчук).

Поки у мене все. Залишаю цю підбірочку, щоб мали матеріал для штудіювання:)

*зображення-обкладинка  pinterest.com

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як вибрати наматрацник: різновиди невидимого помічника
За об'ємним матрацом досить складно доглядати: чистити його й сушити в разі забруднення незручно. Наматрацник захистить виріб від пилу та бруду, завдяки чому термін його служби подовжиться.
Читати більше
Синергія краси та емоцій в унікальному проєкті Сергія Горічка
Коли наша природна краса стає найбільш помітною? У сутінках прохолодного вечора, у моменти, коли земля тікає із-під ніг чи, можливо, коли ми все ж наважуємося позбутися важких обладунків, наприклад, у вигляді косметики? Чому нам часом здається, що неосяжну глибину власних емоцій необхідно приховувати не лише від оточуючих, а й від самих себе?! Саме все це та багато іншого вмістив у собі унікальний
Читати більше
Солов'ї з Шаоліня і відьми у Заліщиках: 5 книг, які вразять своєю екзотикою
Книжки цього огляду, — наче подорож у далекі екзотичні країни, які виявляються віддзеркаленням внутрішнього світу їх героїв, даруючи нам захоплюючі історії про несподівано рідне й близьке. Саме таке, магічне поєднання оповідної естетики й визначає справжню літературу нашого часу.
Читати більше