Рухливі: продовжуємо вивчення дієслів

29 травня 2018
Ліля Колісник

Давненько не з'являлося нічого нового у рубриці про мову, чи не так? Сьогодні ж спробую це виправити:)

Продовжимо покращувати свої знання з морфології. А саме візьмемося до дієслів.

До вашої уваги ще 5 типових помилок їх вживання у розмові.

1. Получатися  виходити

«Ні, - швидко сказав він. - Тільки не це. Залишитися друзями? Розвести маленький городик на охололій  лавині згаслих почуттів? Ні, це не для нас з тобою. Так буває тільки після маленьких інтрижок, та й то виходить досить фальшиво. Любов не плямують дружбою. Кінець є кінець» (Е. М. Ремарк).

2. Я вибачаюся  вибачте мені (пробачте)

Коли кажете "я вибачаюся", виходить доволі незручна ситуація. Адже в такий спосіб кажете не "вибачте мені (за щось), а просите пробачення в себе самого (-ї).

 Вибачте, я запізнився.

 А що сталося?

 Та нічого, я просто не хотів приходити ("Теорія великого вибуху").

3. Дзвонити  телефонувати

Як же часто ми вживаємо "дзвонити"! Чи не щодня. Натомість потрібно казати "телефонувати".

"Для того, щоб зателефонувати до іншого міста, іншої країни або на номер мобільного абонента, потрібно спочатку набрати цифру "0"" (Зі статті).

4. Задавати питання  ставити питання

Мистецтво має пекти, збурювати, викликати на ґерць, ставити питання. А питань багато: хто ми? звідки? куди йдемо? У чому наша самість, суть і несхожість на інших?» (А. Мухарський).

5. Представлятися  відрекомендуватися

Думаю, варто лишити коментар. Бо ж дуже часто мовці забувають про те, що, аби люди про вас дізналися, треба відрекомендуватися. "Представлятися"  скальковане від "представляться".

"Дозвольте відрекомендуватись, — секретар сільради, інвалід Вітчизняної війни, місцевий поет-пісняр Мартин Гаврилович Кандиба" (І. Корнійчук).

Поки у мене все. Залишаю цю підбірочку, щоб мали матеріал для штудіювання:)

*зображення-обкладинка  pinterest.com

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Золочівський замок
Усім без винятку відоме висловлювання: краще один раз побачити, аніж десятки разів почути. І це саме той випадок, коли мова йде про величну архітектурну пам'ятку Львівщини та України в цілому, яка дійсно вражає своїми масштабами, неперевершеною красою та історичністю.
Читати більше