Петро Дорошенко

14 травня 1627 р. у гетьманській столиці в Чигирині народився онук гетьмана Михайла Дорошенка; син Дорофія та Марії Дорошенків; майбутній гетьман Війська Запорозького Петро Дорошенко.
 

uahistory.com


Випускник Києво-Могилянської колегії добре знав латинську і польську мови. З 20 років на Січі, у 30 – його призначено полковником Прилуцьким. Виконував дипломатичні доручення Богдана Хмельницького, вів переговори з шведським урядом, також згодом очолював делегацію до Москви 1659-60 рр. Після смерті Хмельницького Петро Дорошенко прийняв сторону Івана Виговського і був вірним йому до останньої години. У 1665 р. Петро Дорошенко був обраний гетьманом і обіймав посаду упродовж 11 років.

13 січня 1667 р. Москва люто посміялася з України, уклавши Андрусівську угоду. Росія залишила собі окуповані землі Лівобережної України, а Правобережну віддала Польщі. З цього часу Петро Дорошенко усі сили віддав об’єднанню України. 1669 р. на бік Дорошенка перейшов Сірко і вони провели низку успішних походів. Після вбивства Брюховецького Дорошенко став гетьманом усієї України. Мудрий політик прагнув об’єднати державу у межах Київської Русі.

Він уперше запровадив професійну найману армію, бійців якої називали сердюками (серденятами) або компанійцями.

Найбільш знаменитою була битва 18 тисяч серденят 18 липня 1672 р під Білою Церквою (під Четвертинівкою коло Батога). Петро Дорошенко розбив поляків упень. Один із польських офіцерів згадував: "не пам’ятаю більшої втрати і замішання". Після цього поляки погодилися віддати козакам Україну "в давніх кордонах" – Поділля та козацьку Україну.

Здавалося б перемога, але втрутилася жінка в історію! Справа в тім, що після першого шлюбу з Ганною Половець Дорошенко рано овдовів. За другу дружину мав Єфросинію, дочку стрієчного брата Богдана Хмельницького Павла Яненка-Хмельницького. Коли дійшла до гетьмана звістка, що його юна, кохана половина скочила через пліт із молодим, Петро Дорошенко передав провід Дем’яну Многогрішному – і поспішив додому. За цей час Многогрішний согрішив – уклав угоду з Москвою і став гетьманом Сіверським.
 

uahistory.com
 Після зради Многогрішного 19 вересня 1676 р. у Чигирині Дорошенко "у святочний спосіб" передав Самойловичу уряд і гетьманські відзнаки. Оселився Дорошенко у Сосниці, зрадницю Єфросинію відправили до монастиря, але забути її Дорошенко не зміг. Довелося їй писати розписку, що "до смерти живота свого ничего хмільного пить не станет, потому что во хмелю чинится всякое злодійство". Незабаром цар наказав виїхати у почесне заслання до Москви.

Останній раз романтичне кохання відвідало Дорошенка у 57 років і він одружився втретє. Від шлюбу з Агафією Єропкіною народилася дочка, а онука – теща О. Пушкіна, праонука Наталя Гончарова – дружина поета.
 

uahistory.com
 

19 листопада 1698 р. у с. Ярополче в московській неволі помер 71-річний гетьман Петро Дорошенко. Узимку 1887 р могилу було пограбовано, шукали легендарні речі: булаву, дорогу зброю та шапку з діамантами. Під час слідства могилу розорили ще більше.

Гетьмана в Україні знали, як "сонце руїни". "Сонце руїни" – так називалася вистава Василя Пачовського, до якої Степан Чарнецький написав пісню "Ой у лузі червона калина".

Про нього Т. Шевченко писав:

Мов орел той приборканий,
Без крил та без волі,
Знеміг славний Дорошенко,
Сидячи в неволі,
Та й умер з нудьги. Остило
Волочить кайдани!
І забули в Україні славного гетьмана.


Його нащадки: Онуки від старшої дочки від першого шлюбу, яка вийшла заміж за чернігівського полковника Юхима Лизогуба, Яків та Семен були військовими, уклали цікавий і понині "Лизогубівський літопис". Правнук Андрій Якович Лизогуб, художник і музикант, друг Т. Шевченка. Надія Дорошенко – дружина українського педагога К. Ушинського, її дочка Віра Пото – заснували у Києві на власні кошти чоловіче училище.​

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Як запобігти крадіжкам у магазині
Світ роздрібної торгівлі швидко розвивається, і коли ви керуєте величезною кількістю запасів, безпека стає важливою увагою. Крадіжка, вандалізм та шахрайство — це лише деякі проблеми, з якими стикаються роздрібні магазини щодня.
Читати більше