Читати більше
Незмінні: про вживання прислівників у повсякденному житті
Як часто ви зважаєте на власне мовлення? Чи слідкуєте за тим, що кажете, коли знаходитеся у компанії друзів? Підмітила, що люди мають тенденцію копіювати стиль розмови у тих, з ким часто спілкуються, можливо, тим самим відчувають себе комфортніше, бо ж перебувають на одному рівні. Знання мови вказує на вашу культуру, бажання розвиватися; у такий спосіб ви віддаєте шану усім тим, кому було не байдуже; тим, хто віддав життя за переконання, що мова – код нації. Адже без неї народ не може себе ідентифікувати.
Видатний український діяч Іван Франко влучно підмітив: «Мова росте елементарно, разом з душею народу».
Сьогодні поговоримо про прислівник – незмінну частину мови, яка виражає ознаку дії, стану, ознаку іншої ознаки.
Доктор філологічних наук Анатолій Малишко у своїй статті "Історія дослідження прислівника як частини мови" відмітив, що "як самостійна частина мови, прислівники виділені представниками Олександрійської школи (II ст. до н.е.) з огляду на власне лінгвістичну, на відміну від логічної, класифікацію словника".
У XX ст. теорія прислівників орієнтується на вчення авторитетного мовознаця Олександра Потебні, який відмовився від однобічного синтаксичного розуміння прислівника і визнав за ним морфологічну самостійність, надавши йому статус особливої лексичної групи, особливої частини мови. Специфічною властивістю прислівників Потебня вважав вираження "ознаки ознак", пише професор.
Літературна редакторка з багаторічним стажем Марія Волощак уклала посібник "Неправильно - правильно", де зібрано типові хиби мовців і вказано правильні варіанти вживання слів.
Аби перевірити, наскільки вдало ви використовуєте цю незмінну частину мови, пропоную вам підбірку, яка допоможе у цьому.
1. Минає безнаказанно ― Минає безкарно
"Будь-яке насильство не минає безкарно, а насильство над собою й поготів" (Дж. Лондон).
2. Безпереривно ― Безперервно
"Про щастя можна говорити хвилин п’ять і не більше. Тут нічого не скажеш, крім того, що ти щасливий. А про нещастя люди безперервно розповідають ночами" (Е. М. Ремарк).
3. В обнімку ― Обійнявшись
"Я повірив, що можна спати обійнявшись цілу ніч. Що можна прокидатися вночі тільки для того, щоб обійняти ще" (Ю. Іздрик).
4. Вроді ― Як, ніби, на зразок
"Ніби нікого. Площа порожня й тиха. Перебігти її – хвилинна справа. Але все одно страшно: ніхто не бачить тебе, але й ти так само нікого не бачиш" (С. Жадан).
5. У даний час ― тепер
"Душа пройшла всі стадії печалі. Тепер уже сміятися пора" (Л. Костенко).
Наразі все. Збагачуйте свій внутрішній світ і плекайте культуру мови. Бо, як писав Максим Рильський: "Слово — зброя. Як усяку зброю, його треба чистити та доглядати."
*зображення-обкладинка - espreso.tv
Умови використання матеріалів сайту
Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку
Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com
Читати більше
Читати більше
Читати більше