Незмінні: про вживання прислівників у повсякденному житті

27 квітня 2018
Ліля Колісник

Як часто ви зважаєте на власне мовлення? Чи слідкуєте за тим, що кажете, коли знаходитеся у компанії друзів? Підмітила, що люди мають тенденцію копіювати стиль розмови у тих, з ким часто спілкуються, можливо, тим самим відчувають себе комфортніше, бо ж перебувають на одному рівні. Знання мови вказує на вашу культуру, бажання розвиватися; у такий спосіб ви віддаєте шану усім тим, кому було не байдуже; тим, хто віддав життя за переконання, що мова – код нації. Адже без неї народ не може  себе ідентифікувати.

Видатний український діяч Іван Франко влучно підмітив: «Мова росте елементарно, разом з душею народу».

Сьогодні поговоримо про прислівник – незмінну частину мови, яка виражає ознаку дії, стану, ознаку іншої ознаки.

Доктор філологічних наук Анатолій Малишко у своїй статті "Історія дослідження прислівника як частини мови" відмітив, що "як самостійна частина мови, прислівники виділені представниками Олександрійської школи (II ст. до н.е.) з огляду на власне лінгвістичну, на відміну від логічної, класифікацію словника".

У XX ст. теорія прислівників орієнтується на вчення авторитетного мовознаця Олександра Потебні, який відмовився від однобічного синтаксичного розуміння прислівника і визнав за ним морфологічну самостійність, надавши йому статус особливої лексичної групи, особливої частини мови. Специфічною властивістю прислівників Потебня вважав вираження "ознаки ознак", пише професор.

Літературна редакторка з багаторічним стажем Марія Волощак уклала посібник "Неправильно - правильно", де зібрано типові хиби мовців і вказано правильні варіанти вживання слів.

Аби перевірити, наскільки вдало ви використовуєте цю незмінну частину мови, пропоную вам підбірку, яка допоможе у цьому.

1. Минає безнаказанно ― Минає безкарно

"Будь-яке насильство не минає безкарно, а насильство над собою й поготів" (Дж. Лондон).

2. Безпереривно ― Безперервно

 "Про щастя можна говорити хвилин п’ять і не більше. Тут нічого не скажеш, крім того, що ти щасливий. А про нещастя люди безперервно розповідають ночами" (Е. М. Ремарк).

3. В обнімку ― Обійнявшись

"Я повірив, що можна спати обійнявшись цілу ніч. Що можна прокидатися вночі тільки для того, щоб обійняти ще" (Ю. Іздрик).

4. Вроді ― Як, ніби, на зразок

"Ніби нікого. Площа порожня й тиха. Перебігти її – хвилинна справа. Але все одно страшно: ніхто не бачить тебе, але й ти так само нікого не бачиш" (С. Жадан).

5. У даний час ― тепер

"Душа пройшла всі стадії печалі. Тепер уже сміятися пора" (Л. Костенко).

Наразі все. Збагачуйте свій внутрішній світ і плекайте культуру мови. Бо, як писав Максим Рильський: "Слово — зброя. Як усяку зброю, його треба чистити та доглядати."

*зображення-обкладинка - espreso.tv

Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

7 порад, як вибратися з депресії
Мабуть, у кожного з нас були часи, коли робота не йшла, самопочуття було погане, а настрій тільки нагнітав. Коли справа доходить до депресії, потрібно оговтатись! Адже життя прекрасне. А весь час, коли жалієте себе, витрачаєте сили на смуток, можна провести, як мінімум, із користю. Давайте розбиремо 7 пунктів, як можна вибратися з депресії, якщо вона таки прийшла.
Читати більше
Собаки: які породи найкраще адаптуються у квартирі
Якщо ви мрієте завести вірного пухнастого приятеля, але переживаєте, що собачка не адаптується до квартирних умов, не засмучуйтесь. Сьогодні ми розкажемо вам про породи собак, які прекрасно підходять до таких умов та стають справжніми членами сім'ї.
Читати більше