Масляна. Традиції святкування

5 березня 2019
Anastasia Nazarenko
Що б хто не казав, а все ж головною культурною подією цього тижня залишається Масляна. Останній тиждень перед Великим постом здавна вважають ще й часом прощання із зимою.

То що ж це за свято? У багатьох з нас Масляна викликає дві асоціації. До того ж обидві — дитячі.

По-перше, це млинці та вареники. Основою обрядовою стравою Масляної були вареники з сиром, які споживалися з маслом чи сметаною. Пекли також гречані млинці, заправлені смальцем. Ними частували протягом усього тижня. Друга асоціація пов'язана зі спалюванням солом'яної фігури зими.


У дитинстві ми навіть не замислювались над тим, наскільки символічною є Масляна. Далека від християнства, вона стала близькою простому люду настільки, що потрапила у церковний календар. Іще багато століть тому вона символізувала початок нової ери, початок нового циклу природи. Тому й відзначалася завжди гучно. Адже наші предки, розуміли, що гуляють на Масницю не просто так. Календар календарем, а без достойних проводів зима свої позиції здавати аж ніяк не хоче. Вони це знали, тому й гуляли на славу. Мудрість віків, вища сила чи навпаки щось земне шепотіло їм істину: після Масляної морози відступають.
 

У країнах східної Європи Масляна протягом багатьох століть зберігала характер народного гуляння. Свято зустрічали з величальними піснями на снігових гірках. Символом Масляної було опудало з соломи, одягнуте в жіночий одяг, з яким разом веселилися, а потім ховали або спалювали на багатті разом з млинцем, котрий опудало тримало у руці.

 
Невід'ємною частиною свята були катання на конях, на яких надягали найкращу збрую. Хлопці, які збиралися одружитися, спеціально для цього купували сани. В катаннях неодмінно брали участь всі молоді пари. Також поширене було катання з крижаних гірок. Серед звичаїв сільської молоді на Масляну були також стрибки через багаття.
 

Це останній, напередодні Великого посту, тиждень коли можна було справляти весілля. Цей тиждень також називали Бабським тижнем. Чоловікам належало слухатися жінок. Загалом Масляна вважалася жіночим святом, хоч участь у ньому могли брати і чоловіки. Але вони мусили за це відборговувати грішми чи горілкою.
 
Масниця в тому вигляді, в якому її знаємо ми, існує не тільки у нас.
 

У манірній Англії розважаються в дні Масляної, влаштовуючи змагання між жінками, які на бігу повинні підкидати в повітря і знову ловити на сковорідку гарячі млинці. Щоправда, не кожній господині це вдається. Перемагає та, яка зможе принести до фінішу млинець, перевернутий таким чином максимальну кількість разів, щоби при цьому він жодного разу не впав. Відчувається тут властивий англійцям гумор.
 

У Шотландії досі випікають з житнього борошна прісні колобки. Випікають їх в попелі.

На Балканах теж весь тиждень печуть млинці, щоправда, там ще існує традиція кататися вулицями сіл ... в кориті. Таких снігів, як у Росії, у них в цей час немає, так що народ викручується, як може.

До цього дня в невеликих селах Чехії молоді хлопці вимащують обличчя сажею і під музику обходять все село з розфарбованим дерев'яним брусом. Дівчатам, які необережно трапилися на шляху таких процесій, мотузку, на якій волокли брус, вішають на шию і змушують відкуповуватися поцілунками.
 

Масляну відзначали за багато століть до нашого з вами народження і, сподіваюсь, відзначатимуть іще довго. Святкувати її можна по-різному: гучно, весело чи навпаки у колі рідних. Єдине лишається незмінним: коли проведеш зиму, то й весна видається значно ближчою.
Якщо ви помітили помилку чи неточність, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

 

Умови використання матеріалів сайту

Використання матеріалів можливе лише за умови активного гіперпосилання на UaModna ( див. Правила* ). Для генерації коду посилання натисніть на кнопку

Думки, позиції, уподобання та заклики, опубліковані на нашому сайті, є власністю авторів і можуть не співпадати з поглядами редакції uamodna.com

Любов СЕРДУНИЧ Любов СЕРДУНИЧ 21 лютого 2018
УКРАЇНЦІ ПОШАНОВУЮТЬ СОНЦЕ (Коло), бо воно вже ДІЄ! Коло Діє! https://uamodna.com/articles/kolodiy-masnycya/
3 найкращі способи позбутися болю у спині
Поєднання таких способів лікування запобігає проведенню оперативного методу, допомагає зменшити зайве застосування таблеток, надає тривалий вплив, що запобігає виникненню та рецидиву захворювання. 
Читати більше